Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

 
pondělí, 19. srpna 2019, 10:29

V Praze se v sobotu sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The Official Animal Right March , tedy pochodu za práva zvířat, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Pochod ukázal, že tato problematika není lidem v Česku lhostejná. Do pražských ulic se vydali s transparenty a pokřiky. Ulicemi se tak neslo hlasité volání hesel jako: „Zvíře není zboží!“ „Animal liberation now.“ nebo „Jatka, haly, klece, tak nikdo žít nechce!“ Hlavním organizátorem celé akce byl spolek Otevři oči, který dlouhodobě usiluje o zlepšení postavení zvířat ve společnosti.

Spolu s tímto spolkem se ale do pochodu zapojilo téměř dvacet hnutí, organizací a uskupení zabývajících se ochranou a právy zvířat. Přestože se akce konala vůbec poprvé, přilákala více než tisícovku účastníků i zájem medií.

Akce typu The Official Animal Rights March se konají v posledních letech zejména ve velkým městech po celém světě. Za vznikem pochodů stojí britská organizace Surge. První pochod se konal v roce 2016 a loni se konal už v 25 městech s téměř 30 000 účastníky. Letos se poprvé přidala i Praha.

V Praze, a v Česku obecně, je pochod za práva zvířat novinkou. V zahraničí si ale již vybudoval tradici. „Už v minulosti jsme pořádali různé demonstrace za práva zvířat, ale nikdy neměly takovou sílu a mediální ohlas. Jsme přesvědčeni, že v jednotě je síla, a proto jsme se rozhodli připojit k akcím ve světě a společným hlasem ukázat, že všude na planetě jsou lidé, kteří jsou odhodláni hájit práva zvířat,“ uvedla mluvčí spolku Otevři oči Tereza Vandrovcová.

Pochod proti týrání, klecím i cirkusům

Pochod začal na Klárově a končil na Václavském náměstí. Z pestrého průvodu vykukovaly stovky transparentů, vlajek a nechyběly ani masky nebo převleky. Nápisy na kartonech a papírech upozorňovaly na nejedno téma, které se v poslední době dotýká celé společnosti. Řeč je třeba o klecových chovech, cirkusech nebo veganství.  Akcí jsme chtěli obecně vyjádřit nesouhlas s násilím, kterého se lidstvo dopouští zejména na tzv. hospodářských zvířatech, a také nesouhlas se zcela nedostatečnými tresty za týrání zvířat. Takovým dlouhodobějším společným cílem našeho i ostatních pochodů ve světě je ukončení útlaku vůči všem zvířatům. Zároveň v průvodu byly téměř všechny organizace, které v Česku zvířata hájí, a které mají své různé kampaně,“ vysvětlila Vandrovcová.

Akce se zúčastnily organizace napříč celou republikou jako Svoboda zvířat, OBRAZ – Obránci zvířat, Zvířata nejíme, Nadace na ochranu zvířat, Vegan Fighter, Prales dětem, Slovenská vegánska spoločnost, Společný svět, Hlas zvířat, Plicka & partners, Kolektiv pro zvířata, Nesehnutí, Anonymous for the Voiceless, Compassion in World Farming, Vegan Sport Club a Vegan Olomouc.

Třeba spolek Hlas zvířat se při pochodu zaměřil zejména na snahu o změnu v legislativě. „Chceme mimo mnoha jiného upozornit politiky a veřejnost, že je třeba novelizovat trestní zákoník dle naší novely a poslouchat naše návrhy na změnu legislativy na poli ochrany zvířat a přírody. Současná legislativa je nastavena tak, že se týrání zvířat pachatelům vyplácí, a to se musí změnit! A my pro to společně s dalšími SKUTEČNÝMI ochránci zvířat uděláme maximum!“ uvedl spolek Hlas zvířat na svém facebookovém profilu.

Nechybělo ani aktuálně hodně diskutované téma cirkusů. „Děkuji, že jste sem dnes přišli. Od roku 1994 usilujeme o změnu pohledu na zvířata tak, aby byla vnímána jako tvorové, kteří mají hodnotu sami o sobě. V současnosti vedeme kampaň Cirkusy bez zvířat“, řekla během svého projevu na Václaváku Anna Bernátková za Svobodu zvířat a dodala, že organizace usiluje o zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech.

