Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozhodnutí Bogatynie bylo nezákonné. Boj Česka proti Turówu nekončí, hrozí i mezinárodní žaloba

 
úterý, 2. července 2019, 08:36

Představitelé Libereckého kraje, dotčených obcí a měst i Ministerstva životního prostředí a právníků z Frank Bold Avokáti se při včerejším jednání shodli, že město Bogatynia schválením nového územního plánu, který by povoloval rozšíření těžby v dole Turów, porušilo zákon. Česko tak chce nyní dosáhnout zrušení tohoto rozhodnutí.

Společnými silami všemi možnými prostředky chce nyní ministerstvo i kraj dosáhnout zrušení změny územního plánu. Ta byla schválen ačkoli do ní nebyly nijak zahrnuty námitky ze stran Libereckého kraje. „Postup města Bogatynia vnímáme jako nezákonný. Odporuje mezinárodním smlouvám a naprosto zde nebyly respektovány názory české strany,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Podle hejtmana udělá kraj vše, aby dosáhl zrušení rozhodnutí. „Případně jsme připraveni řešit celou situaci i mezinárodní žalobou,“ informoval hejtman. I ministerstvo životního prostředí je v rozporu s rozhodnutím Bogatynie. „Považujeme to minimálně za nestandardní,“ sdělil Evžen Doležal, ředitel odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence MŽP ČR.

PSALI JSME: Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

Ten zároveň upozornil, že ministerstvo minulý týden odeslalo oficiální dopis na polské generální ředitelství s jasným požadavkem zrušit schválenou změnu územního plánu. Česká strana alespoň kvituje prodloužení termínu pro podávání připomínek, který je nyní stanoven na 14. července. Jak ministerstvo, tak kraj chtějí během této doby doplnit své současné připomínky a naplánovat své další kroky.

Veřejné projednání - slušnost i nutnost

Podle hejtmana by měli mít obyvatelé všech dotčený obcí a měst právo na vyjádření všech svých připomínek. Kraj proto bude požadovat, aby v Česku veřejné projednání proběhlo. „Myslím, že naši obyvatelé si zaslouží, aby měli možnost předložit své připomínky v českém jazyce na českém území,“ řekl Půta. Aktuálně se chce vedení kraje také setkat s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwioro. 

Proti rozšíření dolu Turów bojuje nejen kraj a ministerstvo, ale i obce a města, například Frýdlant. „Je smutné, že česká strana musí bojovat pro to, aby se na polské neporušovaly zákony,“ vyjádřil se k současné situaci starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Muž měl ustláno na penězích. V gauči schovával 21 milionů, teď mu...

pondělí, 1. července 2019, 16:06

Jednadvacet milionů korun a osm tisíc amerických dolarů zajistili policisté při domovních prohlídkách na pěti místech v České...

Studenti vysokých škol prezentovali své vize budoucnosti dopravní...

pondělí, 1. července 2019, 15:07

Minulý týden proběhlo v kongresovém sále Centrály VIG ČR slavnostní vyhlášení prvního ročníku soutěže pro vysokoškolské studenty...

Hasičům při požáru ve vedru hrozí přehřátí, musí se střídat

pondělí, 1. července 2019, 12:56

Hasičům při hašení požáru ve vedru hrozí vyčerpání z přehřátí. Důležité je proto včasné střídání. "Není čas na hrdinství. Každý...

Řidička havarovaného trolejbusu v Budějcích měla mít v krvi alkohol

neděle, 30. června 2019, 18:26

Řidička trolejbusu, který v pondělí ráno havaroval na Máji, měla mít krvi alkohol. Podle několika zdrojů Budějcké Drbny byla...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Srážku se srnou si vymyslel, pojišťovna mu proplatila škodu. Teď mu hrozí až dva roky vězení

Z pojistného podvodu je podezřelý muž středního věku, který si vymyslel, že u Plané nad Lužnicí srazil srnu a nahlásil to na pojišťovnu. Později se ale zjistilo, že ke škodné události došlo jinde a naprosto jiným způsobem. Muži můžou hrozit až dva roky za mřížemi.

Budějcká Drbna

Malíř a grafik Jan Rajlich bude mít v Brně pamětní desku, město na ni přispěje 70 tisíc

Významný grafik a malíř Jan Rajlich, který po většinu svého života působil v Brně, bude mít na Jiráskově ulici pamětní desku. Město na ni poskytne dotaci ve výši sedmdesáti tisíc korun.

Brněnská Drbna

Kolony na Horákovce. U opravovaného úseku jezdí řidiči na červenou a po chodníku

Pokud si chcete zachovat pevné nervy, v pátek odpoledne raději nevyrážejte na cestu autem po Liberci. Velké zdržení je klasicky na průtahu městem, kolabuje ale také Třída dr. Milady Horákové, průjezd přes ní je komplikovaný prakticky po celé její délce.

Liberecká Drbna

Houby v Pevnosti vás zavedou do světa mykologie

Češi jsou nejvášnivější houbaři na světě, není proto divu, že vás v Pevnosti Poznání zavedou o víkendu 7. a 8. září do světa mykologie. Je připraven program pro celou rodinu.

Olomoucká Drbna

Řidič, pozor! Na dálnici D1 u Beranova budou o víkendu uzavírky kvůli stavbě nadjezdu

Na dálnici D1 u Velkého Beranova budou v noci na neděli krátkodobé uzavírky kvůli osazování nosníků nového nadjezdu na 120. kilometru. Pracovat se tam bude mezi 23:00 v sobotu a nedělními 6:00, informoval dnes mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Kvůli přípravám a dokončovacím pracím budou auta tímto úsekem projíždět v obou směrech jedním jízdním pruhem od sobotního do nedělního poledne.

Jihlavská Drbna

FOTO: Obyvatelé Hvězdy zuří. Opomíjená část Hradce je ostudným místem

Často opomíjená část, nicméně v očích místních stejně hrozivá, jako ta v nedaleké Benešovce. A ačkoliv se o rekonstrukci na Hvězdě také mluví už nějaký ten pátek, stále chátrá a místo patří rozhodně mezi nejošklivější části Hradce.

Hradecká Drbna