středa 23. června 2021 Zdeňka

Zeman jmenoval nového ministra zdravotnictví. Blatný podle prezidenta nese spoluzodpovědnost za mrtvé

Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval do funkce ministra zdravotnictví ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera. Ten nahradí odvolaného Jana Blatného (za ANO). Ve svém projevu Zeman zkritizoval dnes už bývalého ministra, který podle jeho slov blokoval použití vakcíny Sputnik V, a tím nese spoluzodpovědnost za úmrtí některých nakažených na covid-19.

Spekulace nelhaly, vláda změní své složení. Novým ministrem zdravotnictví bude ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ve funkci nahradí Jana Blatného (za ANO), kterého dnes odvolal na žádost premiéra Andreje Babiše...

„Nastupujete do funkce ministra ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií a nejdůležitějším nástrojem je očkování. Každý z nás by měl proto usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín,“ řekl dnes Zeman.

O to se podle svých slov zasloužil on sám a premiér Andrej Babiš (ANO). „Obrátil jsem se dopisy na izraelského, ruského i čínského prezidenta s žádostí o dodávky vakcín. Ve všech třech případech byla odpověď pozitivní. Bohužel váš předchůdce a ředitelka SÚKL tento proces blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluzodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají,“ dodal Zeman.

Tím ve svém projevu narážel na odpor bývalého ministr Blatného k ruské vakcíně Sputnik V. „Vím, že například vakcínu Sputnik teď kupuje Německo a Rakousko. Maďarský premiér se naopak nechal naočkovat čínskou vakcínou. Ideologická historie je naprosto bezpředmětná. Přeji vám tedy, abyste se tím nenechal otrávit a abyste svou funkci vykonával v zájmu národa,“ uzavřel.

Petr Arenberger se tak stal během koronavirové krize čtvrtým ministrem zdravotnictví. Ve funkci nahradí Jana Blatného (za ANO), kterého dnes odvolal na žádost premiéra Andreje Babiše prezident Miloš Zeman. Blatný řekl, že své odvolání chápe jako politické rozhodnutí, na které měl Babiš právo. „Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz,“ uvedl. Babišův krok se podle něj dá interpretovat tak, že podle premiéra je už země v rámci epidemie covidu-19 z nejhoršího venku.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook.com/prezidentcr/

Štítky Facebook.com/prezidentcr/

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pepa Neko

Novináře by to střílelo, na málo oddané by to vinu svalovalo. Co to je? Náš zlý pán! youtu.be/8q5O_S14KOM

středa, 7. dubna 2021, 13:57

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.