Letošní pochod byl první, ale ne poslední

První ročník bývá u akcí riskantní a často rozhoduje o dalším osudu a případném opakování události. Již nyní je ale zřejmé, že takovouto akci nehostí Praha naposledy. „Jelikož si nemyslíme, že by naše společnost už příští léto přiznala všem vnímavým zvířatům alespoň ta nejzákladnější práva a zásadně se proměnil náš vztah k nim, předpokládáme, že akci příští rok zopakujeme. Zároveň moc doufáme, že se dožijeme toho, že už to nebude potřeba,“ komentovala mluvčí.

Ogranizátoři si od akce slibovali nejen vysokou účast, ale také propojení aktivistů z nejrůznějších organizací a probuzení zájmu o problematiku zvířat u dalších lidí. „Doufáme, že docílíme i povzbuzení dalších lidí, aby začali být aktivní a nějaký ten mediální zájem, který by mohl rozproudit společenskou diskuzi o právech zvířat. Jak ukazují různé průzkumy, většina lidí u nás i ve světě soucítí se zvířaty a je tu tak velký potenciál se jako lidstvo posunout,“ dodala Tereza Vandrovcová.

Akce vzbudila mezi turisty velký rozruch. Z výrazů jejich tváří bylo zřejmé, že většina o pochodu neměla tušení. „Vůbec jsem nevěděl, že se tu nějaká taková akce dneska koná. Já osobně se o takový věci moc nezajímám, ale některý nápisy jsou zajímavý. A jiný nás pobavily,“ řekl Marek, který do Prahy vyrazil na výlet s přítelkyní.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

neděle, 18. srpna 2019, 18:02

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování...

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili...

Vady zájezdu reklamujte co nejdříve

pátek, 16. srpna 2019, 13:05

Stejně jako každá jiná služba musí i zájezd proběhnout podle uzavřené smlouvy. Ubytování musí mít správný počet hvězdiček, moře...

Český klubový fotbal bude mít jediný tým ve skupině po pěti letech

pátek, 16. srpna 2019, 12:58

Český klubový fotbal zažil ve čtvrtek nejčernější večer za posledních pět let. Premiérově od roku 2014 vypadly v jeden den z...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Archeologové našli na Karlově Hrádku stopy pravěkého osídlení

Archeologové našli na zřícenině Karlův Hrádek, kterou před rokem 1357 založil Karel IV., pozůstatky staršího, pravděpodobně až pravěkého osídlení. Hluboká nad Vltavou, které kulturní památka patří, zde chce vybudovat archeopark a nabízet i 3D prohlídky.

Budějcká Drbna

Na Brněnsku řádili sprejeři

Velmi produktivní byli sprejeři na Brněnsku v noci ze středy na čtvrtek. Svou tvorbou poničili hned tři místa.

Brněnská Drbna

Požár spalovny dal hasičům pořádně zabrat. Bojovali s ním asi deset hodin

S dnešním požárem v liberecké spalovně bojovali hasiči dlouhých deset hodin. Plameny zasáhly přes dvě stovky tun odpadu.

Liberecká Drbna

Soud zprostil muže z přípravy požáru haly textilu v Olomouci. Nebylo dost důkazů

Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby dvojici mužů, která se zodpovídala z přípravy rozsáhlého požáru skladu textilu. Shořel před třemi lety na okraji Olomouce, škoda dosáhla 40 milionů korun. Mohamad Chaito a Radim Král byli obžalovaní z přípravy obecného ohrožení, žalobkyně pro ně žádala osm let vězení. Muži svou vinu po celou dobu popírali. Podle soudu se čin, ze kterého jsou obžalovaní, nepodařilo prokázat. Podezření však podle soudu přetrvává. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně si ponechala lhůtu.

Olomoucká Drbna

Jihlavu čeká v pátek šlágr druhé ligy, Vysočina vyzve brněnskou Zbrojovku

Nadcházející 9. kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nabídne jasný magnet. V pátek 20. září od 18:00 hodin je v Jihlavě na programu atraktivní utkání aspirantů na postup a derby duel FC Vysočina vs. Zbrojovka Brno! Důležitou bitvu o „šest“ bodů byste si rozhodně neměli nechat ujít! Přijďte Vysočinu podpořit!

Jihlavská Drbna

FOTO: Vandalové opět úřadovali. Na Biřičce zničili dřevěnou lavičku

Vandalové podpálili na Biřičce dřevěnou lavičku. Situace je o to smutnější, že ani ne metr od ní se nachází ohniště a les. Nicméně lenost vandalů přispěla k tomu, že lavička je zničená.

Hradecká Drbna