pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Fotíte rádi noční oblohu? Pak večer zpozorněte, čeká nás polostínové zatmění Měsíce

Dnes večer se na obloze odehraje pouhým okem nejspíš nepostřehnutelné divadlo. Měsíc, který je dnes v úplňku, nakrátko - ani ne z 60 procent - vstoupí do zemského polostínu a nastane takzvané polostínové zatmění Měsíce. Tento úkaz bude pouhým okem nejspíš neviditelný, o to víc však vynikne na fotkách.

Maximální fáze částečného polostínového zatmění Měsíce nastane kolem 21:00 a jeho největší přiblížení k plnému stínu Země nastane v 21:25. Měsíc přitom při pozorování z Jihlavy vychází ve 20:46 hod, takže se vše odehraje jen velmi nízko nad východním obzorem.

Polostínová zatmění jsou obecně špatně pozorovatelná pouhýma očima a zpravidla vynikají až na fotografiích. V případně dnešního zatmění v neprospěch astrofotografů hraje jak počasí, tak i skutečnost, že v době maxima bude venku ještě hodně světla.

Přesto by však z dnešního úkazu mohly být zajímavé záběry, třeba při fotografickém číhání na měsíční východ za nějakými vzdálenými kulturními památkami. Soumrak bude dost pomalý, takže Měsíc bude stoupat ještě na světlé obloze a kontrastně se vyjímat vůči objektům na obzoru.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Měsíc, zatmění, polostín, obloha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.