Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Většina koupališť má dobrou vodu, několik zákazů koupání ale je

 
sobota, 3. srpna 2019, 16:10

Většina přírodních koupališť v Česku má stále vodu vhodnou ke koupání. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, ale problémy by z nich mohli mít pouze citliví jedinci. Zákazy koupání platí v ČR jen ojediněle, několik dalších míst je označených jako nevhodných pro koupání. Některá koupaliště chtějí proti sinicím bojovat ultrazvukem, nejnověji plánují tuto technologii nasadit v jablonecké přehradě Mšeno.

Kvalita vody se od minulého týdne zhoršila na veřejném tábořišti Podolsko na Orlické přehradě, jihočeští hygienici tam proto nově vyhlásili zákaz koupání. Vhodnou vodu nemá momentálně ani Staňkovský rybník na Jindřichohradecku a nádrž ve Velkém Šenově na Děčínsku.

V Karlovarském kraji kvůli sinicím stále platí zákaz koupání na Velkém rybníce u Hroznětína. Naopak v Jesenici u kempu Václav je podle dnešních výsledků měření kvalita vody na stupni tři z pětibodové škály, tedy zhoršená, a zákaz koupání tam byl zrušen.

Na Vysočině hygienici znovu potvrdili zákaz koupání v rybníku Kachlička, který vydali koncem června. Kvalita vody se v týdnu zhoršila v obou přehradách Pelhřimovska. Přehrada Trnávka se zařadila mezi rekreační plochy se zhoršenou jakostí vody, Sedlice už je kvůli znečištění nevhodná ke koupání stejně jako rybník Domanínský.

V Libereckém kraji je koupání zakázáno v rybníku Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji. Horší je kvalita vody ve dvou jezerech na Českolipsku, Máchově a Hamerském. Na těchto místech řeší problémy se sinicemi každoročně, Bažantníku a Hamerskému jezeru v boji proti nim nepomohla ani ultrazvuková technologie. Ta naopak zafungovala na liberecké přehradě a nasadit ji od poloviny srpna chtějí i na jablonecké přehradě Mšeno. Radnice na to uvolní 340 tisíc korun.

Ultrazvukové čističky fungují 24 hodin denně také v pražské hostivařské přehradě, kde je ale nově vyhlášen zákaz koupání. Nejhorší kvalita vody od roku 2012 je podle dostupných výsledků pražské hygienické stanice také v nádrži Džbán, ale zákaz koupání tam vydán nebyl, voda je pouze označena jako nevhodná ke koupání.

Také v několika dalších českých koupalištích hygienici koupání nezakázali, ale nedoporučují ho. Platí to třeba pro přehradu České údolí u Plzně, polovinu přehrady Hracholusky na Butově od železničního mostu nahoru nebo ve Strážově na Klatovsku. Rovněž v rybníce Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku je nadměrné množství sinic. Stejný problém prokázaly rozbory vody i i na koupališti v Dolcích u Trutnova.

Ve většině českých koupališť se ale lidé mohou osvěžit bez obav. Některých míst by se měly vyvarovat pouze citlivější skupiny jako děti, alergici nebo těhotné ženy. Po koupání v takových nádržích je vhodné se osprchovat v pitné vodě. Platí to třeba pro Vrbické jezero v Bohumíně na Karvinsku nebo Výrovice na Znojemsku.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hřib chce Černému za vyčištění Karlova mostu zaplatit

sobota, 3. srpna 2019, 08:38

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhne, aby Miloslav Černý, který bez pověření vyčistil posprejovaný Karlův most, dostal...

Do konce roku propadne řidičský průkaz 268 tisíc řidičů

sobota, 3. srpna 2019, 08:30

Více než 268 tisíc motoristů propadne do konce letošního roku řidičský průkaz. Letos si zatím průkaz vyměnilo 38 procent řidičů z...

Policie potvrdila přítomnost alkoholu u řidičky trolejbusu, který...

pátek, 2. srpna 2019, 16:11

K vážné nehodě trolejbusu došlo v pondělí 24. června na sídlišti Máj v Budějcích. Na vině byl podle policie řidič osobáku, který...

Kvůli suchu jsou v půli prázdnin splavné jen části velkých řek

pátek, 2. srpna 2019, 08:00

Sucho pokročilo a v Česku jsou v polovině prázdnin splavné jen některé úseky větších řek. I tam ale musí vodáci počítat s...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Ahoj Việt Nam je za dveřmi. Těšte se na vietnamské draky a jídlo

Druhý ročník kulturně gastronomického festivalu Ahoj Việt Nam se uskuteční již tuto sobotu na českobudějovickém náměstí. Přinášíme vám výběr toho nejlepšího z programu, ve kterém se to jen hemží tradičními kroji, tanci a jídlem! Zábavu si najde každý, malý i velký, a ještě se dozví něco o historii a kultuře Vietnamu.

Budějcká Drbna

Seniorská obálka pomáhá lidem už více než rok. Nápad, který se zrodil v Jihomoravském kraji teď překračuje hranice republiky

Seniorská obálka vznikla 11. června roku 2018 v rámci projektu Stárneme ve zdraví v Brně. Je nazývána také ICE kartou, podle mezinárodní zkratky „použít v případě nouze“ (z anglického In Case of Emergency). Pomáhá v situacích, kdy se její majitel dostane do tísně, ohrožení zdraví, nebo života. V České republice je ve více než dvou milionech domácností a od září se rozšířila i na Slovensko do Trnavy.

Brněnská Drbna

V Libereckém kraji se objevila žloutenka typu A, ochránit se můžete dobrou hygienou i očkováním

Město Frýdlant informovalo na svém webu o výskytu žloutenky typu A v Libereckém kraji. Tomuto onemocnění se také přezdívá nemoc špinavých rukou. Předejít nákaze můžete preventivním očkováním i kvalitní hygienou.

Liberecká Drbna

Řidiči vběhla před auto dvě divoká prasata. Došlo k nárazu a zvířata na místě uhynula

V sobotu večer jel mladý řidič Opelu po silnici v Hranicích, když mu najednou z pravé strany vběhla do cesty dvě divoká prasata.

Olomoucká Drbna

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.

Jihlavská Drbna

Výročí sametové revoluce připomene v Hradci téměř 20 akcí

Nadcházející 30. výročí sametové revoluce připomene ve stotisícovém Hradci Králové téměř 20 vzpomínkových a různých kulturních akcí. Oslavy výročí pádu komunismu začnou v úterý 17. září koncertem klasické hudby na Pivovarském náměstí u krajského úřadu. Hlavní událostí bude 16. listopadu akce Cesta ke svobodě. Její součástí bude slavnostní pojmenování nového náměstí Václava Havla. Název ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku.

Hradecká Drbna