Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hnutí První republika bojuje peticí proti čestnému občanství Konrada Henleina v Liberci

 
neděle, 14. července 2019, 16:07

Politicko-filosofické hnutí První republika spustilo svůj projekt č. 36, ve kterém chce docílit odebrání čestného občanství Konradu Henleinovi. Podle náměstka primátora Ivana Langra má ale historie zůstat historií a dodatečně by se měnit neměla.

„V tomto projektu jde o jediné a to, docílit, aby město Liberec odebralo čestné občanství tomuto německému válečnému zločinci , který se zasazoval o vyhlazení českého národa,“ uvádí hnutí První republika. Čestné občanství získal Konrad Henlein, tehdy ještě jako učitel tělocviku 31. ledna 1939 za „sjednocení sudetských Němců a jejich přičlenění k Velkoněmecké Říši.“

Konrad Henlein se narodil ve Vratislavicích, vystudoval německou akademii v Jablonci, působil jako úředník i učitel tělocviku. Založil hnutí SHF (později SdP). Stal se vůdcem sudetských Němců. Po zakázání SdP a vydání zatykače Henlein utekl do Německa. Zastával významnou úlohu v SS a byl poslancem říšského sněmu. Na konci druhé světové války spáchal sebevraždu.

Do boje za odebrání čestného občanství se hnutí pustilo formou petice. „Zatím nemáme petici časově omezenou. Bude trvat tak dlouho, dokud nebudeme mít pocit, že jich je dost, případně dokud nepocítíme nějakou výraznou stagnaci ohledně neochoty lidí, tento záměr svým podpisem podpořit. Náš minimální cíl je 1000. Půjde-li to dobře, půjdeme na vyšší číslo,“ sděluje předseda hnutí Matouš Bulíř.

Následně se hnutí chystá odevzdat petici na magistrát města Liberce a doufá v oficiální vyjádření města. „Tak či onak se nevzdáme a pokud vedení města odmítne ono občanství odebrat, najdeme další cestu jak toho docílit, ale to zatím nechci předjímat. Každopádně to nevzdáme. Cílem projektu je ono občanství odebrat a dokud se tak nestane, projekt nebude uzavřen,“ upozorňuje Bulíř.

Historie má zůstat historií

Redakce Liberecké Drbny se obrátila s žádostí o vyjádření k činnosti hnutí První republika na náměstka primátora Ivana Langra. „Názor mám jako původem historik poměrně jasný. Tuto aktivitu osobně v žádném případě nepodpořím, historie má zůstat historií, nelze ji hodnotit současnýma (laickýma) očima, natož ji dodatečně měnit na základě požadavku jakéhokoli politického hnutí či ideologie. To dělali nacisti i komunisti a zdá se, že v tom našli fanatické pokračovatele,“ komentuje Ivan Langr.

Podle něj se musíme zkrátka naučit žít se všemi rozhodnutími, která v minulosti naši předci učinili. „Tato rozhodnutí můžeme pozorně reflektovat pro sebe samé a objektivně je vykládat našim dětem a žákům, chcete-li poučit se z nich jako společnost, aby se už neopakovala. Ne nadarmo už moudrý Cicero o historii říkal, že je učitelkou života (a není tam nic o tom, že by byla cenzorkou života). Komentovat politický profil žadatele nebudu, to opravdu nestojí ani za řádku,“ dodává náměstek.

Plakát hnutí První republika k projektu č. 36

Nehceme vymazat z historie události, žádáme jen odebrání čestného občanství

Čestné občanství bylo uděleno přeci jen v jiné době a zpětně ji objektivně hodnotit, je více než složité. Na to, zda hnutí přihlíží i k době, ve které bylo občanství předáno, odpovídá předseda slovy: „Doba, kdy mu bylo čestné občanství uděleno, byla zlá, to především pro nás Čechy, jelikož nás Německo vyhnalo z naší vlastní země, kterou zabralo, respektive její třetinu (v době udělení občanství). V té době s tím nikdo z nás nemohl nic udělat, dnes můžeme. Nejde nám o vymazání onoho aktu z historie, nýbrž čistě o odebrání onoho statusu čestného občana, jelikož ten člověk nebyl ani čestný a ani to není člověk, který by měl české město reprezentovat jako vzor,“ říká předseda První republiky.

