pondělí 25. května 2020 Viola

Senátní komise už má oficiální verzi auditů EK k Babišovi

Senátní komise pro posouzení auditů EK dostala po osmi měsících od svého vzniku oficiální verzi prvního z auditů Evropské komise (EK), který se týká dotací EU ze strukturálních fondů a možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dokument o zhruba 240 stranách dnes komisi zaslal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Uvedl to předseda senátní komise Zdeněk Nytra z klubu ODS, který Hřiba o materiál požádal. Pražskému magistrátu byl audit doručen, neboť byl jedním z připomínkových míst. Vláda ani EK dokument senátorům neposkytly.

Senátní komise se rozhodla zachovat požadovanou důvěrnost dokumentu, přestože jeho obsah již neoficiálně pronikl na veřejnost. Podle něj má Babiš nadále přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do nichž v souladu s českým zákonem o střetu zájmů vložil svůj holding Agrofert.

Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu nicméně podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože z titulu svých funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Český překlad auditu obdrželo Česko počátkem února, do začátku dubna se k němu má vyjádřit.

Na zveřejnění čeká druhý audit EK, který je zaměřený na zemědělské dotace. Nytra neočekává, že by se ve svých závěrech od prvního lišil. "Jestliže první auditní zpráva jednoznačně říká, že ten střet zájmů existuje, tak si neumím představit, že by v té druhé zprávě bylo řečeno, že ten střet zájmů není," uvedl. Nasvědčuje tomu podle Nytry i žaloba vlády na EK u Soudního dvora EU, která se týká pozastavení dotací pro holding Agrofert.

Senátní komise loni v souladu s unijním auditem rovněž dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Své poznatky se senátoři rozhodli sdělit skupině europoslanců v čele s předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Monikou Hohlmeierovou. Zajímá je, zda Evropský parlament plánuje do budoucna zpřísnit poskytování dotací v podobných případech.

Foto HZS Královehradeckého kraje

Štítky ČR, EU, senát, hospodářství, Babiš, EK, dotace, komise

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.