Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

 
pondělí, 15. července 2019, 14:18

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.

Klub K2 přišel s vratnými kelímky jako první. Hlavním důvodem bylo omezit nepořádek kolem podniku. Sám majitel přiznává, že velkým problémem je počáteční investice, stejně tak údržba. Kelímky se totiž po každé akci musejí odvézt na myčku, na kterou jezdí i třikrát týdně. Na místě pak někdo musí zhruba dvě hodiny počkat a kelímky zpět přivézt.

„Umytí jednoho kelímku je dražší než koupit jednocestný. Je to zhruba až třikrát tolik. Až po sezoně zjistíme, kolik nás to stálo. Může se stát, že to bude dražší než celé kelímky. Spousta lidí si řekne, že padesátikorunová záloha je moc, nikdo už ale nevidí, co ta částka všechno obsahuje. Z důvodu hygieny nejde do jednoho kelímku dvakrát natočit pití. Dalším úskalím jsou padesátikoruny, kterých musíme mít stále dost kvůli vracení záloh,“ řekl majitel klubu K2 Lukáš Michal, který dodal, že záloha na kelímek je pouze částka na náklad.

S dostatkem padesátikorun na vrácení bojují i v nedaleké kavárně na Sokoláku. „Každý den musím shánět deset tisíc v padesátikorunách na vracení, ale ten efekt vidět je. Stává se, že lidé u sebe mají málo peněz a nemají na zálohu. Hodně se setkáváme i s tím, že se lidé ptají, jestli jim můžeme dát drink do normálního kelímku,“ uvádí majitel kavárny David Dvořák.

Lidé mohou vratné kelímky vracet na několika místech v Budějcích, a to buď v klubu K2, v kavárně na Sokoláku nebo ve stáncích a karavanu. „Samozřejmě ke všemu se musí dělat inventura. Kelímků máme přes deset tisíc. Dohromady to je skoro tuna,“ uvedl Michal.

Zavedení vratných kelímků si chválí i vedení města, které by je postupně chtělo zavést na všech akcích. „Myslím si, že je to šetrnější k životnímu prostředí. Byli bychom rádi, kdyby se kelímky postupně objevily na všech akcích města. Momentálně jednáme a tom, aby byly vratné kelímky třeba i na adventních trzích,“ popsal náměstek primátora Ivo Moravec.

I když je na kelímek záloha, ne všichni ho vracejí zpět. Najdou se i tací, kteří ho vezmou a vyhodí. „Stává se, že lidé kelímek vyhodí do koše, a pak za námi chodí bezdomovci, kteří za ně chtějí zálohu zpátky,“ popsal Dvořák.

„Tím, že se kelímek nevrátí, tak jednak je to pro člověka suvenýr a pro nás zároveň reklama. Díky němu si třeba za rok vzpomene, že jsou zase další středy před K2,“ uzavřel Michal. 

Napsal(a) Adéla Cinklová | Foto Facebook Coffee on the go
 


 

Kam dál?

VIDEO: Zdrogovaný muž ujížděl policii. Zběsilou jízdu i policejní...

pondělí, 15. července 2019, 11:35

Strakoničtí policisté mají za sebou opravdu výživnou službu. Hlídka chtěla v sobotu dopoledne zkontrolovat řidiče osobáku, ten...

Hnutí První republika bojuje peticí proti čestnému občanství Konrada...

neděle, 14. července 2019, 16:07

Politicko-filosofické hnutí První republika spustilo svůj projekt č. 36, ve kterém chce docílit odebrání čestného občanství...

Kvalitu vody v liberecké přehradě udržuje ultrazvuk. Ničí sinice i...

neděle, 14. července 2019, 14:10

Město Liberec a Povodí Labe společně využívají technologickou novinku, která by měla zajistit čistou vodu v harcovské přehradě....

DRBNA RADILKA: Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého...

sobota, 13. července 2019, 10:33

Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový zákaz však...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nehoda na Okružní brzdí dopravu, omezení potrvá do jedné hodiny

Dopravní policisté vyšetřují od rána dopravní nehodu nákladního auta, která se stala v sedm hodin na Okružní. V místě nehody je uzavřen jeden jízdní pruh. Momentálně probíhá přečerpání obsahu. Doprava by měla být obnovena kolem jedné hodiny.

Budějcká Drbna

Kvůli stoleté kanalizaci na Tržní hrozil propad silnice. Dělníci ji opravovali při plném provozu

Téměř stoletá kanalizace, která se nacházela pod ulicí Tržní, se mohla kdykoli propadnout. Teď už ale žádné nebezpečí nehrozí, kanalizaci za plného provozu během několika týdnů dělníci z Brněnských vodáren opravili.

Brněnská Drbna

Rekonstrukce Kittelova domu je hotová, místo už vítá první turisty

Lidé, kteří zamíří do Pěnčín na Jablonecku, mohou poprvé navštívit zrekonstruovaný dům, kde žil léčitel Eleazar Kittel. Obnovit celý dům stálo roky úsilí a zhruba 50 milionů korun. Nyní nabízí náhled do života této historické osobnosti i historie lidového umění a léčitelství.

Liberecká Drbna

Chlapci pomocí magnetu vylovili z rybníčku náboj pro kanony

Dvaačtyřicetiletý muž informoval v pondělí odpoledne policisty o nálezu munice. Jednalo se o náboj 30 mm MP-T/SD pro kanony Bushmaster.

Olomoucká Drbna

Policisté na dálnici odhalili dvě Moldavanky bez povolení. Obě musí do konce srpna opustit EU

Policisté z vysočinského odboru cizinecké policie kontrolovali v pátek 17. srpna na 89. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno linkový autobus s moldavskou registrační značkou. Cestovala s ním i žena, která již nemá platné povolení k pobytu v EU. Podobný případ se stal i v neděli 18. srpna, kdy odhalili druhou Moldavanku bez povolení. Ta cestovala dodávkou.

Jihlavská Drbna

Selekce musela nastat. V kádru Hradce končí tři hráči

Kádr hokejového Mountfieldu byl příliš široký na to, aby s takovým týmem mohl vstoupit do extraligy. Klub se rozloučil s prvním trojlístkem hráčů.

Hradecká Drbna