středa 21. dubna 2021 Alexandra

Exdetektiv Šlachta založil protikorupční spolek Napřímo

V obchodním rejstříku se minulý týden objevil nový spolek jménem Napřímo, jehož předsedou je podle stanov bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Napsal to dnes server IHNED.cz. Hospodářským novinám (HN) Šlachta řekl, že spolek je krokem k jeho dlouhodobě zvažovanému projektu, případný vstup do politiky nechtěl komentovat.

Účelem Napřímo je spojovat lidi a iniciativy, které aktivně vystupují proti korupci ve státní správě a nespravedlnosti ve společnosti, píše se ve stanovách spolku. Cílem je podle stanov hledat řešení ke "snižování korupčního prostředí" a "vést dialog za účelem nastartování společenských změn a nového společenského kurzu".

Dalšími spoluzakladateli a členy vedení spolku jsou další dva bývalí detektivové z ÚOOZ Jiří Komárek a Tomáš Sochr. Zdrojem financí spolku mají být podle stanov dary a příspěvky od lidí a firem. Spolek si podle obchodního rejstříku založil i obchodní společnost s ručením omezeným s názvem Organizace Napřímo. V předmětu podnikání má obchod. O možnosti podnikat se zmiňuje ve stanovách i spolek, a to za účelem zajistit vlastní činnost a propagaci či rozvíjet aktivity spolku.

Šlachta se v roce 2013 podílel na policejním zásahu na úřadu vlády, který poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen, neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu a Šlachta tak přišel o místo. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde ale předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Česká televize

Štítky ČR, policie, Šlachta

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karel Janyška

Směšné... Dzp.

sobota, 9. ledna 2021, 17:41

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.