pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Blatný rezignuje, pokud při Úřadu vlády bude paralelní ministr

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví, pokud by se poradní skupina s epidemiologem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády. Blatný ale věří, že se to nestane a že skupina mu bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska. Uvedl to dnes v Otázkách Václava Moravce.

"Kdyby ministr zdravotnictví neměl vliv na to, jakým způsobem se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, tak bych rezignoval," prohlásil Blatný. "Ve chvíli, kdyby tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdyby někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat," dodal.

O možném odchodu Blatného se spekuluje už delší dobu v souvislosti s eskalací epidemie koronaviru a odchody jeho spolupracovníků, naposled hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale odmítl, že by kohokoli z vlády v březnu odvolal. Vyloučil i odvolání Blatného, i když ho prezident Miloš Zeman označil za vyhořelého a doporučil mu odpočinek. Podle Babiše Blatný kolem sebe nemá dostatečný tým.

Poradní skupina by podle ministra měla nezávisle působit při ministerstvu zdravotnictví a Blatný by její doporučení bral do úvahy.

Smejkal se stal v únoru členem Rady vlády pro zdravotní rizika. Odmítl tehdy, že by se chtěl stát novou tváří boje s koronavirem, za kterého ho označil Babiš, nebo novým ministrem zdravotnictví. Podle Smejkala je třeba změnit přístup k řešení pandemie covidu-19, nikoliv ministra, a vytvořit odbornou instituci, která by stanovila řešení situace. Proces rozhodování o opatřeních by pak měl být transparentnější, uvedl Smejkal.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, koronavirus, vláda, Blatný, personální

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.