pátek 25. září 2020 Zlata

Na zimní údržbu komunikací má Praha vyčleněno až 850 milionů korun

Pražská Technická správa komunikací (TSK) počítá v letošním roce na zimní údržbu komunikací s částkou v rozmezí 750 až 850 milionů korun. Přesné náklady budou ale známy až po vyúčtování na konci zimy. Poslední zimní údržba vyšla na 1,05 miliardy a v zimě 2017 až 2018 stála 721,71 milionu. Výši nákladů ovlivnilo větší množství uklízených silnic, o kterém rozhodlo minulé vedení města. Údržbu zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

„Nyní je orientačně počítáno s částkou 750 až 850 milionů korun, ale vždy záleží na průběhu zimního období a počtu výkonů, které jsou v tom daném období vykonány," uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Ve skladech má TSK nachystáno 24 500 tun soli. Nachystáno je rovněž 380 tun solanky, která se používá společně se solí a skrápí ji, čímž stoupá její účinnost. Na zimní údržbu silnic a ulic je vyčleněno 72 sypačů a 54 menších strojů a připravena bude více než tisícovka lidí na úklid sněhu.

Kromě sypačů a další techniky funguje na některých místech automatický protinámrazový systém. „Toto zařízení máme na šesti místech v Praze. V případě nízkých teplot upozorní na možnost vzniku náledí a následně automaticky spustí postřik rizikových míst," popsala Lišková. Zařízení jsou například na Jižní spojce, Vysočanské radiále nebo ve Wilsonově ulici.

Silnice a chodníky jsou uklízeny v několika tzv. pořadích. V tom prvním vyjedou sypače a pluhy na nejdůležitější komunikace a chodníky, zejména v okolí úřadů, nemocnic, škol či nádraží a stanic metra. Uklizeny musí být do dvou hodin od výjezdu. V druhém pořadí silničáři uklízí zbývající komunikace druhé třídy a ve třetím pořadí ty zbylé.

TSK má ve správě 2216 kilometrů z 3762 kilometrů komunikací na celém území Prahy. Zbylý počet komunikací o délce 1546 kilometrů spravují ostatní správci. Chodníků je celkem 1400 hektarů, z nichž se TSK stará o 850 hektarů.

Autoři | Foto SÚS

Štítky ČR, silnice, počasí, sjízdnost, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.