čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Česká velitelka z Kosova: Velet klukům mi nedělalo problém

Velet mužům jí nedělalo problém, v armádě má dva syny, řekla novinářům po návratu z mise KFOR v Kosovu velitelka české jednotky Štefánia Kolman. V zemi společně s devíti kolegy působila přes půl roku. Čeští vojáci mají podle ní v této balkánské zemi dobré jméno, vítali je Srbové i Albánci. Je přesvědčena o tom, že je vnímají jako záruku stability.

"Je to mírová mise, stabilizační," popsala spojeneckou misi KFOR, která dohlíží na situaci v Kosovu po vleklých balkánských válkách. Česká jednotka podle ní na velitelství mise plnila speciální úkoly. "Velela jsem osmi klukům a jedné holce. Všichni jsme měli na starosti něco jiného, třeba jsme dělali geografické mapy, kryptografické služby, zabezpečovali operace vrtulníků. Já například jsem dělala na logistické buňce, kde jsem měla na starosti pohonné hmoty a letištní služby," řekla.

DRBNA NA CESTÁCH: Nejošklivější hlavní město plné kontrastů. Priština se otevírá turismu

Kosovo – mladá zem s bohatou historií a množstvím kontrastů. Právě o tomto částečně uznaném státě a sporném území se většinou mluví ve spojení s nelegální činností, korupcí a etnickými boji. Jaké je ale Kosovo skutečně a stojí za zvážení návštěva...

I když už vedla skupiny vojáků v české armádě, velení v misi pro ni byla první zkušenost. "Velet klukům mi nedělalo problém, protože mám dva syny v armádě, byl to asi stejný přístup jak k nim. Jenom jsem poznala, že ke svým synům jsem byla přísnější," poznamenala.

Působení v misi označila za dobrou zkušenost. "Bylo to mezinárodní prostředí, takže angličtina tam je nutná. Je to pro každého určitě nejen zkušenost, ale taky zodpovědnost," podotkla. Česká armáda má podle ní v misi velmi dobré jméno a nové jednotky vždy chtějí překonat své předchůdce a být ještě lepší.

Na velitelství mise spolupracovala nejen s vojáky z jiných států, ale i civilními zaměstnanci. Poznamenala, že během působení se čeští vojáci dostali i do jiných míst, kde je vítali jak Srbové, tak Albánci. "Češi tam mají hodně dobré jméno, jsme zárukou jakési stability," řekla.

DRBNA NA CESTÁCH: Mitrovica - město rozdělené mostem i národní hrdostí

Jedno město – dva různé světy, které dělí řekla Ibar a most přes ni. Na papíře sice skončila válka v Kosovu před dvaceti lety, napětí v Kosovké Mitrovici, ale zůstává. Na jedné straně vlají albánské a kosovské vlajky a s půjčeným autem s...

Česká armáda na svém webu připomněla, že působí v Kosovu od zahájení mnohonárodní mírové operace NATO v roce 1999. Na počátku do země vyslala průzkumnou rotu a leteckou jednotku se strojem An-26 v celkovém počtu 140 lidí. Počet vojáků se v regionu postupně zvyšoval a přibývaly i úkoly. "Například v letech 2002 až 2005 jsme působili v rámci česko-slovenského praporu o síle zhruba 500 mužů a žen. Ti měli za úkol střežit prostor o velikosti až 1000 kilometrů čtverečních a srbsko-kosovskou hranici o délce i přes 100 kilometrů," uvedla armáda. Zároveň uvedla, že mezi veliteli se vystřídala řada důstojníků současného velení armády včetně náčelníka generálního štábu Aleše Opaty, velitele Velitelství pro operace Josefa Kopeckého či jeho zástupce Petra Procházky.

Autoři | Foto army.cz

Štítky ČR, Kosovo, armáda, mise

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.