Dle názoru Matouše Bulíře se Henlein zasazoval o vyhlazení českého národa, byl členem SS a Češi ho přesto velebí. „To prostě není v pořádku. Musíme mít přeci nějakou hrdost a určité věci nepřecházet. Lidé říkají, ať to neřešíme, že je to dávná minulost. Má milovaná babička, která nás minulý rok opustila, to vše zažila, pro ní to nebyla dávná minulost. Stále tu žije mnoho lidí, pro které je to část jejich života a je tedy urážkou všech těchto lidí, že něco takového dopustíme a neřešíme to, protože to není politicky přínosné téma,“ dodává Bulíř.

Přehled udělených čestných občanství na webu města Liberec

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto 1918-1938.cz, liberec.cz, Jan Ciglbauer
 


 

Kam dál?

Kvalitu vody v liberecké přehradě udržuje ultrazvuk. Ničí sinice i...

neděle, 14. července 2019, 14:10

Město Liberec a Povodí Labe společně využívají technologickou novinku, která by měla zajistit čistou vodu v harcovské přehradě....

DRBNA RADILKA: Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého...

sobota, 13. července 2019, 10:33

Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový zákaz však...

FOTO: Policie pátrá po totožnosti zloděje ze Smíchova. Tvrdí o sobě,...

pátek, 12. července 2019, 14:04

Pražští kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který byl v minulém týdnu přistižen při krádeži v OC Nový Smíchov v Praze. Po...

VIDEO: Sanitka mířila k vážnému případu, chodec se sluchátky ji asi...

pátek, 12. července 2019, 13:54

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje zveřejnila na sociálních sítích video přímo ze sanitního vozu. Ten v danou chvíli...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Zájemci o práci filmových kaskadérů se zdokonalují v Táboře

Šermovat, střílet z kuše a luku, vrhat nože nebo bojovat na koni, v tom všem se v těchto dnech cvičí účastníci kaskadérského kurzu v Housově mlýně v Táboře. Desetidenní akce připravuje zájemce na práci kaskadérů. Někteří z účastníků už mají zkušenosti s filmovým natáčením. Kurz absolvují dvě desítky mužů a žen.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA ČTVRTEK: Čeká nás polojasno a teploty do šestadvaceti stupňů

Čtvrtek bude na jižní Moravě prosluněný. Přeháňky se mohou objevit pouze ojediněle.

Brněnská Drbna

Policisté hledali cizince, na kterého byl vydán zatykač, došli si pro něj do práce

Policisté na Liberecku dostali podnět od Oddělení pobytových agent, že v jednom ubytovacím zařízení by se měl nacházet šestatřicetiletý cizinec, na kterého je vydán Evropský zatýkací rozkaz. Když ho tam nenašli, došli si pro něj do práce.

Liberecká Drbna

Muž vyráběl na půdě pervitin. Na svědomí má více prohřešků a hrozí mu až deset let ve vězení

Třicetiletý muž z Jesenicka v době od června do poloviny srpna vyráběl pervitin na půdě domu v Javorníku, a to nejméně ve třech případech.

Olomoucká Drbna

Už dvanáct let spolupracuje Vysočina se Zakarpatím. Třeba hasiči mají nové pily a přilby

Předání profesionálního hasičského vybavení, výbavy pro žáky školy bezpečnosti i prohlídka některých letos realizovaných investičních projektů byly hlavní náplní pracovní cesty hejtmana Kraje Vysočina Jiří Běhounka, generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby a republikového starosty dobrovolných hasičů Jana Slámečky do partnerského regionu Kraje Vysočina Zakarpatské oblast Ukrajiny.

Jihlavská Drbna

Zájem o dotace proti boji s kůrovcem není velký. Majitelé lesů můžou získat až 500 tisíc

Z dotace Královéhradeckého kraje ve výši deset milionů korun na podporu likvidace kůrovce majitelé lesů zatím požádali o přibližně 2,5 milionu korun. O peníze lze žádat do konce října, dotace jsou určené pro malé vlastníky lesů s výměrou do 50 hektarů. Řekl to radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma. Dotacemi chce kraj vlastníky lesů motivovat k rychlé likvidaci kalamitního kůrovcového dříví, podpora se týká těžby dřeva a stavby oplocení nového zalesnění.

Hradecká Drbna