pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

Podnikatelské svazy chtějí odpouštění odvodů i pro větší firmy

Podnikatelské svazy žádají prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus nejméně do konce srpna a možnost odpuštění části odvodů i pro větší firmy. Chtějí také upravit program tak, aby mohl pomoct i firmám, které se dostanou do problémů v případné recesi po odeznění epidemie koronaviru. Vláda by měla v pondělí projednat návrh na zavedení nového režimu v programu Antivirus, který umožní firmám přechodně neplatit sociální odvody za zaměstnavatele. Prodloužení programu do konce srpna podklady k návrhu pro vládu obsahují.

Prohlášení společně vydaly Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. "Program Antivirus by měl být pro firmy dostupný po celou dobu současné situace i potenciální následné ekonomické recese. Mimo to, je to nástroj, který by měl mít stát k dispozici i v budoucnu pro řešení ekonomických problémů s cílem podpořit ekonomiku firem a udržet zaměstnanost," uvedly.

Program Antivirus vláda zavedla na pomoc firmám postiženým útlumem ekonomiky vyvolaným epidemií koronaviru a restriktivními opatřeními, které státy zavedly proti šíření nákazy. V nynějším režimu A poskytuje firmám náhrady části mzdy pro lidi v karanténě či výdělku pracovníků uzavřených provozů, v režimu B připívá na mzdy při výpadku pracovníků či surovin, nebo poklesu poptávky. V novém režimu C by mohl stát odpustit sociální odvody a částku na zaměstnanost za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců.

Dočasné zrušení placení pojistných odvodů by podle průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy pomohlo dvěma třetinám podniků ustát současnou krizi. Podnikatelským svazům se ale nelíbí, že nárok na odpuštění plateb mají mít jen nejmenší podniky do 50 zaměstnanců a týkat se má jen firem, které udržely 90procentní zaměstnanost a 90procentní objem mezd ve srovnání s letošním březnem. "Kvůli těmto podmínkám ale nedosáhnou na pomoc všechny podniky, které ji reálně potřebují. Tato podpora se tak kvůli špatně nastaveným parametrům bude míjet s účinkem," napsaly v prohlášení.

Antivirus měl původně pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce května. Spolu s jeho prodloužením v režimu B a jeho fungováním v režimu C minimálně do konce srpna svazy žádají, aby si mohly firmy bez ohledu na velikost podle své situace mezi těmito dvěma režimy vybrat. V režimu C by program podle podnikatelů měl být připraven pomáhat například i firmám, kterým se výnosy propadnou až ve třetím čtvrtletí. Strop výplat by se měl posunout na 1,6násobek průměrné mzdy, aby nebyly diskriminovány firmy, které dlouhodobě platí vyšší odvody a daně.

"Vyzýváme vládu ČR, aby se našimi návrhy zabývala. Jsme přesvědčeni, že tímto způsobem umožníme ekonomice rychlou rekonvalescenci, která se následně projeví i ve výběru daní," uzavřely podnikatelské svazy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí program Antivirus spustilo 6. dubna. Dnes resort uvedl, že do 21. května se vyplatilo 631 200 příspěvků za zhruba 5,43 miliardy korun, a to za březen a duben.

Autoři | Foto Michael Daněk

Štítky ČR, mzdy, sociální, hospodářství, koronavirus, firmy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.