Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Od levandulí až po folklor. Skryté krásy jižní Moravy musíte pojmout všemi smysly

 
čtvrtek, 27. června 2019, 16:00

Poznat krásy jižní Moravy se vydávají každý rok statisíce lidí ze všech koutů republiky i světa. Tradičně nejoblíbenější destinací je Lednicko-valtický areál zapsaný do světového dědictví UNESCO, pozadu pak nezůstává ani kouzelný Mikulov. Jen co by kamenem dohodil od těchto turisticky exponovaných destinací však najdete místa, která si s nimi co do krásy a atmosféry rozhodně nezadají. Do objevování musíte navíc zapojit doslova všechny smysly.

Když vzduchem zavoní levandule

Naše první zastávka nás zavede do malé vesničky Starovičky. Tedy, respektive do pole za vesnici. Že se blížíte k místu, poznáte už z dálky, napoví vám totiž vábivá vůně levandulí. 

Voňavé květiny s léčivými účinky zde nerostou samovolně, desítky tisíc rostlinek v roce 2014 vysadila rodina Bízových. Od té doby se Levandulová farma Lavandia stala oblíbenou destinací lidí z širokého okolí. 

Důvodů je několik - do fialova zbarvené pole s Pálavskými vrchy v pozadí tvoří nádhernou scenérii.  Při sběru si navíc mohou návštěvníci za poplatek voňavou a léčivou květinu natrhat. A právě doba sběru nastává nyní - koncem června.

Dobrovolníci se mohou účastnit sběru

„Hlavní sběr levandule lékařské máme naplánovaný od pátku 28. června po celý víkend. V tuto dobu proto omezujeme návštěvnický režim a naopak sháníme dobrovolníky, kteří by nám se sběrem pomohli,” prozradila Kateřina Pleskačová z Levandulové farmy. Zájemci o brigádničení najdou informace na stránkách farmy. Pro ostatní návštěvníky bude přístup k farmě částečně omezen. Prosíme případné návštěvníky, aby se k nám přijeli podívat až po státních svátcích na začátku července. Do té doby bude probíhat sklizeň," dodala Pleskačová.

„Nyní sice sklidíme levanduli, na poli však necháme ještě krásný Levandin, lidé tak budou mít šanci vidět naše levandulové políčko i v červenci,” uzavřela Pleskačová.

Parkování je možné na vymezených plochách za vesnicí, rodina Bízových proto žádá návštěvníky, aby neparkovali přímo ve Starovičkách.

Zdroj: I love jižní Morava

Svátek meruněk

Po mimořádném voňavém zážitku bude čas se pořádně nadlábnout. Za tímto účelem se přesuneme pouhých pět kilometrů od Staroviček do obce Velké Pavlovice. Ta je na jižní Moravě proslavená jinou plodinou - meruňkami. 

Meruňky jsou v Pavlovicích prostě všude. Pokud znáte meruňky pouze z regálů supermarketu, dozajista vás překvapí, jak může být toto ovoce krásně vybarvené, šťavnaté a sladké.

V Pavlovicích přitom meruňky umí na spoustu způsobů - můžete si dopřát vynikající domácí meruňkové knedlíky, meruňkové víno, meruňkový sekt nebo se zúčastnit soutěže v pojídání tradičních belešů s meruňkovou marmeládou. Ideální příležitost máte na Meruňkobraní, které se tradičně koná o prvním červencovém víkendu.

Zdroj: Úžasná Morava

Z vinic až do oblak

Pořádný dlabanec si žádá procházku na vytrávení. Ideální příležitost se naskýtá jen osm kilometrů od Velkých Pavlovic. U vesnice Kobylí vyrostla v minulém roce světově unikátní rozhledna. Magazín Forbes ji dokonce zařadil mezi nejkrásnější vyhlídky v Česku!

Zdroj: Úžasná Morava

V čem je kobylská vyhlídka tak výjimečná? Odpověď nám nabídne pouhý letmý pohled na její konstrukci. Díky kruhovitému tvaru nemusíte při stoupání vzhůru zdolat jediný schod, vhodná je tedy i pro vozíčkáře. Rozhledna navíc stojí mezi vinohrady a krom kochání se pohledem na vinice uvidíte při dobrém počasí  až na vrcholky Alp!


