neděle 9. května 2021 Ctibor

Prouza: Zařazení na seznam rizikových zemí Slovenskem ovlivní ekonomiku

Rozhodnutí Slovenska zařadit Českou republiku na seznam rizikových zemí bude mít závažné dopady na celou českou ekonomiku, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Liknavý postup české vlády podle něho ukazuje na to, že jarní oběti českých firem i jejich zaměstnanců byly vlastně zbytečné, protože je vláda nedokáže využít.

Slovensko i Česká republika jsou podle Prouzy stále úzce propojené. Zařazení Prahy na německý seznam tzv. červených regionů z hlediska rizika nákazy koronavirem bylo podle něj ranou hlavně pro cestovní ruch a některé průmyslové firmy. Slovenský krok ale negativně ovlivní celou českou ekonomiku, uvedl.

Vláda podle Prouzy trestuhodně plýtvá časem, který draze nakoupila při jarní vlně pandemie. "Základem celého současného problému je to, že vláda ignorovala doporučení odborníků v půlce srpna - kdyby navrhované opatření zavedla už tehdy, nebyli jsme dnes jednou z nejproblematičtějších zemí v Evropě," doplnil Prouza.

Pro ČR bylo loni Slovensko druhý největší exportní trh, čtvrtý největší obchodní partner a čtvrtý největší dovozní trh. Hodnota vývozu dlouhodobě převyšuje hodnotu dovozu. Podle portálu businessinfo.cz podíl Slovenska na celkovém zahraničním obchodu ČR činil v loňském roce 6,1 procenta, podíl na celkovém českém vývozu 7,6 procenta a podíl na celkovém českém dovozu 4,4 procenta. ČR na Slovensko loni vyvezla nejvíce části a příslušenství motorových vozidel a osobních automobilů. Části a příslušenství motorových vozidel byly nejsilnější i v dovozech, na druhém místě se jednalo o ropné, lehké a minerální oleje.

Slovenský ústřední krizový štáb dnes rozhodl, že ČR od pátku zařadí na seznam rizikových zemí. Cestovat bude možné jen s negativním testem na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin, nebo dodržení pětidenní karantény a následné podstoupení testu na Slovensku.

Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény by se neměla vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

Autoři | Foto Facebook Tomáš Prouza

Štítky ČR, Slovensko, hospodářství, diplomacie, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.