středa 26. února 2020 Dorota

Dobrovolníci dokázali za jediný víkend zdarma vytvořit systém k dálničním známkám

60 dobrovolníků dokázalo během jediného víkendu vytvořit systém, který bude náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Jde o IT systém k elektronickým dálničním známkám. Pokud se ověří, že je systém opravdu plně funkční, stát ho využije. Provozovatele systému by nadále muselo najít provozovatele systému.

ferznamka.cz

60 dobrovolníků od páteční šesté hodiny večerní pracovalo na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Práce byly podle organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka úspěšné a systém, který byl vyvinut během tohoto víkendu tak pravděpodobně nahradí zakázku, kterou měla původně dodat společnost Asseco Central Europe, a to za 401 milionů korun. Stát však zakázku zruší.

Výzva přijata. Programátoři dnes začnou pracovat na novém systému k dálničním známkám

Programátoři v rámci veřejného hackathonu #ZNAMKAMARADA dnes začnou pracovat na novém e-shopu s dálničním známkami. Naprogramovat ho chtějí během víkendu a v pondělí následně zdarma předat státu. Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za...

„Pokud budeme mít záruky, že ten produkt bude funkční a bude za něj někdo odpovědný, tak předpokládáme, že ho použijeme. Pak budeme soutěžit provoz toho systému," uvedl ještě před dokončením systému dnes odpoledne premiér Andrej Babiš. Do tendru na provoz by se podle premiéra už nepřihlásila skupina kolem organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka.

Systém byl spuštěn po šesté hodině večerní a je volně přístupný pro veřejnost, která si ho bude moci vyzkoušet. Pokud se stát rozhodne převzít systém, na kterém 60 dobrovolníků pracovalo jediný víkend, budou se podrobnosti řešit v následujících dnech.

Babiš podá trestní oznámení kvůli zakázce na dálniční známky

Premiér Andrej Babiš (ANO) podá trestní oznámení kvůli zakázce na elektronické dálniční známky. Informace, které dostává o propojení některých osob, jsou znepokojivé, řekl novinářům při pracovní cestě v Izraeli. Společnost Asseco Central Europe,...

Právě původní zakázka na systém dálničních známek, za kterou měl stát zaplatit 401 milionů korun, stála místo exministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Odborníci se totiž shodli na tom, že byla výrazně předražená a nevzešla z otevřeného tendru. Nástupce Kremlíka, Karel Havlíček oznámil, že zakázka bude po dohodě s firmou Asseco zrušena.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Ivo Spisar, Facebook Znamkamarada

Štítky ČR, automobilová, internet, trh, vláda, software

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.