Vínečko bílé!

Co by to bylo na výlet na jižní Moravu, kdybychom opomenuli víno! Bylo by zbytečné vypichovat pro vás nějakou konkrétní vesničku, kam zajít na sklenku dobrého. Takové víno najdete totiž na jižní Moravě všude.

Skvělou příležitostí, jak poznat místní vinaře a ochutnat spoustu vynikajícího vína, jsou otevřené sklepy. Pořádá je téměř každá vesnice, záleží ted hlavně na tom, kdy naplánujete svůj výlet. Například přehled červencových akcí si můžete prohlédnout v našem článku.

zdroj: pixabay.com

Poznat pravou tvář jižní Moravy

K jižní Moravě také neodmyslitelně patří folklor. Folklorní akce jsou na jihu svátkem a podívaná je to náramná! Krásné děvčice a statní šuhajové v krojích, víno, slivovička, cimbálová muzika a lidové tance. Letos se navíc slaví hned dva velké folklorní svátky.

Zdroj: Slovácký rok

Už ve čtvrtek 27. června začíná tradiční Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. Pokud už víte, že ho nestihněte, smutnit nemusíte.

Ve druhé polovině srpna se totiž koná Slovácký rok v Kyjově. Událost o to vzácnější, že se koná pouze jednou za čtyři roky. Součástí bude i slavná Jízda králů. Na nic proto nečekejte a pište si do diáře datum 15. až 18. srpna.

Tož, užívajte a na viděnou!

Napsal(a) Martin Šeda | PR text | Foto Levandule z Moravy
 


 

Kam dál?

Prima získala vysílací licenci na CNN Prima News

čtvrtek, 27. června 2019, 13:42

Televizní skupina Prima získala licenci pro chystaný zpravodajský kanál CNN Prima News. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání...

Pražská integrovaná doprava dostane novou vizuální identitu. Zdůrazní...

čtvrtek, 27. června 2019, 12:19

Pražští radní schválili na svém pondělním zasedání vypsání designérské soutěže na sjednocení vizuální identity Pražské...

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí...

čtvrtek, 27. června 2019, 09:53

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem...

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek...

středa, 26. června 2019, 14:55

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Budějcká Drbna

Do Brna se vrací první česká zlatá olympijská medaile.Vybojoval ji téměř před stoletím Bedřich Šupčík na laně

Poprvé na olympiádě v Paříži vlála na nejvyšším stožáru československá vlajka a hrála se národní hymna 20. července 1924. Zasloužil se o to Bedřich Šupčík z brněnského Sokola, který v čase 7,2 sekundy zvítězil ve šplhu na laně. Lidé si medaili mohou prohlédnout na sportovní výstavě Branky Body Brno mapující historii brněnského sportu.

Brněnská Drbna

Nemocnice v Jablonci, Jilemnici, České Lípě a Liberci dostanou od kraje třicet milionů

Rada kraje schválila částku třicet milionů korun, která poputuje hned do čtyř nemocnic. Nejvíce, přesně polovinu z celé částky dostane Krajská nemocnice v Liberci.

Liberecká Drbna

Žena si na diskotéce odložila kabelku na židli. Její nepozornosti využil zloděj

Dvaačtyřicetiletá žena přišla v neděli o kabelku na šumperské diskotéce. Uvnitř měla peníze, platební kartu, doklady, mobil i klíče.

Olomoucká Drbna

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Jihlavská Drbna

Hradec obměnil vedení fotbalového klubu, je v něm i kouč Škorpil

Vládnoucí koalice v Hradci obměnila představenstvo a dozorčí radu místního druholigového fotbalového klubu. V pětičlenném představenstvu a tříčlenné dozorčí radě je pět nových lidí. Do představenstva například nově zasedl hlavní skaut klubu a bývalý trenér Ladislav Škorpil. Primátor Alexandr Hrabálek (za ODS) řekl, že klub by měl ve druhé lize hrál důstojnou roli tak, aby se po výstavbě nového stadionu dostal do nejvyšší soutěže.

Hradecká Drbna