Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

 
středa, 4. září 2019, 13:20

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se patrně sníží a lhůta pro převod telefonního čísla bude kratší. Sněmovna novelu o elektronických komunikacích, která změny předpokládá, na zářijové schůzi podle dnešního doporučení hospodářského výboru schválí. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen.

Novela bude účinná pravděpodobně až od dubna příštího roku místo od ledna 2020. Odklad navrhl Patrik Nacher (ANO) v souvislosti s průtahy v legislativním procesu a s potřebou dát operátorům určitý čas na to, aby se na změny připravili. Výbor přijetí pozměňovacího návrhu doporučil.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi klesne podle novely z 20 na pět procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora se zkrátí z deseti dnů zpravidla na dva pracovní dny. Zákazník by při přechodu ke konkurenci také nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora.

Sněmovna schválí novelu ve znění celkového pozměňovacího návrhu, který ji zpřesňuje. Jde například o identifikaci zákazníka, který o přenos čísla žádá, a o možnost žádat vrácení nespotřebovaného kreditu na předplacené kartě. Zatímco vrácení nespotřebovaného kreditu by operátor mohl zpoplatnit, u přenesení telefonního čísla by zákon výslovně stanovil, že je bezplatné.

Vznikne také kalkulátor, díky němuž by si klienti mohli nezávisle porovnat ceny jednotlivých operátorů. Srovnávací nástroj provozovaný Českým telekomunikačním úřadem by hodnotil také kvalitu služeb.

Hospodářský výbor doporučil schválení i dalších Nacherových pozměňovacích návrhů, které zavedou sankce za nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a za textové zprávy do zahraničí v rámci Evropské unie a ověřovací kód účastníka, aby při přenesení čísla nevznikaly pochyby o identitě žadatele. O obdobné úpravě Leo Luzara (KSČM), kterou by se podle něho zabránilo nechtěnému nebo úmyslnému převedení čísla uživatele bez jeho vědomí, bude plénum hlasovat bez stanoviska výboru.

Výbor se neshodl na postoji ani k návrhu předsedy bezpečnostního výboru Radka Kotena (SPD), který by měl usnadnit lokalizaci volajících na tísňové linky, což podle autora mohlo zachránit lidské životy.

Napsal(a) ČTK | Foto Becomme
 


 

Kam dál?

Šéf pátrací sekce celníků Šlachta odchází do civilu

středa, 4. září 2019, 10:35

Šéf pátrací sekce Generálního ředitelství cel a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta...

Věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude

úterý, 3. září 2019, 14:17

Věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude, uvedli po dnešním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce a...

Škoda spustí v Praze službu sdílených elektrických skútrů

úterý, 3. září 2019, 13:30

Nabídku sdílených služeb v Praze rozšíří další elektrické skútry. Pod značkou BeRider je bude provozovat společnost Škoda Auto...

ZPÁTKY V ČASE: Na fotbal chodilo přes 20 tisíc lidí, týmu vládl...

úterý, 3. září 2019, 11:41

Není třeba obracet list do minulého století, stačí se vrátit jen o 9 let dříve. Votroci postoupili po dlouhých letech do nejvyšší...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Zastávka Rožnov je dočasně zrušena, důvodem je rekonstrukce Lidické

Zastávka Rožnov je od dnešního dne z obou směrů dočasně zrušena. V provozu by měla být zase od pondělního dne. Omezení platí pro linky sedm a pět.

Budějcká Drbna
Aktualizováno před hodinou

Kvůli neudržovaným komínům a kotlům vyjíždí hasiči až k 80 požárům za topnou sezónu

Hasiči varují před nadcházející topnou sezónou. Upozorňují, že majitelé kotlů a komínů by si je měli nechat před jejím začátkem zkontrolovat.

Brněnská Drbna

Liberecká zoo se dostala na poštovní známku, je na ní osel a takin

Letos vychází jedinečný aršík s poštovními známkami, na kterých je vyobrazena i liberecká zoo. Zároveň se jedná o poslední ze série vydaných aršíků, na který jsou vyobrazeny české zoologické zahrady.

Liberecká Drbna

V rámci akce Týden hokeje si mohou děti vyzkoušet, jaké to je být hokejistou

Všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení mají jedinečnou šanci. Mohou si vyzkoušet zdarma, jaké to je být hokejistou. Akce proběhne v pátek 27. září od 16:30 na zimním stadionu ve Šternberku.

Olomoucká Drbna

Hrad Kámen čeká na nové expozice. Hotovo má být v roce 2022

Muzeum Vysočiny Pelhřimov spravující hrad Kámen má projekčně nachystanou instalaci nových expozic za asi 10,5 milionu korun. Přípravné práce by mohly začít na konci příští turistické sezony. Na hradě dostane větší prostor muzeum motocyklů, které funguje od roku 1974. Zjara zřejmě také začne stavba nového návštěvnického centra. V nové podobě se hrad včetně opravené kaple Panny Marie Bolestné otevře v roce 2022, řekl ředitel muzea Ondřej Hájek.

Jihlavská Drbna

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu na Rychnovsku

V pátek odpoledne přijalo krajské operační a informační středisko hasičů tísňové volání s oznámením o požáru rodinného domu v katastru části Malá Čermná. Na místo události bylo vysláno postupně sedm jednotek požární ochrany.

Hradecká Drbna