Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

 
pondělí, 15. července 2019, 16:30

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Prodej pamětních eurobankovek začal včera v 9 hodin ráno na Jungmannově náměstí v Praze v prodejně Supraphon Musicpoint. Už v sobotu večer na otevření prodejny čekaly stovky lidí, během dopoledne se pak počet zněkolikanásobil. Při otevření prodejny bylo podle tiskové mluvčí Policejního prezidia na místě přibližně 4 tisíce lidí. Kvůli nepříliš dobré organizaci front ale vznikaly mezi čekajícími konflikty, které musela řešit policie. „Od časných ranních hodin jsme přijali několik oznámení o tom, že ve frontách dochází ke konfliktům. Policie tedy byla na místě proto, aby potyčky řešilo,“ řekla Eva Kropáčová.

V souvislosti s řešením těchto konfliktů policie našla odložený kufr před prodejnou a náměstí proto obehnala páskou a nevpouštěla další lidi do fronty. Na místo byl přivolán i policejní pyrotechnik, hasiči a záchranná služba. „Situace byla vyřešena přibližně za hodinu, pyrotechnik musel provést ohledání a policisté uzavřít prostor. Nakonec jsme ale zjistili, že nehrozí nebezpečí. Kufr plný oblečení tam pouze někdo zapomněl,“ vysvětlila Kropáčová. Po celou dobu byla přítomna desítka policistů.

Pět tisíc eurobankovek s nominální hodnotou nula euro bylo rozprodáno během čtyř hodin

Pamětní bankovky si mohli zájemci koupit ve dvou výdejních automatech, přičemž každá stála 50 korun. Bankovek s portrétem českého zpěváka vzniklo celkem 5 tisíc a vydávány byly pouze dvě na osobu. Nebylo možné si bankovky rezervovat, ani si vybrat konkrétní pořadové číslo. „Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Díky speciálnímu sériovému číslu je každý kus unikátem,“ uvedl Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia.

Kromě bankovek mohlo osmdesát zájemců zakoupit také komplet eurobankovek s boxem patnácti CD s názvem Karel Gott – Singly, kde naleznou 300 písní z let 1962-2019. Na prodejně byla k dostání i zpěvákova alba a lidé mu mohli do speciální návštěvní knihy napsat vzkaz k narozeninám. Bankovky i komplet patnácti CD byl vyprodán za přibližně čtyři hodiny. Žádné kusy bankovek ani cédéček už nejsou k dispozici. „Na bankovky jsem čekala od půl čtvrté ráno a naštěstí se na mě dostalo. Kamarádka, která přišla jen o pár hodin po mně, a stála ve frontě až do oběda, si žádnou neodnesla,“ svěřila se zpěvákova fanynka Ludmila Rozsívalová.

O bankovky je den po vyprodání obrovský zájem na aukčních portálech

Prodej na kamenné pobočce skončil včera kolem jedné hodiny odpolední. Už během dne se začaly bankovky objevovat na různých aukčních a prodejních portálech. Teď se draží za mnohonásobek ceny. „Když jsem viděl, za kolik se bankovky prodávají na internetu, rozhodl jsem se, že jednu z těch dvou, které jsem si včera koupil, zkusím taky vydražit. Druhou si nechám na památku, pana Gotta mám rád,“ řekl jeden z prodejců Michal Dvořáček, jehož eurobankovka se po pár hodinách vyšplhala na cenu sedmi tisíc korun. Prozatím nejvyšší cena vydražené bankovky je přes 17 tisíc.

Podle Klajbana je o suvenýrové bankovky s motivem Karla Gotta velký zájem i v zahraničí, především v Německu, Rakousku a na Slovensku. „Nikdo si nechce nechat ujít toto limitované vydání,“ uvedl Klajban.

