Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

 
středa, 18. září 2019, 11:34

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

V Česku bylo loni podle statistik ministerstva 5287 mateřských, 4172 základních a 1290 středních škol, do kterých chodilo dohromady kolem 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Tři mateřské školy, devět základních škol a 19 středních škol evidovalo po tisíci či více dětech. Naopak deset či méně dětí registrovalo 58 školek a 52 základních a 50 středních škol.

Mezi základními školami patří k největším Základní škola Juventa ve středočeských Milovicích nebo Základní škola na náměstí 9. května v Boskovicích. Juventa má kapacitu až pro 1500 dětí, loni ji podle statistik ministerstva navštěvovalo 959 školáků. Do školy v Boskovicích chodilo v minulém roce 1359 žáků. Na rozdíl od Juventy, která funguje na jednom místě, má ale zařízení v Boskovicích tři odloučená pracoviště. Naopak nejméně, a to tři žáky, evidovala veřejná Základní škola v obci Rovná na Sokolovsku.

Nejvíc žáků bylo v minulém školním roce ve Střední škole Brno. V denní formě studia školu se sedmi pracovišti navštěvovalo 1849 studentů, dalších 69 jich studovalo dálkově. Naproti tomu soukromé Střední odborné učiliště a Středisko praktického vyučování stavební v Zádveřicích-Rakové na Zlínsku mělo dva žáky.

K největším mateřským školám v ČR patří Mozaika v Jihlavě, která sdružuje 17 odloučených pracovišť. Podle informací na webu má zařízení 17 tříd, do kterých chodí 1356 dětí. Ve školce pracuje 114 učitelek, sedm asistentů pedagoga a 90 nepedagogických pracovníků.

Naopak do speciální církevní mateřské školy v pražské Michli, která funguje při základní škole pro děti mentálně postižené, s kombinovanými vadami a s autismem, chodilo loni jedno čtyřleté dítě. Školka má kapacitu pro dětí osm, ale podle zástupkyně ředitele Květy Pekařové jich bývá méně. "Letos ve školce nikdo není, protože nejmladší děti u nás jsou teď pětileté a ty chodí všechny do přípravného stupně v základní škole," řekla.

Podle Magdalény Šustové z Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského vznikla řada současných škol v Česku sloučením několika starších menších zařízení. V případě základních škol se tak v minulosti často slučovaly původní farní školy, řekla. Není tak ani snadné určit stáří škol, dodala. Například budova farní školy u kostela sv. Jindřicha v Jindřišské ulici v Praze, která dnes patří k nejstarším fungujícím školním budovám v ČR, je od roku 1998 součástí nově vzniklé Základní školy Vodičkova v Praze. Založení farní školy v Jindřišské ulici se datuje kolem roku 1358.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda

Štítky ČR, školy

 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

úterý, 17. září 2019, 11:39

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených...

úterý, 17. září 2019, 10:08

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté....

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

pondělí, 16. září 2019, 11:09

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové...

Inspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný obor

sobota, 14. září 2019, 18:11

Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina vyučujících angličtiny nebo...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Aktualizováno před 7 hodinami

Policie dopadla hledaného vraha, který v Rakousku zabil člověka. Lidé obviňují starostu Kollera

Policisté vydali varování před možným výskytem muže z Rakouska na území Jihočeského kraje. Ten dnes odpoledne v obci Wulowitz zabil člověka a druhého pobodal. V okolí hranic jsou posíleny hlídky. Do pátrací akce byl nasazen i vrtulník. Policisté také hlídají železniční tratě, není totiž vyloučeno, že muž někde nechal zaparkované auto a cestuje vlakem. Rakouská policie na svém Twitteru zveřejnila fotku nebezpečného muže, který je ozbrojený nožem. Rakouská policie před desátou hodinou večer oznámila, že zatkla hledaného vraha.

Budějcká Drbna

Tramvají až ke Kampusu? První cestující by se měli svézt už za tři roky

Svezení tramvají až do Bohunic je zase o kousek blíž. Stavba nové tramvajové trati dnes byla slavnostně zahájena poklepáním základního kamene a tramvají až k Univerzitnímu Kampusu by se měli první cestující svézt už v roce 2022.

Brněnská Drbna

Opilý řidič ujížděl policistům, naboural do nich a pak opět vzal roha. Pomohl až zastavovací pás

Policisté z Jablonecka i Semilska se minulý týden pořádně zapotili, když pronásledovali opilého řidiče. Ten porušil snad vše, co mohl. Zastavil ho až policejní pás a následný náraz do sloupu veřejného osvětlení.

Liberecká Drbna

POČASÍ NA ÚTERÝ: Bude polojasno a teplota se může vyšplhat až na 24 stupňů

V úterý bude skoro jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 21 až 24 °C, na horách 15 až 19 °C. Mírný, během dne čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách 20 až 25 m/s.

Olomoucká Drbna

POČASÍ NA ÚTERÝ: Ráno opět pozor na mlhy. Odpoledne naměříme až dvacet stupňů

Dnešní den bude podle meteorologů polojasno až jasno, ráno a dopoledne hlavně na jihu Vysočiny musíme opět počítat s četnými mlhami nebo nízkou oblačností.

Jihlavská Drbna

Jubilejní Jazz Goes to Town přivezl do Hradce umělce ze čtyř kontinentů, 26. ročník připraví nový dramaturg

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa v pěti festivalových dnech. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Workshop klavírní tvorby s Beatou Hlavenkovou, pouliční koncert nizozemské formace The Zebra Street Band a jeden z prvních koncertů Binkera Goldinga po vydání jeho nejnovějšího alba. Takový byl 25. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town, který 8.–12. 10. 2019 proběhl na osmi místech po celém Hradci Králové i v samotných ulicích města.

Hradecká Drbna