Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

 
čtvrtek, 19. září 2019, 09:15

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.

„Další prohlubování evropské integrace má stejný podíl zastánců, tedy 45 %, jako má odpůrců – stejně tak 45 %,“ uvádí agentura Median. Průzkum zároveň ukazuje, že právě faktor další integrace je jedním z těch, které mají větší vliv na hodnocení Evropské unie jako celku.

Nejsilnější vliv na celkové hodnocení Evropské unie má vnímání toho, zda členství v EU pozitivně ovlivňuje vymahatelnost práva a právní prostředí v Česku. Že je vliv EU na vymahatelnost práva pozitivní, si ale myslí jen menšina Čechů (zhruba 40 procent). Většina s tvrzením nesouhlasí.

„Vnímání vlivu na právní prostředí je tak spíše slabinou, která souvisí s negativním hodnocením Evropské unie jako celku,“ upozorňuje agentura Median s tím, že podobně stinnou stránkou je ve vnímání Unie u lidí představa, že EU příliš zasahuje do vnitřních záležitostí Česka. Tento názor sdílí více než dvě třetiny Čechů. Průzkum zároveň ukázal, že tento názor hraje velkou roli při celkovém hodnocení EU.

Opačná situace potom nastává u klíčové výhody. Tou je podle skoro 80 % Čechů skutečnost, že EU přináší možnost studovat a pracovat v EU. Vliv tohoto postoje na celkové hodnocení je ale výrazně slabší než vliv ostatních faktorů.

„V Česku nemají politici moc ve zvyku věnovat složitějším evropským otázkám, které lidé vnímají, nějakou větší pozornost. Často jde právě o témata spojená s právním státem nebo fungováním Unie jako celku. Místo toho se orientují na krátkodobá povrchnější témata,“ říká bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

„To potom vede k tomu, že jsou Češi v názoru na EU rozdělení, často věří různým mýtům a ve finále jako unijní země přešlapujeme na místě. Nedávnou ukázkou tohoto postupu je premiérem seškrtaný rozpočet na české předsednictví Radě EU. Než aby věnoval energii jasnému vymezení témat, jen povrchně omezil rozpočet, se kterým budeme moci Unii ukázat leda to, co všechno nezvládneme,“ doplnil zakladatel projektu Moje Evropa Tomáš Prouza.

Exkluzivní průzkum pro projekt Moje Evropa provedla společnost Median mezi 22. listopadem a 4. prosincem 2018 na vzorku 1 000 respondentů starších 18 let.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Internet během zápasu Slavie překonal provozní rekord

čtvrtek, 19. září 2019, 08:55

Český internet v úterý zaznamenal během utkání Ligy mistrů mezi Interem Milán a Slavií provozní rekord. Hlavním uzlem NIX, který...

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

středa, 18. září 2019, 11:34

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

úterý, 17. září 2019, 11:39

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených...

úterý, 17. září 2019, 10:08

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté....

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Aktualizováno před 8 hodinami

Policie dopadla hledaného vraha, který v Rakousku zabil člověka. Lidé obviňují starostu Kollera

Policisté vydali varování před možným výskytem muže z Rakouska na území Jihočeského kraje. Ten dnes odpoledne v obci Wulowitz zabil člověka a druhého pobodal. V okolí hranic jsou posíleny hlídky. Do pátrací akce byl nasazen i vrtulník. Policisté také hlídají železniční tratě, není totiž vyloučeno, že muž někde nechal zaparkované auto a cestuje vlakem. Rakouská policie na svém Twitteru zveřejnila fotku nebezpečného muže, který je ozbrojený nožem. Rakouská policie před desátou hodinou večer oznámila, že zatkla hledaného vraha.

Budějcká Drbna

Tramvají až ke Kampusu? První cestující by se měli svézt už za tři roky

Svezení tramvají až do Bohunic je zase o kousek blíž. Stavba nové tramvajové trati dnes byla slavnostně zahájena poklepáním základního kamene a tramvají až k Univerzitnímu Kampusu by se měli první cestující svézt už v roce 2022.

Brněnská Drbna

Opilý řidič ujížděl policistům, naboural do nich a pak opět vzal roha. Pomohl až zastavovací pás

Policisté z Jablonecka i Semilska se minulý týden pořádně zapotili, když pronásledovali opilého řidiče. Ten porušil snad vše, co mohl. Zastavil ho až policejní pás a následný náraz do sloupu veřejného osvětlení.

Liberecká Drbna

POČASÍ NA ÚTERÝ: Bude polojasno a teplota se může vyšplhat až na 24 stupňů

V úterý bude skoro jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 21 až 24 °C, na horách 15 až 19 °C. Mírný, během dne čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách 20 až 25 m/s.

Olomoucká Drbna

POČASÍ NA ÚTERÝ: Ráno opět pozor na mlhy. Odpoledne naměříme až dvacet stupňů

Dnešní den bude podle meteorologů polojasno až jasno, ráno a dopoledne hlavně na jihu Vysočiny musíme opět počítat s četnými mlhami nebo nízkou oblačností.

Jihlavská Drbna

Jubilejní Jazz Goes to Town přivezl do Hradce umělce ze čtyř kontinentů, 26. ročník připraví nový dramaturg

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa v pěti festivalových dnech. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Workshop klavírní tvorby s Beatou Hlavenkovou, pouliční koncert nizozemské formace The Zebra Street Band a jeden z prvních koncertů Binkera Goldinga po vydání jeho nejnovějšího alba. Takový byl 25. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town, který 8.–12. 10. 2019 proběhl na osmi místech po celém Hradci Králové i v samotných ulicích města.

Hradecká Drbna