sobota 5. prosince 2020 Jitka

Plnění opatření bude komplikací pro malé i velké obchody, shodují se provozovatelé

Naplnění nových opatření podle představeného modelu uvolňování bude komplikací pro malé i velké prodejny s potravinami, navíc v předvánočním období. Obchody s potravinami nejsou místem zvýšeného rizika nákazy, navíc jejich provozovatelé investují významné částky do hygienických a bezpečnostních opatření. Novinářům to sdělili předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina a ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

V České republice jsou podle Březiny pravděpodobně tisíce jednomístných prodejen. "Nedokážu si absolutně představit, jak jedna paní prodavačka naplňuje všechna nařízení daná pro maloobchod, především řízení počtu zákazníků," uvedl. Nákupy v malých regionálních prodejnách kvůli aktuálním opatřením přitom v současné době vyhledává více lidí a nakupují v nich větší množství zboží než obvykle. Na rozdíl od jarní vlny pandemie se jejich personál musí vypořádávat s vysokou agresivitou lidí, kteří nechtějí dodržovat vládní nařízení.

U velkých obchodů, které mají i pracovníky ochranky, by se podle Březiny mohlo zdát, že naplnění opatření bude snazší. Praxe je podle něj ale mnohem složitější, v předvánočním období navíc extrémně vyhrocená, řekl dále.

Podle Marečka by bylo vhodné, aby opatření vláda konzultovala se zástupci obchodníků. Zákaz nedělního prodeje a zkrácení prodejní doby v týdnu podle něj vedly ke kumulaci lidí. Pokud se bude muset regulovat počet lidí, až pětina z nich si vůbec nenakoupí, další budou čekat ve frontách. Vychází přitom z propočtů za jednotlivé prodejny na základě údajů z loňska, kdy ale nebylo zavřeno v neděli a obchody mohly fungovat déle než do 19:59. Někde se podle něj provozní doba prodlužovala až do 23:00.

"Investujeme desítky milionů korun měsíčně do sanitací a dezinfekcí a ochrany zákazníků i zaměstnanců. Opatření vlády by měla naši snahu zásobovat obyvatelstvo potravinami bezpečnou formou podporovat," dodal Mareček.

Podle modelu uvolňování v pěti stupních pohotovosti bude v maloobchodě platit omezení počtu lidí na 15 metrů čtverečních. Ve třetím a čtvrtém stupni rizika budou moci být otevřeny jen vybrané obchody a výdejny zboží.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, trh, koronavirus, vláda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vlastimil Raušer

Tohle nesmyslné opatření jen naštve zbytek lidí co ještě Babišovi fandí a jde o vůbec o to nejhorší rozhodnutí od počátku epidemie! Vůbec mne nepřekvapuje, že bylo vytvořeno pod vedením pana Blatného, který podpsal pamflet proti Babišovi!!!!!!!!!!! Podle mne jde opět o jeden z plánovanýách kroků celé naší "demokratické opozice", které je naplánované v zájmu odstranění Babiše a mám obavy, že se to tentokrát podaří! Větší hovadinu k nasrání lidí totiž vláda schválit nemohla. Ani manželé spolu nakoupit nemohou, s dětmi taktéž! Má být zima , lidé budou venku před obchody i hodinu a kde budou stát důchodci co trpí na klouby atd. Toto opatření mohlo opravdu napadnout jen nemyslícího vola!

úterý, 17. listopadu 2020, 08:40

Margotka Kokosová

Měli by řešit i spoje v sobotu jezdí málo spojů jen do 8 hodin a v 9 nic nejede ani po 9

pondělí, 16. listopadu 2020, 20:53

Kachle Kachlic

to uz neni snad mozny,co tam mame za kryply v ty vlade...cim tam kurva premyslite vy vymrdanci...vam demence uz leze na mozek...co rozhodnuti,to paskvil nesmyslnej.mate mozky v prdeli a sedite si na nich porad...tupci tupy...zkurveny ctyri lidi a jak doukazou zkurvit celou republiku...kurva ja bych vas za to zavrel,az by jste zcernali...zkurvysyni!!!!!!!!!!!

pondělí, 16. listopadu 2020, 18:23

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.