Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kriticky ohrožení sýčci slaví úspěch, vyvedli téměř šedesát mláďat

 
neděle, 7. července 2019, 15:44

Malá nenápadná sovička. To je sýček obecný. Ještě na začátku 20. století ho bylo všude plno, teď je ale na pokraji vyhynutí. Letos ale mají čeští ornitologové radost, sýčkům se u nás narodilo minimálně 59 mláďat. Boj o přežití ale tahle sovička ještě vyhraný nemá.

S počtem bezmála 60 mláďat hodnotí letošní sezónu Česká společnost ornitologická (ČSO) jako úspěšnou. Tento počet mláďat je o třetinu vyšší než v loňském roce. V jednom případě se dokonce našlo hnízdo s neskutečnými sedmi mláďaty a to je opravdu výjimka „Sýčci mají zpravidla 3 až 5 vajíček. Podle našich informací jde v České republice o historicky nejvyšší počet mláďat na jednu snůšku,“ komentoval Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z ČSO.

Nejlépe se sýčkům daří v severních Čechách. Ornitologové zkontrolovali přes tři stovky různých lokalit a na více než padesáti místech se přesvědčili o přítomnosti sýčků. „Hnízdění jsme zjistili v celkem 29 lokalitách,“ sdělil Šálek. Jenže ze 60 mláďat se jen málokteré dočká dospělosti. Mnoho z malých sýčků přijde o život na silnici, kde skončí jako oběti automobilové dopravy. 

Jiní skončí v pastech. „Těmi pro sýčky mohou být napáječky pro dobytek, komíny nebo třeba sudy s vodou,“ informoval koordinátor. Ornitologové pro sýčky každoročně vyvěšují budky, letos jich do přírody přidali celkem 99. I s těmi slaví ČSO na severu velký úspěch. Sýčkové o ně měli zájem a jedenáct z nich i obsadili.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto birdlife.cz
 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Na 45 procent Čechů tráví dovolenou v tuzemsku

neděle, 7. července 2019, 12:16

Na 45 procent Čechů tráví dovolenou v tuzemsku. Zbytek vyráží do zahraničí, nejčastěji k moři v některé z evropských destinací....

Lékař, podnikatel a moderátor Roman Šmucler oslaví padesátiny

neděle, 7. července 2019, 09:11

Lékař, podnikatel a moderátor Roman Šmucler, který 8. července oslaví padesátiny, je od září 2017 prezidentem České...

Stát plánuje vysokorychlostní váhy na 14 místech, zatím jsou dvě

sobota, 6. července 2019, 09:12

Stát vybral 14 míst na dálnicích, kde chce v následujících letech instalovat vysokorychlostní váhy. Váhy jsou zatím na dvou...

VIDEO: Karin zneužíval trenér, uvědomila si to až v dospělosti. Její...

pátek, 5. července 2019, 12:56

Ačkoli se může zdát, že v dnešní době už je málo které téma tabu, sexuální násilí zůstává opředené jakýmsi hávem. Nemluví se o...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Suchém Vrbném bude upraven vodovod a kanalizace. Práce potrvají do příštího roku

V Suchém Vrbném začnou v září práce na obnově vodovodu a kanalizace. Pracovat se začne v ulici Československých legií už v září. Náklady vyjdou na tři miliony korun a hotovo by mělo být do dubna příštího roku.

Budějcká Drbna

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Brněnská Drbna

Invazi vojsk připomene ve středu pietní akce u liberecké radnice

Každoročně si město Liberec připomíná události 21. srpna a ani letošní 51.výročí nebude výjimkou. Pietní akce opět proběhne u pomníku vedle schodů liberecké radnice.

Liberecká Drbna

Pořadatelé připravili pro třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje několik novinek

Třetí ročník Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje se letos nese ve znamení změn. Pořadatelé připravili hned několik originálních kategorií.

Olomoucká Drbna

Do ulic Jihlavy vyjel „dokumentární" trolejbus. Festival bude klást důraz na ekologii

Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový autobus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, které budou základem budoucího festivalového sadu.

Jihlavská Drbna

FOTO: A jsou fuč. Schody do nebe už jsou minulostí

Budova, které byla několik desítek let trnem v oku, zmizela. Vybydlený panelák, který dostal podle netypického tvaru přezdívku Schody do nebe, je fuč. Demoliční práce tak skončily. A za pár měsíců začne nová výstavba hotelového komplexu.

Hradecká Drbna