středa 21. října 2020 Brigita

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

Varnsdorf uzavřel smlouvu se soukromou společností, která mu pronajala radary k měření rychlosti projíždějících vozidel. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu k dalšímu postupu. Firma provozující radary dostává od města finanční odměnu za každé změřené překročení rychlosti. „Fakticky je tedy hmotně zainteresována na získání co největšího počtu záznamů o překročení rychlosti,“ komentuje zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Podle zástupce ombudsmanky je postup Městského úřadu Varnsdorf protiprávní a rozesílání výzev k úhradě určené se opírá o nezákonné důkazy. Stejný názor má i Nejvyšší správní soud, který již v roce 2018 rozhodl, že je nepřípustné a nezákonné, aby třetí osoba měla jakýkoli hmotný zájem na výsledcích měření radaru podle zákona o silničním provozu.

„Vyjádření zástupce ombudsmanky je pouze dalším názorem, kterých jsme za poslední rok slyšeli několik. Město Varnsdorf však vyčká na rozhodnutí soudu," řekl dnes mluvčí radnice Tomáš Secký. Na Varnsdorf podalo kvůli spornému pronájmu radarů žalobu ministerstvo vnitra k ústeckému krajskému soudu. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Krajský úřad Ústeckého kraje podobně jako Varnsdorf právní názor zástupce ombudsmanky i Nejvyššího správního soudu odmítá a trvá na tom, že smluvní odměna založená na počtu zaznamenaných přestupků je v pořádku. Názor zástupce ombudsmanky, že výzvy k úhradě určené částky za údajný přestupek jsou nezákonné, protože jsou vystavovány na základě nezákonně získaného důkazu, krajský úřad rovněž odmítl. Jako odůvodnění uvedl, že je na každém vyzvaném provozovateli motorového vozidla, jestli částku zaplatí nebo ne, proto pochybné výzvy nehodlá rušit.

„Argumentace krajského úřadu je absurdní. Pokud bychom to domysleli, tak by úřady mohly jednat nezákonně a nechat na občanovi, jestli se proti tomu ohradí. Pokud ne, byla by tím nezákonnost v pořádku. Takhle ale stát fungovat nemůže,“ kritizuje postoj Krajského úřadu Ústeckého kraje Stanislav Křeček.

Vyvrátil i domněnku krajského úřadu, že vydané výzvy nelze zpětně zrušit, když už obeslaná osoba pokutu zaplatila. 

Autoři | Foto c-budejovice.cz | Zdroj ČTK, Veřejný ochránce práv

Štítky Varnsdorf, měření, ombudsman

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.