Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Turné dopravní výchovy pro učitele základních škol

 
čtvrtek, 3. října 2019, 11:22

V silničním provozu jsou děti velmi zranitelné. Vzdělání v oblasti bezpečnosti chybí jim, pedagogům i rodičům. Tým silniční bezpečnosti společně s partnery proto pořádá semináře pro pedagogy o dopravní výchově. V každém krajském městě se v podzimních měsících realizuje seminář akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Pro pedagogy jsou semináře bezplatné.

Od roku 2011 do roku 2018 zemřelo na českých silnicích 107 dětí, 1 176 dětí bylo těžce a 16 261 lehce zraněno. Z celkové počtu 38 486 nehod bylo téměř v 15% označeno za viníka dítě.Především ti nejmenší nemají dostatek zkušeností, aby správně vyhodnotily dopravní situaci. Děti například špatně odhadují rychlost přijíždějícího automobilu k přechodu nebo vzdálenost automobilu.

Úroveň dopravní výchovy v České republice není optimální. Výsledky České školní inspekce, šetření Centra dopravního výzkumu a další zapojené instituce se shodují na nedostatečném vzdělání pedagogů. Ti často neabsolvovali žádné školení či kurz k výuce dopravní výchovy a nemají podpůrné materiály k výuce. Také výsledky žáků z šetření nejsou nikterak příznivé.

Projekt „Markétina dopravní výchova“ je určen nejen dětem, ale především pedagogům a rodičům. Projekt odborně kvalifikuje pedagogy k výuce dopravní výchovy. Současně poskytuje metodickou podporu plnou didaktických materiálů a jiných pomůcek, je doplněn aktivitami zvyšujícími efektivitu vzdělávání prostřednictvím preventivních programů v mateřských a základních školách, preventivních akcích realizovaných pro veřejnost a dalších aktivit. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Chybí pravidelné vzdělávání pedagogů, stejně jako pomůcky a materiály. Proto se Tým silniční bezpečnosti společně s Policií ČR a dalšími partnery pustil do realizace projektu Markétina dopravní výchova a vyráží do krajů se semináři dopravní výchovy. „Těší nás zájem pedagogů o dopravní výchovu jako takový. V posledních letech jsme především na území Libereckého kraje vybudovali s pedagogy takové vztahy, že spolupráce neskončila s koncem semináře,“ říká Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy z Týmu silniční bezpečnosti.

Během seminářů jsou pedagogové seznámeni se základními pravidly, systémem dopravní výchovy, legislativou a také nově vzniklými materiály v rámci projektu. Kurzy probíhají interaktivně. Učitelé nejsou jen pasivními příjemci informací, ale sami se zapojují. Důležitou součástí je také zpětná vazba. Z té jasně vyplývá, že řada škol nemá dostatečné informace o dostupných materiálech nejen tištěných, ale i internetových. „Pedagogové na našich seminářích oceňují především představení všech materiálů, portálů a aplikací, které jsou v současné době dostupné k výuce dopravní výchovy. Stejně pozitivně reagují na materiály a pomůcky, které jsme pro ně pod hlavičkou projektu připravili,“ říká Novotná.

V minulém týdnu Markéta s týmem lektorů navštívila již pedagogy v Moravskoslezském, Olomouckém a Pardubickém kraji. Tento týden navštívila České Budějovice a Prahu. Další semináře pokračují dle harmonogramu, který je dostupný na www.dopravnivychova.cz/stranky/100/seminare. „Seminářem to pro učitele a školy nekončí. Pokud budou mít zájem, mohou s metodikem spolupracovat i nadále. Mají možnost si zažádat o tištěné materiály pro všechny žáky na škole, dále naplánovat dopolední program pro žáky a spoustu dalších aktivit připravených nejen pod hlavičkou projektu,“ uzavřel Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Témata semináře:

  • Dopravní výchova v současném vzdělávacím systému
  • Legislativa silničního provozu
  • Metodika dopravní výchovy
  • Dostupné materiály pro výuku dopravní výchovy
  • Inovativní materiály pro výuku dopraví výchovy
Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Referendum o EU v Česku? 80 procent lidí se obává dezinformační...

čtvrtek, 3. října 2019, 09:31

V kampani před Brexitem, který má vyvrcholit za necelý měsíc odchodem Velké Británie z EU, se objevovaly zavádějící informace a...

České deníky dnes věnují mimořádnou pozornost úmrtí Karla Gotta

čtvrtek, 3. října 2019, 09:16

Úmrtí Karla Gotta dominuje dnešním vydáním hlavních českých deníků. Fotografie legendárního zpěváka jsou na titulních stránkách....

Vláda schválila, aby měl Karel Gott státní pohřeb

středa, 2. října 2019, 18:14

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí Karel Gott. Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel doma v kruhu své...

Krátce před půlnocí zemřel Karel Gott. Bylo mu 80 let

středa, 2. října 2019, 11:01

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, řekla dnes jeho manželka...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Strážníci z Lince přijedou do Budějc, řešit se bude bezpečnost v ulicích a problematika žebrání

Takzvaně na zkušenou přijedou do Budějc strážníci z Lince. Jednání, které se uskuteční příští týden v úterý. Na programu bude problematika žebrání i bezdomovců, ale také zkušenost při zajišťování bezpečnosti ve městě.

Budějcká Drbna

Čertova rokle v Brně trpí kůrovcem i rychlým odtokem dešťovky. Město nechá vysázet rozmanitější vegetaci

Ekosystém zalesněné rokliny na Lesné, jinak také známé jako Čertova rokle, trpí rychlým odtokem dešťové vody. Brněnští radní doporučili poskytnou více než milion korun na provedení opatření k lepšímu zasakování vody. Místo smrků uhynulých kvůli kůrovci nechá navíc vysázet rozmanitější, lépe odolnou vegetaci.

Brněnská Drbna

Vracíme se o dvacet let zpět. Liberecký kraj kritizuje tendr na provoz vrtulníků záchranky

Liberecký kraj kritizuje podmínky veřejné zakázky, kterou minulý týden vypsalo ministerstvo zdravotnictví na provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS) po roce 2021. Liberecký kraj se obává výrazného zhoršení kvality služby.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Komplikace? Parkoviště u nemocnice v Hradci potřebuje silnější konstrukci

Provizorní parkoviště s 205 místy u Fakultní nemocnice v Hradci Králové, které stavbaři budují od září, bude potřebovat silnější konstrukci. O schválení víceprací bude v následujících dnech jednat vedení města. Termín dokončení parkoviště příští rok v únoru by neměl být ohrožen. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Parkoviště by mělo pomoci řešit velký nedostatek parkovacích míst v areálu nemocnice a v jejím okolí.

Hradecká Drbna