úterý 25. února 2020 Liliana

Kremlík: Ministerstvo zastavilo práce na záložním plánu pro mýtné

Ministerstvo dopravy už nepokračuje v přípravách záložního plánu pro případ, že by začal platit zákaz plnění smlouvy s novým dodavatelem mýtného systému. Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z minulého týdne, který rozhodl, že smlouva s firmou CzechToll/SkyToll je platná. Poslancům z kontrolního výboru Sněmovny to dnes řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Zrušil také pracovní skupinu pro soudní spory a arbitráže.

Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, který smlouvu dříve prohlásil za neplatnou. Platnost smlouvy napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) společnost Kapsch, která mýtný systém provozovala do konce letošního listopadu. Ministerstvo dopravy podle Kapsche uzavřelo smlouvu s vítězem tendru v době, kdy platilo předběžné opatření zakazující podpis smlouvy. ÚOHS to ale odmítl a prohlásil smlouvu za platnou.

Kapsch podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který mu dal za pravdu a nařídil ÚOHS případ znovu projednat s ohledem na názor soudu. Antimonopolní úřad podal proti tomuto rozsudku kasační žalobu k NSS. Zároveň ale musel rozhodnout znovu v souladu s rozsudkem krajského soudu. ÚOHS tedy letos v září zakázal plnění smlouvy na mýto s ročním odkladem. Nejvyšší správní soud nakonec rozhodl, že smlouva je platná.

"Já jsem rozhodl o ukončení těchto prací na záložním řešení," řekl Kremlík po jednání výboru novinářům. "Rozhodl jsem o tom, že se v přípravách nebude pokračovat, a to s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Je potřeba šetřit peníze daňových poplatníků," dodal. Záložní plán spočíval v tom, že stát bude hledat provozovatele služeb nového mýtného systému, například na provoz infrastruktury nebo údržby zařízení. Nešlo by tak o soutěž na zcela nový mýtný systém.

Ministr se neobává, že by začalo platit rozhodnutí antimonopolního úřadu o zákazu plnění smlouvy. "Neobávám se toho, protože rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je rozhodnutím nejvyšším v rámci obecné soustavy soudů a tímto rozhodnutím je vázán jak Krajský soud v Brně, samozřejmě následně i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," řekl Kremlík novinářům.

Kremlík poslance také informoval, že zruší pracovní skupinu, která měla řešit případné arbitráže a soudní spory. Podle jeho dřívějšího vyjádření v ní měli být zástupci ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstva financí a případně i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Každý měsíc měl od skupiny získávat přehled o soudních nebo správních řízeních.

Autoři | Foto Czech Toll

Štítky ČR, automobilová, sněmovna, kontrola, výbory, mýtné

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.