pondělí 13. července 2020 Markéta

Fórum: Nahradit zahraničního turistu by žádalo více peněz i volna

Český turista by musel čerpat až osm týdnů dovolené ročně navíc a musel by na cestování ušetřit alespoň o 25 tisíc korun víc, aby nahradil zahraničního návštěvníka. Podle Fóra cestovního ruchu to vyplývá z analýz. Čeští turisté navíc budou dle předpokladů více vyhledávat aktivní dovolenou v přírodě, mimo města. Velká nebo lázeňská města, ale nemají šanci, aby ztráty kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením dohnala. Po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekli předseda Fóra Viliam Sivek a místopředseda Martin Plachý.

Zástupci cestovního ruchu upozorňují, že zejména regiony jako Ostravsko, Karlovarsko a také Praha se potýkají s nedostatkem návštěvníků a kapacity v ubytovacích zařízeních nejsou zdaleka obsazeny. Týká se to ale i jiných oblastí. Podle Plachého se situace liší místo od místa. Lipno podle něj možná na letní měsíce hlásí plno, ale Český Krumlov, který leží nedaleko má obsazenost jen 20 procent.

Cestovnímu ruchu podle Plachého velmi chybí kongresová turistika, výpadek zahraniční klientely působí obrovské potíže zejména západočeským lázním.

"Někde ta situace samozřejmě bude dobrá, ale i když se bavíme o tom, že ta situace bude dobrá, tak ten výpadek tří měsíců a potažmo dalších, nemáme šanci dohnat. Kapacity jsou dané, ty nijak nenafoukneme. I tak, kdyby některé hotely byly plné do konce roku, tak nedoženou ztrátu, kterou zavřením nakumulovaly," upozornil dále Plachý.

Prezident podle Sivka a Plachého dnes při schůzce řekl, že považuje za negativní jev "protiruskou a protičínskou hysterii, která ohrožuje budoucí příliv zahraničních turistů z těchto destinací. Přitom právě turisté z Ruska a Číny patří mezi pět největších zdrojových trhů pro Českou republiku," uvedl podle nich prezident.

Fórum cestovního ruchu apeluje na vládu, aby co nejrychleji přijala krizový plán pro cestovní ruch. Zásadní jsou také státem dotované poukazy na tuzemskou dovolenou. Stát by na ně měl vyčlenit podle Sivka alespoň deset miliard korun a připraveny k využití by měly být nejpozději před začátkem prázdnin. Vouchery by měly být ideálně v hodnotě 5000 korun a vláda by měla vybrat významnou část obyvatelstva, kterým je poukáže.

V českých hotelech, penzionech či kempech se loni podle Českého statistického úřadu ubytovalo rekordních téměř 22 milionů hostů, což bylo o 3,5 procenta více než předloni. V hromadných ubytovacích zařízeních loni strávili přes 57 milionů nocí, což bylo rovněž rekordní množství. Jen do Prahy loni přijelo přes osm milionu turistů.

Nejvíce zahraničních hostů loni do ČR zavítalo z Německa, ubytovaných jich byly dva miliony. Za Německem následovaly Slovensko se 750 tisíc hosty a Poláci, kterých přijelo zhruba 673 tisíc. Čtvrté místo udržela Čína, u ní ale návštěvnost meziročně o procento klesla. Po čínských cestovatelích přijelo nejvíce turistů ze Spojených států, Ruska, Velké Británie, Itálie, Jižní Koreji a Ukrajiny.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, turistika, koronavirus, Zeman

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.