pátek 22. října 2021 Sabina

Úřady v současnosti vedou rozhovory s evakuovanými Afghánci

Úřady v současnosti vedou pohovory s evakuovanými afghánskými spolupracovníky české armády a jejich rodinami. Podáním jejich žádosti o mezinárodní ochranu pak začne standardní proces jejich zajištění podle zákona o azylu. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden řekl, že informace o tom, kolik Afghánců bude chtít v Česku zůstat, budou dostupné až po skončení karantény a pohovorů.

Desetidenní karanténa končí evakuovaným lidem v těchto dnech. Česko pro ně vypravilo do Afghánistánu tři záchranné letouny, které minulý týden přivezly celkem 195 lidí. Vedle Čechů dopravily i afghánské spolupracovníky s rodinami či Afghánce, kteří v Česku trvale žijí. Afghánců bylo podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) 170. Evakuované dostala na starost armáda, s ohledem na epidemii covidu-19 zamířili do karantény.

"V současné době stále probíhají pohovory. Podáním žádosti o mezinárodní ochranu se rozbíhá standardní proces jejich zajištění dle zákona o azylu," sdělil Krátoška. Hamáček minulý týden uvedl, že evakuovaní lidé dostanou možnost rozhodnout o své budoucnosti sami. "Povedeme s nimi individuální pohovory. Pak bude jasné, o kolik lidí se budeme v integračním programu starat," řekl.

V případě afghánských spolupracovníků, kteří se rozhodnou zůstat v Česku, vnitro začne s vyřizováním azylu. Procedura by mohla být rychlá, protože podle Hamáčka jsou okolnosti jednoznačné. Poté by se mělo začít s integrací, jejímž základem je bydlení a zaměstnání.

Podporu, doprovod a další služby zajišťovaly při integraci v minulých přesídlovacích programech neziskové organizace. Podle Hamáčka s nimi bude stát spolupracovat i nyní. "Role nestátních neziskových organizací přichází většinou až ve fázi po dokončení řízení v rámci spolupráce při realizaci Státního integračního programu," uvedl Krátoška.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto army.cz

Štítky ČR, Afghánistán, diplomacie, boje, azyl

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.