pátek 7. května 2021 Stanislav

Šampion proruské dezinformační scény má problém. Veličku policie obvinila kvůli článku o požáru v Bohumíně

Policisté obvinili kvůli rasistickému článku o tragickém požáru v Bohumíně a dalším činům jednačtyřicetiletého muže z extremismu. Podle informací Drbny by se mělo jednat o proruského novináře Radka Veličku, který je šéfredaktorem Vlasteneckých novin, kde text vyšel. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí. Zmíněný článek uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o "škodné" a "parazitech".

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí. Zmíněný článek uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu, kterým je podle všeho Velička, jako o "škodné" a "parazitech". Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o "cikánech". Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickým článkem zabývá.

Obvinění se podle dnešního vyjádření policie netýká jen textu o bohumínském požáru, ale i jiných skutků, které zatím policisté neupřesnili. Podle serveru Manipulátoři.cz se na webu Vlastenecké noviny opakovaně objevují rasistické a xenofobní články.

"Trestnou činnost muž začal páchat v polovině loňského roku," řekl k obvinění náměstek ředitele ostravské policie Antonín Řezníček. Podle něj se muž vyjadřoval k různým událostem. "Postupoval velmi sofistikovaně. Měnil jména a zkratky. K šíření svých textů využíval i sociální sítě," řekl policista a dodal, že právě toto jednání kriminalistům komplikovala vyšetřování.

"Jde o desítky případů, kdy se vyjadřoval hanlivě k událostem ve světě či v České republice. Schvaloval například to, že někdo zemřel. V textech dokonce vyhrožoval orgánům státní moci, policistům či členům vlády," řekl. Nakonec muže obvinili ze čtyř trestných činů - hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Při domovní prohlídce policisté zajistili velké množství písemností. Vše se bude vyhodnocovat, například zda texty nemají extrémistický obsah. Jednalo se například o klihy.

Osobou Radka Veličky se několikrát zabýval právě web Manipulátoři.cz. Jednačtyřicetiletý rodák z Ostravy vede nejen Vlastenecké noviny, ale také portál Bez politické korektnosti. Zároveň je veden jako ředitel Centrální informační agentury. Kromě zmíněné agentury figuruje Velička ještě v zapsaném spolku a to Česká expedice. Jedná se tentokrát o knižní vydavatelství, které má na kontě 28 knih. Významná část jeho tvorby podle webu Manipulátoři.cz naplňuje skutkovou podstatu trestného činu.

Vypíchněme například titulky: Mu-slimácké svině? Útok na thajskou vládní budovu si vyžádal nejméně 20 zraněných, Hubení invazních druhů v Oceánii: Před rokem probíhala na Novém Zélandu masová zabíjačka mu-slimáckých prasat nebo Všechny postřílet! Válka s vetřelci v Řecku! Farmář odháněl migrující mu-slimácké hovada roztokem prasečích fekálií.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Manipulátoři.cz

Štítky Bohumín, požár, rasismus, xenofobie, Radek Velička, Rusko, Policie ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přemysl Javornický

Docela rád bych vidět tu "proruskou dezinformační scénu" a jejího principála. Tu euratlantickou znám díky své práci až příliš dobře.

úterý, 18. srpna 2020, 14:57

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.