středa 22. září 2021 Darina

V letošním prvním pololetí zemřelo v ČR meziročně o 33 procent lidí více

V letošním prvním pololetí zemřelo v Česku 76 300 lidí, což bylo o 33 procent více než o rok dříve. I přes vysoký počet úmrtí celkový počet obyvatel země ke konci června opět překročil hranici 10,7 milionu, pod kterou se dostal v letošním prvním čtvrtletí. Za leden až červen přibylo 1200 občanů Česka, což byl ale nejmenší populační růst mezi počátkem a polovinou roku za posledních osm let, uvedl dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

„Za nízkým přírůstkem obyvatel v prvním pololetí letošního roku stála záporná bilance přirozené měny. Počet zemřelých byl o 21 300 vyšší než počet živě narozených, zatímco o rok dříve v 1. pololetí roku 2020 činil úbytek přirozenou měnou pouze 2600," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Vyšší počty zemřelých statistici evidují zejména v letošním prvním čtvrtletí, přičemž jejich největší meziroční nárůst o 64 procent byl za březen. Důvody vysokého počtu úmrtí ČSÚ neuvádí, země se ale v té době potýkala s další vlnou šíření nemoci covid-19.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pasja 1000 / pixabay

Štítky ČR, demografie, 1. pololetí, ČSÚ

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

Délka dožití se zvyšuje a to nejde donekonečna. A ten covid a mnohdy velmi pokleslé české zdravotnictví. To jsou příčiny... Dzp.

pondělí, 13. září 2021, 18:51

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.