Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do Vltavy v Krumlově tekly odpadní vody. Videem se zabývala Česká inspekce životního prostředí

 
pátek, 21. června 2019, 09:41

Facebook tento týden obletělo video z Českého Krumlova. Přímo v centru jednoho z turisticky nejnavštěvovanějších měst v České republice někdo vypouští do Vltavy odpadní vody. Podle některých mohl vypouštění způsobit velký déšť. Podle České životní inspekce ale může jít i o úmyslné vypouštění odpadu.

„Uprostřed města bylo vypouštěno ohromné množství fekálií včetně toaletního papíru, ubrousků a jiných věcí ze záchodů, přímo mezi vodáky do řeky! Je to neuvěřitelná ostuda a v dnešní době nepochopitelná věc. Stáli jsme u toho několik minut a stále to neustávalo. Pro smrad se tam ani nedalo vydržet, a tak jsme zhnuseni odešli a litovali vodáků (včetně dětí), kteří se pod jezem nedobrovolně s tímto hnusem koupali," zlobil se autor videa. 

Podle jednoho z diskutujících mohl být na vině déšť. „Pokud byl velký déšť, půjde to asi z odlehčovací komory. Ta se musí odlehčit, protože jinak by to šlo na ulici a ve výsledku by to stejně skončilo v řece. Odlehčovací komory jsou schváleny odborem životního prostředí, a jinak to vyřešit nejde," napsal pod příspěvek.

To potvrdilo i město Český Krumlov. „V důsledku přívalového deště došlo k zahlcení splaškové kanalizace a k tzv. odlehčení kanalizace. Jedná se o stav, kdy je kanalizace naplněná v důsledku dešťové vody, která je po trase kanalizace zaústěná do splaškové kanalizace. Aby nedošlo k zahlcení kanalizace, je v kanalizační šachtě vybudované odlehčení, které je zaústěno do řeky Vltavy. K tomuto jevu dochází pouze v případě, kdy do splaškové kanalizace natéká velké množství dešťové vody (tzv. balastní voda), jedná se o mimořádnou situaci a děje se tak zejména při přívalových srážkách nebo dlouhotrvajícím dešti. Při běžné situaci k odlehčení nedochází,“ uvedlo na Facebooku.

Video jsme ukázali vedoucímu Oddělení ochrany vod z České inspekce životního prostředí. „Podle videa, které přesně neoznačuje místo, to vypadá na vypouštění odpadních vod z nějakého pensionu na levém břehu Vltavy níže pod mostem, přes který se jezdí od centra k soudu nebo ke katastrálnímu úřadu,“ uvedl bezprostředně po shlédnutí František Coufal

Na místo se vydal, a jak se podařilo zjistit, šlo o krumlovskou část Plešivec. Pokud by šel odpad z odlehčovacího potrubí, měl by podle Coufala proud jiný charakter. „Na videu to vypadá spíše jako čerpané odpadní vody. Do drenáží zde mohou být svedené dešťové vody, tohle spíš vypadá, že si někdo z výše položených terasovitých baráků „ulevil“,“ popsal.

Společně s Čevakem Coufal úsek zkontroloval a podle něj je teď vše čisté. Upozornil ale, že pokud by někdo něco podobného zachytil, měl by to ihned hlásit provozovateli kanalizace. Celou situaci prý budou i nadále sledovat. Uvedl také, že pokud by se situace opakovala, dá se zjistit, odkud odpad odchází.

Napsal(a) Elmira Talířová
 


 

Kam dál?

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

čtvrtek, 20. června 2019, 18:53

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany...

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

čtvrtek, 20. června 2019, 11:09

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu...

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný...

středa, 19. června 2019, 19:56

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou...

Na vlastní kůži: Zlatou stezkou po Čechách. Více než sto kilometrů v...

středa, 19. června 2019, 10:13

Když se řekne dovolená, většina z nás si pravděpodobně představí relax u vody, dlouhé hodiny nic nedělaní a odpočinku. Já se ale...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení, které podporuje výuku témat dopravní bezpečnosti ve školách i v rodinách. Odstartoval projekt, který je spolufinancován fondem zábrany škod České kanceláře pojistitelů a řešení se tak dostává na území celé České republiky.

Budějcká Drbna

Opilý brněnský senior přetáhl souseda berlí přes záda kvůli cigaretám, přestože muž nekouří

Běžné sousedské hádky se včera v podvečer vygradovaly do fyzického útoku. Jednasedmdesátiletý muž udeřil svého souseda holí, protože jej podezíral, že z balkonu o patro výše, kde muž bydlí, neustále vnikal kouř do jeho bytu. Problém však bude mít se svým jednáním senior, byl opilý a jeho soused navíc nekouří.

Brněnská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Liberecká Drbna

Řidička nedala přednost autu při odbočování. Při nehodě se zranily dvě osoby

Dvě zraněné osoby a škoda 130 tisíc korun, to je bilance dopravní nehody, která se stala v pondělí 15. července o půl druhé odpoledne v Bělé pod Pradědem.

Olomoucká Drbna

Dávejte si na koupališti či výletu pozor na své věci. Naši neopatrnost umí využít zloději

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás vyráží třeba na koupaliště nebo na jiná místa, která jsou vhodná ke koupání, relaxaci či odpočinku. Je třeba si ale uvědomit, že přesně toto jsou i místa, která jsou velkým lákadlem pro zloděje.

Jihlavská Drbna

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Hradecká Drbna