Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Žaloba kraje na národní park a ministerstvo? Akt zoufalství, nikoliv útoku, říká hejtmanka

 
pátek, 16. srpna 2019, 10:18

Kůrovec. Žádné slovo nebudí na Šumavě v posledních dnech tolik emocí. Jak jsme informovali minulý týden, Jihočeský kraj podal správní žalobu na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí. Kraj tvrdí, že jej obě instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v Národním parku Šumava. Podle hejtmanky Ivany Stráské nejde o útok na instituce, ale o akt zoufalství.

„Z naší strany to byl akt zoufalství, nikoliv útoku. Šumava je natolik cenným územím, že si zasloužíme být adekvátním partnerem při diskusích o její budoucnosti. Výsledkem dosavadní bezzásahovosti je zhruba 30 tisíc hektarů sežraného lesa. Myslíme si, že nový návrh zonace a rozšíření území, která budou prakticky bez zásahu, si zaslouží minimálně vyhodnocení současného stavu, rizik a návrh způsobu, jakým se bude o park pečovat,“ řekla hejtmanka.

Nové vymezení oblastí má rozdělit park na čtyři území. V té s nejpřísnějším režimem se nebude zasahovat a taková pravidla budou platit pro 27 procent rozlohy NP Šumava. „O čtvrtinu Šumavy jsme přišli, nerozšiřujme experiment na další plochy. Vzhledem k tomu, že jde o „zabetonování“ stavu na patnáct let, měla rozhodně před stanovením nové zonace proběhnout širší diskuse. Tady je prosazován jediný správný názor,“ dodala Stráská.

Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený kvůli novým zónám osobně jednal se zástupci obcí, Plzeňského i Jihočeského kraje. Alespoň to uvádí v tiskové zprávě mluvčí parku Jan Dvořák. „Před samotným hlasováním rady NP Šumava o zonaci proběhlo několik seminářů i za účasti Jihočeského kraje. V některých šumavských obcích navíc o tom hlasovali i ve svých zastupitelstvech,“ uvedl tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Rada šumavského parku, jejímž členem je i Jihočeský kraj, nakonec zonaci schválila na svém zasedání, když pro hlasovalo 29 z 41 přítomných členů.

Lesníci v nesnázích

Kůrovcová kalamita podle lesníků přerůstá možnosti zpracovatelů, na techniku čekají měsíce, státní lesy brzdí i zákon o veřejných zakázkách. Další problém je podle lesníků s odvozem dřeva. „Na kamiónech se převáží neasanovaná, napadená dřevní hmota s kůrovcem, která se dopravuje k odběrateli a brouk má tak možnost dokončit svůj vývoj. To, co následuje je zcela logické. Lýkožrout tak napadne porosty daleko vzdálené od Šumavy,“ popisuje v otevřeném dopise Ministerstvu životního prostředí lesník Bohumil Kantor a dodává: „Představme si člověka s nakažlivou smrtelnou chorobou, který s vědomím svého lékaře cestuje nejenom po České republice, ale i po Evropě. Zdá se Vám to absurdní? Vždyť ale to samé je s lýkožroutem. On představuje smrtelné nebezpečí pro smrkové porosty.“

Jihočeský kraj dlouhodobě vystupuje proti vedení šumavského národního parku. Kraj v poslední době spustil na sociálních sítích kampaň, podle níž se Šumava mění v "měsíční krajinu". Do kraje se kvůli tomu opřeli někteří opoziční zastupitelé a média, podle kterých úřad obešel vlastní směrnice a zakázku ututlal. To vedení kraje odmítá.

Kůrovcová kalamita v roce 2009 byla zdviženým prstem, musíme se poučit z minulosti, říká hejtmanka Ivana Stráská

pátek, 5. dubna 2019, 15:08Rozhovory
 

Letecké snímky nejodlehlejších míst šumavského národního parku připomínají záběry z postapokalyptického filmu. Bohužel jde o smutnou realitu, která je způsobena kůrovcem. S ním se Šumava historicky potýká už více než 150 let. Velkým problémem se...

 

Podle vědců je kampaň místy lživá a opírá se například o tendenční snímky. Proti kampani se se svým prohlášením vyjádřili zástupci biologického centra akademie věd a přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Podle nich je kampaň postavena na nepodložených informacích. „Fotografie z vrcholu Poledníku, kterou kraj použil pro ilustrace kampaně, je zcela zavádějící. Jedná se o fotku několik let starou. Navíc z dálky pořízený záběr nadhodnocuje masu uschlých kmenů nad podrůstajícím zmlazením,“ řekla přírodovědkyně z ústav výzkumu globální změny akademie věd Zdenka Křenová.

