čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Po osmi hodinách je systém on-line sčítání lidu opět v provozu, stále ale zadrhává

Český statistický úřad (ČSÚ) obnovil po téměř celodenním výpadku on-line sčítání lidu. Lidé tak mohou opět na stránkách sčítání začít vyplňovat elektronické formuláře. Statistický úřad to uvedl v tiskové zprávě. Systém měl od brzkého rána výpadek kvůli chybě v modulu pro vyplňování adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ po osmé hodině ráno systém pozastavil a opět ho spustil po 17. hodině. Statistici nevyloučili, že kvůli dnešnímu výpadku prodlouží čas na vyplnění on-line formulářů.

I po obnovení provozu ovšem lidé stále měli problémy. Například při odesílání vyplněného dotazníku systém oznámil, že služba je dočasně nedostupná. Následně nebylo možné se ani přihlásit přes datovou schránku. ČSÚ na twitteru následně uvedl, že systém je v současnosti velmi vytížen. Přihlášeno v něm je prý 170 tisíc lidí najednou. Proto úřad doporučil vyplnit formuláře později. Za případné zdržení se omluvil.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek. Během dvou týdnů by měli lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky. Statistici do výpadku evidovali tisíce vyplněných formulářů ve sčítání. „V reakci na tuto nenadálou situaci se připravujeme i na možnost prodloužení doby pro on-line sečtení," uvedli statistici.

ČSÚ dále informoval, že požádal provozovatele zabezpečeného prostředí informačního systému sčítání, kterým je Státní pokladna Centrum sdílených služeb, o navýšení výkonu databází.

„Děkuji veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. Vážíme si vaší trpělivosti. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Společnost OKsystem je dodavatelem aplikace.

„Celý systém jako celek, tj. včetně subsystémů ostatních dodavatelů, byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů," uvedla společnost OKsystem v prohlášení. Firma je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné modulu pro vyplňování adres.

Formulář je možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.

Výpadek kritizovali opoziční politici. Připomínali problémy se systémem pro prodej elektronických dálničních známek. Obdobně se vyjádřili i IT odborníci.

Sčítání lidu se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ČSÚ

Štítky sčítání lidu, ČSÚ, demografie, bydlení, byty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.