Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dotace na lůžko v domovech pro seniory se v krajích výrazně liší

 
pátek, 6. září 2019, 19:01

Dotace od státu na jedno lůžko v domově pro seniory, postižené, pacienty s demencí či v chráněném bydlení se v jednotlivých krajích výrazně liší. Rozdíl částky v regionech s nejnižší a nejvyšší dotační podporou se pohybuje od 79 do 208 procent podle druhu zařízení. Vyplývá to ze zprávy o kontrole financování sociálních služeb, kterou provedl Nejvyšší kontrolní úřad. Zaměřil se na to, jak ministerstvo práce v letech 2015 až 2017 poskytovalo peníze a jak plnilo opatření z vládních strategií. Závěry NKÚ bude v pondělí projednávat vláda.

Podle zprávy do sociálních služeb plynulo za sledované tři roky celkem 104,87 miliardy korun. Z toho 27 procent představovaly dotace od ministerstva práce. Pětinu částky pak tvořily příspěvky na péči, 23 procent platby od uživatelů, 17 procent peníze od krajů a obcí, pět procent úhrady od zdravotních pojišťoven a osm procent dary.

V roce 2015 ministerstvo poslalo krajům 8,57 miliardy, v roce 2016 pak 9,19 miliardy a v roce 2017 celkem 11,25 miliardy. Dohromady je to 29 miliard. Velká část sumy plynula do pobytových zařízení. NKÚ se zaměřil na domovy pro seniory, se zvláštním režimem, pro postižené a na chráněné bydlení. „Výše dotace poskytované v letech 2015 až 2017 na vybrané druhy pobytových služeb roste,“ uvedli kontroloři.

Průměrná roční dotace na lůžko v domově pro seniory v roce 2017 činila 79.308 korun. Zatímco v Praze to bylo 56.915 korun, v Jihočeském kraji 105.840. Rozdíl dosahoval 86 procent. Lůžko v domově pro postižené ministerstvo podpořilo průměrně částkou 155.440 korun. V Praze na jedno místo připadlo 88.860 korun a v Libereckém kraji 255.847 korun. Částky se liší o 188 procent.

V domově se zvláštním režimem pro pacienty s demencí průměrná dotace na lůžko dosahovala 97.706 korun. Ve Středočeském kraji se dostala na 75.297 korun a v Královéhradeckém na 134.543 korun. Rozdíl je 79 procent. V chráněném bydlení průměrná dotace činila 131.948 korun. V Olomouckém kraji na lůžko připadla podpora 66.400 korun, v Karlovarském pak 204.904 korun, tedy o 208 procent víc.

„Výše dotace ministerstva práce na lůžko je ovlivněna také výší ostatních zdrojů, výší nákladů na správu a provoz objektů či rozličnou strukturou klientů,“ uvedl NKÚ.

Se stárnutím společnosti podle zprávy nároky na finance na sociální služby i na personál porostou. V letech 2015 a 2016 průměrný výdělek ošetřovatelů a pečovatelů z domovů dosahoval 68 procent průměrné mzdy. Lidé v neziskových a soukromých zařízeních pobírali o několik tisícikorun méně než jejich kolegové ve veřejných zařízeních.

Ministerstvo mělo v kontrolovaném období udělat z vládních strategií 17 opatření. Z nich 14 nesplnilo. Týkaly se zlepšení podmínek pečujících, nastavení standardů pro vybavení a personál či novely o sociálních službách.

Ministerstvo nyní vypracovalo svou analýzu financování sociálních služeb. Téměř stostránkový dokument obsahuje i návrhy změn. Ministerstvo chce například stanovit vzorec pro výpočet nákladů na lůžko.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Letošní léto v Klementinu bylo nejteplejší za posledních 245 let

pátek, 6. září 2019, 13:01

Letošní léto v pražském Klementinu bylo nejteplejší v historii této nejstarší stanice v Česku, na níž se počasí nepřetržitě...

Katka Říhová vydává první videoklip, vypráví svůj osobní příběh

pátek, 6. září 2019, 09:01

Tvář TV Nova Katka Říhová vydává na konci léta videoklip Napořád. Text k písni si skládala sama, takže jde o velmi osobní příběh....

Toužím po obhajobě, udělám pro ni maximum, těší se na Chibu Martin...

čtvrtek, 5. září 2019, 09:39

Akrobatického pilota Martina Šonku čeká jeden z nejzvláštnějších víkendů v jeho profesionální kariéře. Potřetí za sebou bude...

Fotostopa 2019: Průstřel žebra i oběšenec za ranního úsvitu, policie...

středa, 4. září 2019, 13:55

V prostorách hlavní budovy Krajského úřadu Jihočeského kraje dnes začal šestý ročník výstavy Fotostopa 2019. Letošním tématem je...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Zastávka Rožnov je dočasně zrušena, důvodem je rekonstrukce Lidické

Zastávka Rožnov je od dnešního dne z obou směrů dočasně zrušena. V provozu by měla být zase od pondělního dne. Omezení platí pro linky sedm a pět.

Budějcká Drbna
Aktualizováno před 39 minutami

Kvůli neudržovaným komínům a kotlům vyjíždí hasiči až k 80 požárům za topnou sezónu

Hasiči varují před nadcházející topnou sezónou. Upozorňují, že majitelé kotlů a komínů by si je měli nechat před jejím začátkem zkontrolovat.

Brněnská Drbna

Jak mít srdce na správném místě a jak se o ně starat

Víte, že nepřímá srdeční masáž se nejlépe provádí v rytmu vánoční písničky Rolničky, rolničky nebo písně Stay in Alive od Bee Gees? Víte, jak rozpoznat infarkt nebo mozkovou příhodu? Jak předcházet srdečním chorobám? Právě tyto informace, které mohou zachránit život, se dozvědí návštěvníci akce Světový den srdce vareálu MCU KOLOSEUM, Generála Svobody 83 v Liberci – Pavlovicích. Světový den srdce se koná v pátek 27. září 2019 pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro oblast zdravotnictví Přemysla Sobotky a je podpořen z dotačního programu Libereckého kraje 2.6. Podpora místní AGENDY 21.

Liberecká Drbna

V rámci akce Týden hokeje si mohou děti vyzkoušet, jaké to je být hokejistou

Všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení mají jedinečnou šanci. Mohou si vyzkoušet zdarma, jaké to je být hokejistou. Akce proběhne v pátek 27. září od 16:30 na zimním stadionu ve Šternberku.

Olomoucká Drbna

Obec Arnolec na Jihlavsku zpevnila hráz rybníka, kterou poškodili bobři

Obec Arnolec na Jihlavsku díky dotaci zpevnila hráz rybníka, již narušili chránění bobři evropští. Hráz protékala, rybník byl poloprázdný, řekl starosta Ladislav Fiala. Oprava stála okolo půl milionu korun, peníze z operačního programu Životní prostředí pokryly náklady asi z 90 procent. Další rybník v této lokalitě plánuje opravit Lesní družstvo obcí v Měříně.

Jihlavská Drbna

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu na Rychnovsku

V pátek odpoledne přijalo krajské operační a informační středisko hasičů tísňové volání s oznámením o požáru rodinného domu v katastru části Malá Čermná. Na místo události bylo vysláno postupně sedm jednotek požární ochrany.

Hradecká Drbna