V celé Evropě jsou pamětní eurobankovky mezi sběrateli velmi oblíbené. V České republice podobných vydání proběhlo již několik a vždy se vyprodaly v průběhu několika hodin. Motiv eurobankovek s portrétem Karla Gotta vymyslel Radim Václavík. „S nápadem vydat tento motiv přišel Radim Václavík. To je v podstatě náš spolupracovník, znalec historických československých bankovek. Vzhledem k tomu, že Karel Gott je ikona československé moderní hudby a má tento rok 80. narozeniny, navrhl, že by bylo velmi zajímavé ze sběratelského hlediska přijít s tímto vydáním," uvedl Vladislav Klajban pro ČTK.

Napsal(a) Sára Davidová | Foto Sára Davidová
 


 

Kam dál?

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

pondělí, 15. července 2019, 14:18

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete...

VIDEO: Zdrogovaný muž ujížděl policii. Zběsilou jízdu i policejní...

pondělí, 15. července 2019, 11:35

Strakoničtí policisté mají za sebou opravdu výživnou službu. Hlídka chtěla v sobotu dopoledne zkontrolovat řidiče osobáku, ten...

Hnutí První republika bojuje peticí proti čestnému občanství Konrada...

neděle, 14. července 2019, 16:07

Politicko-filosofické hnutí První republika spustilo svůj projekt č. 36, ve kterém chce docílit odebrání čestného občanství...

Kvalitu vody v liberecké přehradě udržuje ultrazvuk. Ničí sinice i...

neděle, 14. července 2019, 14:10

Město Liberec a Povodí Labe společně využívají technologickou novinku, která by měla zajistit čistou vodu v harcovské přehradě....

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Nehoda na Okružní brzdí dopravu, omezení potrvá do jedné hodiny

Dopravní policisté vyšetřují od rána dopravní nehodu nákladního auta, která se stala v sedm hodin na Okružní. V místě nehody je uzavřen jeden jízdní pruh. Momentálně probíhá přečerpání obsahu. Doprava by měla být obnovena kolem jedné hodiny.

Budějcká Drbna

Kvůli stoleté kanalizaci na Tržní hrozil propad silnice. Dělníci ji opravovali při plném provozu

Téměř stoletá kanalizace, která se nacházela pod ulicí Tržní, se mohla kdykoli propadnout. Teď už ale žádné nebezpečí nehrozí, kanalizaci za plného provozu během několika týdnů dělníci z Brněnských vodáren opravili.

Brněnská Drbna

Rekonstrukce Kittelova domu je hotová, místo už vítá první turisty

Lidé, kteří zamíří do Pěnčín na Jablonecku, mohou poprvé navštívit zrekonstruovaný dům, kde žil léčitel Eleazar Kittel. Obnovit celý dům stálo roky úsilí a zhruba 50 milionů korun. Nyní nabízí náhled do života této historické osobnosti i historie lidového umění a léčitelství.

Liberecká Drbna

Na Horním náměstí v Olomouci si dnes připomeneme události 21. srpna 1968 a 1969

Olomouc se připojí k celorepublikové akci, díky které si lidé připomenou události 21. srpna 1968 a 1969. Setkání začne v pět hodin odpoledne před Sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Olomoucká Drbna

Léto na jihlavském urgentu: Pády z kol, popáleniny, řezné rány. Přibývá alergií na hmyzí bodnutí

Do konce letních prázdnin zbývá už jen několik dní. Během nich řada lidí musela vyhledat také služby urgentního příjmu jihlavské nemocnice. Zdravotníci často řeší alergické reakce po bodnutí hmyzem, stejně jako pády z kol, koloběžek nebo popáleniny od rozdělaného ohně.

Jihlavská Drbna

Selekce musela nastat. V kádru Hradce končí tři hráči

Kádr hokejového Mountfieldu byl příliš široký na to, aby s takovým týmem mohl vstoupit do extraligy. Klub se rozloučil s prvním trojlístkem hráčů.

Hradecká Drbna