Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

 
pondělí, 15. července 2019, 14:18

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.

Klub K2 přišel s vratnými kelímky jako první. Hlavním důvodem bylo omezit nepořádek kolem podniku. Sám majitel přiznává, že velkým problémem je počáteční investice, stejně tak údržba. Kelímky se totiž po každé akci musejí odvézt na myčku, na kterou jezdí i třikrát týdně. Na místě pak někdo musí zhruba dvě hodiny počkat a kelímky zpět přivézt.

„Umytí jednoho kelímku je dražší než koupit jednocestný. Je to zhruba až třikrát tolik. Až po sezoně zjistíme, kolik nás to stálo. Může se stát, že to bude dražší než celé kelímky. Spousta lidí si řekne, že padesátikorunová záloha je moc, nikdo už ale nevidí, co ta částka všechno obsahuje. Z důvodu hygieny nejde do jednoho kelímku dvakrát natočit pití. Dalším úskalím jsou padesátikoruny, kterých musíme mít stále dost kvůli vracení záloh,“ řekl majitel klubu K2 Lukáš Michal, který dodal, že záloha na kelímek je pouze částka na náklad.

S dostatkem padesátikorun na vrácení bojují i v nedaleké kavárně na Sokoláku. „Každý den musím shánět deset tisíc v padesátikorunách na vracení, ale ten efekt vidět je. Stává se, že lidé u sebe mají málo peněz a nemají na zálohu. Hodně se setkáváme i s tím, že se lidé ptají, jestli jim můžeme dát drink do normálního kelímku,“ uvádí majitel kavárny David Dvořák.

Lidé mohou vratné kelímky vracet na několika místech v Budějcích, a to buď v klubu K2, v kavárně na Sokoláku nebo ve stáncích a karavanu. „Samozřejmě ke všemu se musí dělat inventura. Kelímků máme přes deset tisíc. Dohromady to je skoro tuna,“ uvedl Michal.

Zavedení vratných kelímků si chválí i vedení města, které by je postupně chtělo zavést na všech akcích. „Myslím si, že je to šetrnější k životnímu prostředí. Byli bychom rádi, kdyby se kelímky postupně objevily na všech akcích města. Momentálně jednáme a tom, aby byly vratné kelímky třeba i na adventních trzích,“ popsal náměstek primátora Ivo Moravec.

I když je na kelímek záloha, ne všichni ho vracejí zpět. Najdou se i tací, kteří ho vezmou a vyhodí. „Stává se, že lidé kelímek vyhodí do koše, a pak za námi chodí bezdomovci, kteří za ně chtějí zálohu zpátky,“ popsal Dvořák.

„Tím, že se kelímek nevrátí, tak jednak je to pro člověka suvenýr a pro nás zároveň reklama. Díky němu si třeba za rok vzpomene, že jsou zase další středy před K2,“ uzavřel Michal. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto Facebook Coffee on the go
 


 

Kam dál?

VIDEO: Zdrogovaný muž ujížděl policii. Zběsilou jízdu i policejní...

pondělí, 15. července 2019, 11:35

Strakoničtí policisté mají za sebou opravdu výživnou službu. Hlídka chtěla v sobotu dopoledne zkontrolovat řidiče osobáku, ten...

Hnutí První republika bojuje peticí proti čestnému občanství Konrada...

neděle, 14. července 2019, 16:07

Politicko-filosofické hnutí První republika spustilo svůj projekt č. 36, ve kterém chce docílit odebrání čestného občanství...

Kvalitu vody v liberecké přehradě udržuje ultrazvuk. Ničí sinice i...

neděle, 14. července 2019, 14:10

Město Liberec a Povodí Labe společně využívají technologickou novinku, která by měla zajistit čistou vodu v harcovské přehradě....

DRBNA RADILKA: Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého...

sobota, 13. července 2019, 10:33

Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový zákaz však...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Muž z Kladenska jel po dálnici D3 v nabouraném autě a pod vlivem pervitinu

V nabouraném autě a pod vlivem pervitinu byl v pátek 18. října zastaven dálničními policisty muž z Kladenska. Na jeho jízdu upozornili jiní řidiči, kteří cestovali po D3 směrem z Prahy na Tábor. Podle svědků měl muž po dálnici kličkovat, měnit náhle rychlost jízdy a usínat za volantem.

Budějcká Drbna

Zdrogovaná a polonahá matka před svými dětmi zaútočila v Králově Poli na strážníky

Strážníci byla v pondělí nahlášena polonahá a hlasitě křičící žena, kterou v Králově poli doprovázela skupinka dětí. Při příjezdu zjistili, že je to matka dětí a bez ohledu na ně chtěla strážníkům utéct a následně na ně dokonce zaútočila.

Brněnská Drbna

Mladíkovi asi ruply nervy. Pěstí rozbil čelní sklo auta

Zřejmě nevyřízené účty a možná i špatná nálada nebo nazlobenost vedli k tomu, že devětadvacetiletý mladík udeřil pěstí do osobního automobilu.

Liberecká Drbna

Cyklista havaroval a skončil v nemocnici. Kolo přejela dodávka

Včera před třetí hodinou odpoledne došlo v křižovatce ulic Olomoucká a Fibichova v Držovicích k nehodě, při které byl zraněn cyklista.

Olomoucká Drbna

Vysočina znovu dělí dotace na kotel, s žádostí čekaly stovky lidí. První zájemci přišli už v úterý ráno

Kraj Vysočina ode dneška znovu přijímá žádosti o dotaci na výměnu starého kotle v domácnostech za ekologičtější zdroj vytápění. V tomto posledním třetím dotačním kole rozdělí zhruba 240 milionů korun, což by mělo stačit na výměnu nejméně 2400 kotlů. Žádosti kraj přijímá od dnešní sedmé hodiny ranní. Na otevření krajského úřadu čekalo podle odhadu pracovníků úřadu 300 až 400 lidí. Žádosti lze podávat v písemné i v elektronické podobě.

Jihlavská Drbna

Na letišti v Hradci havaroval vrtulník

Na letišti v Hradci Králové havaroval v úterý večer při přistání malý cvičný vrtulník. Posádka vrtulníku zraněna nebyla. "Šlo o pád z malé výšky, kdy se při kolizi při přistání vrtulník převrátil," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hradecká Drbna