pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Hamáček: Pokud hejtmani požádají o stav nouze, vláda asi vyhoví

Pokud hejtmani požádají kabinet o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19, vláda jim pravděpodobně vyhoví. České televizi (ČT) to řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí se 14. únorem. Pardubický kraj již ve čtvrtek oznámil, že bude o nové vyhlášení nouzového stavu žádat.

„Pokud by hejtmani požádali podle krizového zákona o nové vyhlášení nouzového stavu, tak by jim vláda pravděpodobně vyhověla," uvedl Hamáček. Vláda podle zákona musí o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. „To je samozřejmě právo Sněmovny, nicméně chtěl bych slyšet vysvětlení od opozice, jak ruší nouzový stav vyhlášený na základě jejích vlastních hejtmanů," doplnil.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že signály od hejtmanů má zatím spíš jen z médií. Čeká, že se víc dozví na odpoledním zasedání vlády. „Budeme se s nimi bavit. Co se týká financí, nevím, co chtějí," uvedla Schillerová na adresu vedení krajů. „Nemůžeme donekonečna všechno hradit," uvedla k dotazu, zda je připravena krajům poskytnout peníze na opatření, jejichž funkčnost dosud zajišťoval stát.

Opětovné vyhlášení nouzového stavu označili v posledních dnech ústavní právníci oslovení ČTK za obcházení ústavy. Další postup bude vláda probírat dnes od 12:00, jednat bude i s Asociací krajů. „Počítáme, že vláda bude dnes dlouhá. Jsme připraveni pracovat přes víkend. Je to jedna z variant," uvedla Schillerová k možnosti, že by vláda o případném dalším nouzovém stavu mohla rozhodovat například v neděli.

Kabinet může některá opatření proti šíření koronaviru převést pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. Někteří hejtmani už oznámili, že chtějí ve svých regionech vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje například regulovat pohyb obyvatel nebo nařizovat pracovní povinnost. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek varoval, že zrušení nouzového stavu může do 14 dnů způsobit přetížení nemocnic, protože na celostátní úrovni nebude možné vyhlásit nejdůležitější opatření proti epidemii.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky ČR, vláda, koronavirus, správa, kraje, nouzový, AUDIO, FOTO, VIDEO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Malý

Hamacku, jsi nevzdělaný.Dodelej si gympl a vyšší vzdělání a pak jednej. Roste z tebe arogantní blbé,jako z Babise.

neděle, 14. února 2021, 12:05

Karel Janyška

NEDOVOLME VLÁDÁM SVĚTA A TZV. ODBORNÍKŮM NÁS ZABÍJET COVIDEM-19 !Stačí ihned po pocitu nachlazení ohřát tělo zvenčí, až samo řekne dost, a je po něm. Aktivujete tak uminitní systém a je to. V žádném případě nečekejte na tzv. příznaky, to je vražedný nástroj těch pomatenců... Dzp.

pátek, 12. února 2021, 20:58

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.