Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Referendum o EU v Česku? 80 procent lidí se obává dezinformační kampaně

 
čtvrtek, 3. října 2019, 09:31

V kampani před Brexitem, který má vyvrcholit za necelý měsíc odchodem Velké Británie z EU, se objevovaly zavádějící informace a lži. Většina Čechů se obává, že dezinformace by obsahovala i kampaň před případným referendem o setrvání České republiky v Evropské unii. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro projekt Moje Evropa zpracovala agentura Median.

„Celých 80 procent lidí má obavu, že by kampaň před případným referendem o setrvání Česka v EU obsahovala dezinformace,“ uvádí v průzkumu agentura Median. Ještě větší procento lidí si myslí, že by před konáním referenda měla vzniknout nezávislá analýza dopadů případného vystoupení Česka z EU.

„Je vidět, že dění kolem Brexitu Češi vnímají a skutečně si uvědomují, že by případné referendum o Czexitu provázely stejné problémy jako britskou kampaň, ať už jde o zamlčování dopadů odchodu z EU, lživé sliby kampaně za odchod či neexistence plánu, jak případný odchod vyřešit tak, aby minimalizoval škody na ekonomice dané země. Považuji tuto obezřetnost a uvědomování si rizika za dobrou zprávu a první krok nutný k tomu, aby lidé hledali fakta a nenaskakovali na manipulace,“ říká zakladatel projektu Moje Evropa a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Českou obezřetnost potvrzuje kromě obav z dezinformací a poptávce po věcné a nezávislé analýze také fakt, že většina lidí by byla pro nezávazné referendum. „Polovina dotázaných se kloní k tomu, aby bylo referendum nezávazné, tj. aby výsledek hlasování byl pouze doporučením pro parlament. Proti doporučující povaze referenda je jen 37 % dotázaných,“ upozorňuje agentura Median.

Více než třetina dotázaných, přesněji 38 procent, přiznala, že přesně neví, podle jakých informací by se v případném referendu rozhodovali. Median se proto v průzkumu zaměřil také na to, co by lidi přimělo k hlasování o setrvání Česka v Evropské unii.

Mezi argumenty, které by nejvíce přesvědčily ty, kteří by hlasovali spíše pro setrvání nebo spíše či určitě pro odchod z EU, patří tvrdší přístup v otázce migrace, řešení dvojí kvality potravin a stíhání zneužívání dotací. U nich více než polovina váhajících tvrdí, že jsou nutnou podmínkou pro to, aby se přiklonili k setrvání v Unii. Méně naopak fungují opatření, která by se dotýkala životního prostředí, vlastní unijní armády a formálních stránek integrace.

„Je vidět, že oproti zažité představě, že Čechy Evropa nezajímá, se tu děje pravý opak – lidé se o členství nejen zajímají, ale umí také poměrně jasně pojmenovat, co od něj čekají. Když se na tyto představy podíváme, uvidíme, že v mnoha případech neselhává EU při řešení problémů, ale politici při jejich vysvětlování občanům. Lidé mají svoje priority v Evropě jasně dané, takže nezbývá než důrazně požadovat, aby je česká vláda zřetelně formulovala v rámci našeho předsednictví Radě EU. Zatím to tak ale bohužel nevypadá,“ říká Tomáš Prouza.

Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1 000 respondentů starších 18 let. Úplnou metodiku výzkumu naleznete zde.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

České deníky dnes věnují mimořádnou pozornost úmrtí Karla Gotta

čtvrtek, 3. října 2019, 09:16

Úmrtí Karla Gotta dominuje dnešním vydáním hlavních českých deníků. Fotografie legendárního zpěváka jsou na titulních stránkách....

Vláda schválila, aby měl Karel Gott státní pohřeb

středa, 2. října 2019, 18:14

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí Karel Gott. Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel doma v kruhu své...

Krátce před půlnocí zemřel Karel Gott. Bylo mu 80 let

středa, 2. října 2019, 11:01

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, řekla dnes jeho manželka...

Návrh MPSV: Zálohované výživné by se mohlo vyplácet od roku 2021

středa, 2. října 2019, 07:54

Zálohované výživné by se mohlo začít vyplácet od roku 2021. Stát by dětem neplatičů posílal soudem stanovené alimenty, nejvýš by...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Strážníci z Lince přijedou do Budějc, řešit se bude bezpečnost v ulicích a problematika žebrání

Takzvaně na zkušenou přijedou do Budějc strážníci z Lince. Jednání, které se uskuteční příští týden v úterý. Na programu bude problematika žebrání i bezdomovců, ale také zkušenost při zajišťování bezpečnosti ve městě.

Budějcká Drbna

VIDEO: Zmatená řidička sjela z dálnice D1 na D46 do protisměru

Naštěstí bez vážnějších následků skončil incident ze závěru minulého týdne. Zmatená jednašedesátiletá žena u Vyškova zazmatkovala a z dálnice D1 sjela na rychlostní komunikaci D 46 v protisměru

Brněnská Drbna

Údajné zloděje svázali do kozelce, odvezli za město a polili benzínem. Souzeným hrozí dvacet let za pokus o vraždu

Dlouhých pět let se vleče případ čtyř mužů z Jablonecka v souvislosti s násilným držením dvou domnělých zlodějů a obviněním z pokusu o vraždu. Podle spisu obžalovaní před pěti lety ve Smržovce spoutali dva mladíky, bili a nakonec odvezli o 75 kilometrů dále k České Lípě, kde je polili benzinem. Dnes měli vypovídat poslední tři svědci, dva ale nepřišli. Jeden je celostátně hledaný a znalec se omluvil kvůli vážnému zranění kolene. Soud odročil jednání na únor příštího roku, kdy by měl zaznít rozsudek.

Liberecká Drbna

Opilý cyklista přejížděl přes přechod pro chodce. Nevšiml si tažného lana mezi auty a upadl

Ke kuriózní nehodě došlo včera odpoledne v Přerově. Cyklista při přejíždění silnice po přechodu pro chodce narazil do tažného lana, které bylo nataženo mezi auty.

Olomoucká Drbna

ŘSD zvažuje jinou trasu obchvatu Želetavy na silnici I/38

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje jiné a levnější vedení obchvatu městyse Želetava, jímž prochází silnice I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Technická studie původně počítala s obchvatem měřícím 7,2 kilometru, ale tato varianta byla podle webu ŘSD ekonomicky neefektivní. Ředitelství teď zpracovává aktualizaci studie. Zároveň připravuje přestavbu skoro 13 kilometrů tohoto hlavního tahu mezi Jihlavou a Stonařovem.

Jihlavská Drbna

Zahraniční řidič zřejmě nepřizpůsobil rychlost a v zatáčce se střetl s projíždějícím autem

Zřejmě vliv nepřiměřené rychlosti v kombinaci s mokrou vozovkou pokrytou spadaným listím stojí za jednou z možných příčin dopravní nehody, ke které došlo v úterý 16. října krátce před osmou hodinou ranní na silnici III. třídy v obci Stupná.

Hradecká Drbna