Ještě ostřeji se do hejtmanky opřel Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Kampaň je uváděna bombastickými, ničím nepodloženými výroky o katastrofě, mizící Šumavě, či o tom, že příští generace ji poznají už jen jako měsíční krajinu. Ve skutečnosti však Šumava naprosto nemizí, naopak se z kůrovcové gradace neobvykle rychle zotavuje. Domnívám se, že tohle by hejtmanku mělo stát její post,“ dodal.

S tím ale nesouhlasí vedení kraje. „Co je tendenčního na leteckých fotografiích pořízených nad rozsáhlými holinami mrtvého lesa, kam veřejnost nemá přístup a nemůže realitu vidět na vlastní oči? Podloženost jejich teorií ukáže až čas, i když se mi chce dodat, bohužel. Nevadí mi, že mají odlišný názor. Vadí mi až militantní odsuzování názorů jiných bez schopnosti diskuse,“ vysvětluje Stráská.

Napsal Michael Daněk | Foto Jihočeský kraj | Zdroj ČTK, Jihočeský kraj, NP Šumava,
 


 

Kam dál?

Adam Ondra vybojoval v Japonsku titul mistra světa

čtvrtek, 15. srpna 2019, 14:53

Adam Ondra potřetí mistrem světa! Fenomenální brněnský lezec dnes odpoledne vybojoval titul mistra světa v lezení na obtížnost. V...

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až 90 tisíc aut na vodík

čtvrtek, 15. srpna 2019, 14:38

V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit 60 tisíc až 90 tisíc aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli absenci...

Senát schválil elektronické dálniční známky od roku 2021

středa, 14. srpna 2019, 14:13

Motoristé by měli od roku 2021 používat elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových nálepek. Změnu zákona, která to...

VIDEO: Aktivisté zveřejnili nové záběry z českých chovů. Natočili...

středa, 14. srpna 2019, 13:05

Včera spolek OBRAZ – Obránci zvířat zveřejnil video se záběry z českých velkochovů. Přibližuje v nich pozadí živočišného...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V sobotu vystoupí na hladinu Lipna zatopená obec Dolní Vltavice

V sobotu vystoupí na hladinu Lipna před šedesáti lety zatopená obec Dolní Vltavice. Půjde o světelnou 3D show. Při světové premiéře unikátního multimediálního představení se pomocí videomappingu objeví nad vodou zatopené domy a dokonce i kostel.

Budějcká Drbna

Na Brněnsku řádili sprejeři

Velmi produktivní byli sprejeři na Brněnsku v noci ze středy na čtvrtek. Svou tvorbou poničili hned tři místa.

Brněnská Drbna

Nehoda u Jítravy má druhou oběť. Při převozu do nemocnice zemřel spolujezdec

Dva lidé zemřeli a jeden utrpěl těžké zranění při dnešní odpolední nehodě u Jítravy. Dodávka na silnici 13 narazila do stromu. Jeden člověk zemřel na místě, další při převozu do nemocnice.

Liberecká Drbna

Soud zprostil muže z přípravy požáru haly textilu v Olomouci. Nebylo dost důkazů

Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby dvojici mužů, která se zodpovídala z přípravy rozsáhlého požáru skladu textilu. Shořel před třemi lety na okraji Olomouce, škoda dosáhla 40 milionů korun. Mohamad Chaito a Radim Král byli obžalovaní z přípravy obecného ohrožení, žalobkyně pro ně žádala osm let vězení. Muži svou vinu po celou dobu popírali. Podle soudu se čin, ze kterého jsou obžalovaní, nepodařilo prokázat. Podezření však podle soudu přetrvává. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně si ponechala lhůtu.

Olomoucká Drbna

Jihlavu čeká v pátek šlágr druhé ligy, Vysočina vyzve brněnskou Zbrojovku

Nadcházející 9. kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nabídne jasný magnet. V pátek 20. září od 18:00 hodin je v Jihlavě na programu atraktivní utkání aspirantů na postup a derby duel FC Vysočina vs. Zbrojovka Brno! Důležitou bitvu o „šest“ bodů byste si rozhodně neměli nechat ujít! Přijďte Vysočinu podpořit!

Jihlavská Drbna

FOTO: Vandalové opět úřadovali. Na Biřičce zničili dřevěnou lavičku

Vandalové podpálili na Biřičce dřevěnou lavičku. Situace je o to smutnější, že ani ne metr od ní se nachází ohniště a les. Nicméně lenost vandalů přispěla k tomu, že lavička je zničená.

Hradecká Drbna