pátek 25. září 2020 Zlata

Na Sněžce měl vítr rychlost 180 kilometrů v hodině, vyžádal si už zranění

Vítr v Česku dnes brzy ráno místy značně přesáhl sílu orkánu, na Sněžce měl dokonce rychlost až 180 kilometrů za hodinu. Českému rozhlasu - Radiožurnálu to řekl Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na několika místech vítr přerušil dopravu. Podle webu Českých drah už kolem 04:00 na některých tratích zastavily vlaky spadlé stromy, hlavně na jihu a západě Čech. Na Prachaticku zranil jednoho člověka pád stromu na auto. Silný vítr také přerušil dodávky proudu pro desítky tisíc odběratelů elektřiny.

Silný vítr dnes podle výstrahy ČHMÚ hrozí po celý den v celém Česku. V nárazech může dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině, a místy i více. Už v noci na dnešek podle Sandeva měl vítr na Sněžce v nárazech rychlost až 50 metrů za sekundu, tedy v přepočtu zhruba 180 kilometrů za hodinu. "Klínovec měl 37 metrů za sekundu, tedy 135 kilometrů v hodině, a v nižších polohách se nárazy pohybují od 15 do 25 metrů za sekundu (54 až 90 kilometrů za hodinu)," řekl rozhlasu.

Hasiči už od brzkého rána měli po celé republice v jednotlivých regionech desítky zásahů, hlavně kvůli popadaným stromům. Třeba ve Středočeském kraji měli hasiči dokonce od nedělních 22:00 do dnešních 06:00 kvůli větru 114 zásahů. U obce Libínské Sedlo na Prachaticku si vítr vyžádal i zranění, když tam před 05:00 spadl strom na osobní auto. "Zde je jedna zraněná osoba," oznámili jihočeští hasiči na webu. Podle policie se jednalo o lehké zranění. Na silnici I/50 u Bánova na Uherskohradišťsku vítr převrátil nákladní auto s vlekem, nehoda zcela zablokovala dopravu.

V Praze měli hasiči do 06:00 asi dvě desítky výjezdů, v Modřanech spadl strom na zaparkovaná auta. Kvůli větru dnes bude preventivně uzavřena pražská zoo, sdělil na twitteru ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Silný vítr způsobuje i problémy na dálnicích, hlavně na D3 a D5. "Popadané stromy nebo větve, ale dopravu neblokují. Žádné dopravní nehody. Celá dálniční síť je v plynulém provozu," sdělil na twitteru mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Silný vítr ráno také přerušil dodávky proudu. K 06:00 bylo bez proudu kvůli pádům stromů a větví na vedení 34.000 odběratelů elektřiny v síti ČEZ, oznámila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce poruch na vedení bylo podle ní aktuálně v Plzeňském a Středočeském kraji, a to shodně 15. "Dále evidujeme pět poruch v kraji Moravskoslezském a jednotlivé poruchy v krajích Olomoucký, Ústecký a Vysočina," sdělila. "Poruchové čety jsou v terénu, pracují na obnovení dodávek elektřiny do postižených lokalit," doplnila.

Na řadě míst, hlavně v Plzeňském a Jihočeském kraji, už brzy ráno vítr zkomplikoval, nebo zcela přerušil železniční dopravu. Na západě Čech vítr přerušil třeba před 04:00 dopravu mezi Klatovy a Plzní nebo na trati Nezvěstice - Rokycany. Před 05:00 zastavil spadlý strom provoz na trati Šluknov - Velký Šenov v Ústeckém kraji a problémy hlásí také například Karlovarský kraj, kde byl preventivně přerušen provoz na trati Mariánské Lázně - Bečov - Karlovy Vary. Už v noci na dnešek byl také kvůli problémům s větrem v Německu zastaven provoz na tratích mezi Českem a Německem.

Liberecký kraj v neděli večer kvůli orkánu doporučil rodičům, aby v dnes nechali raději děti doma. "Pro děti bude určitě bezpečnější, když zůstanou doma, než když se v tom počasí budou pohybovat po ulicích. Jejich bezpečnost je pro nás na prvním místě," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Silný vítr přechází do Česka z Německa. Bouře Sabine, která se v neděli a v noci na dnešek prohnala západní Evropou, si na západě Německa vyžádala nejméně pět raněných. Tři lidé utrpěli těžká poranění. Vyplývá to z informací agentury DPA. V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko jsou ale podle ní škody menší, než se čekalo. Například ve Frankfurtu nad Mohanem ale rameno jeřábu v důsledku větru spadlo na tamní dóm, jemuž poškodil střechu.

Autoři | Foto HZS Praha

Štítky ČR, počasí, železnice, nehoda, hasiči, energie, vítr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.