Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

 
sobota, 15. června 2019, 11:51

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slibuje, že prosadí zákonnou úpravu, podle které by výživné za jasných podmínek poskytoval stát. Koaliční strany o tom už několikrát jednaly, názor ale jednotný nemají. Alimenty od státu prosazují hlavně sociální demokraté.

Podle legislativního plánu mělo ministerstvo práce normu předložit v lednu a platit měla od příštího roku. V chystaném zákoně je teď účinnost od ledna 2021. Zálohované výživné plánovala v minulém volebním období už vláda ČSSD, ANO a lidovců. Shodnout se na něm ale nedokázala. Proti zavedení nové dávky se stavěli politici ANO, chtěli hlavně posílit vymahatelnost.

"Zálohované výživné je v zásadě sociální nepojistnou dávkou," uvedlo teď v podkladech pro vládu ministerstvo práce. Podle něj rodiny, kde jeden z partnerů neplatí alimenty, "zůstávají zcela bez pomoci státu". Autoři pak ale podotýkají, že pokud se osamělí rodiče dostanou do nepříznivé situace, mohou získat různé sociální dávky jako ostatní. Ministerstvo píše, že výživné od státu má pomoci dětem a dospělým, kteří na jiné příspěvky nedosáhnou a hrozí jim chudoba.

Resort práce v čele s Janou Maláčovou (ČSSD) návrh připravil už před půl rokem. Původně měly zálohované výživné dostávat buď děti neplatičů z rodin s příjmem pod 2,7násobek životního minima, nebo všechny děti neplatičů. Dávka měla činit nejvýš 2500 korun. Podle nynější verze představuje podpora díl z průměrné mzdy a mohla by být výrazně vyšší. Také posuzovaný příjem pro nárok na dávku se už neodvíjí od životního minima, ale má být pod průměrným výdělkem. Podle paragrafů je tato hranice zřejmě stejná pro rodiče s jedním dítětem i pro rodiče se čtyřmi dětmi. V návrhu také není, jaká průměrná mzda by se měla vlastně započítávat - zda za předchozí rok, minulé čtvrtletí, nebo jiný časový úsek.

Podle plánu by dítě do šesti let z domácnosti s příjmem pod průměrnou mzdou mělo dostat měsíčně od státu až 15 procent průměrného výdělku, mezi šesti a deseti lety až 17 procent, mezi deseti a 15 lety až 19 procent, mezi 15 a 18 lety až 22 procent a mezi 18 a 26 lety při studiu čtvrtinu. Ministerstvo sdělilo, že zálohované výživné se bude poskytovat ve vyměřené výši a stanovené podíly představují maximální částky.

Průměrná mzda za loňský rok činí 31.885 korun. Výživné od státu by se tak podle potomkova věku pohybovalo do 4783 až 7971 korun. Pokud by rodič dětem posílal jen část alimentů, stát by je celé dorovnal, ale také nejvýš do stanoveného podílu průměrné mzdy.

O dávku by mohli krajský úřad práce žádat lidé, kteří alimenty na děti nedostali za dva měsíce. Museli by ale dluh začít sami vymáhat v exekuci či u soudu. Úřad práce by pak vymáhání převzal.

Podle podkladů pro vládu by úřady ročně mohly dostat asi 24 tisíc žádostí o výživné a vyplatit by se mohlo asi 861,3 milionu, stát by zpět mohl dostat asi desetinu. Nutné by bylo pořídit nový informační systém a přijmout asi 149 úředníků. V prvním roce by to vyšlo na 111 milionů, v dalším pak na 101,3 milionu. Náklady by tak v prvním roce po odečtení vymožené částky činily 886,2 milionu, v dalším roce 876,5 milionu. S růstem průměrné mzdy by se zvedaly i výdaje.

Některé opoziční strany záměr kritizují. Vadí jim přijímání dalších úředníků, růst administrativy i zavádění nové dávky. Sněmovna před časem dostala už dva návrhy od poslanců - o náhradním výživném od komunistů a o zálohovaném výživném od ČSSD. O předlohách začal jednat sněmovní sociální výbor. Jednání přerušil. Po předložení vládního zákona by zákonodárci mohli své návrhy stáhnout.

Opatření k posílení vymahatelnosti navrhuje v novele občanského zákoníku ministerstvo spravedlnosti. Neplatičům by se nově nezabavoval jen řidičský průkaz, ale také zbrojní, pilotní či lodní kapitánský průkaz. Omezení možností věnovat se koníčkům by podle resortu mohlo přispět k plnění povinnosti platit na děti. Nově by se mohly pohledávky na výživném také postoupit jednotlivcům či společnostem, které si je dokážou vymoci. Rozcházející se rodiče by se mohli na výživném dohodnout rovněž sami bez soudu jen u notáře.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s...

sobota, 15. června 2019, 10:27

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90...

Nemocniční kaplan: Lidé si často chtějí jenom popovídat

sobota, 15. června 2019, 09:03

Lidé si podle nemocničního kaplana Jana Koloucha, který působí v pražské Nemocnici Na Bulovce, často chtějí jenom popovídat....

Zálohování PET lahví nezvýší jejich sběr. Podle analýzy může mít...

pátek, 14. června 2019, 11:35

Zálohovat PET lahve nebo ne? Touto otázkou se zabývalo ministerstvo životního prostředí. Podle studie Centra ekonomických a...

V Budějcích zastavil protidrogový vlak. Ukazuje, co dokáží drogy

pátek, 14. června 2019, 10:26

Na nádraží v Budějcích včera zastavil protidrogový vlak. Jízdenku do něj ale nepotřebujete. Místo cestování z bodu A do bodu B...

 

Komentáře

 
 

O čem píšou další Drbny

Budějckého bazénu bychom si měli vážit, říká exrémní skokan Bílý před Highjumpem

Budějcký rodák a patriot Honza Bilý se již připravuje na největší tuzemskou i středoevropskou událost sportu cliffdiving, tedy skoků ve volné přírodě z extrémních výšek. Letošní ročník závodu Highjump 2019, se uskuteční v lomu Hřiměždice u Příbrami již v termínu 2. a 3 srpna. Kromě skoků z výšky až 25 metrů, zde čeká na návštěvníky zajímavý doprovodný program včetně hudebních kapel jako PSH, Kraak and Smaak, Vypsaná fixa, Fast Food Orchestra, Kapitán Demo a mnoho dalších. Jak se připravuje Honza na skoky z výšky 25 metrů? Jak vypadal jeho "výlet" na světovou serii, kde zachytil atmosféru a účinkování jeho zkušenějšího kolegy Michala Navrátila? To se dočtete v rozhovoru i videosestřihu.

Budějcká Drbna

DRFG aréna má nejmodernější mantinely a osvětlení v celé republice

Velkými změnami za víc jak 10 milionu korun prošla během hokejových prázdnin víceúčelová hala DRFG. Kromě bezpečnějších mantinelů a úspornějšího osvětlení došlo také k modernizaci střídaček a dalšího vybavení. Tím ale rekonstrukce nekončí. V plánu je i výstavba parkovacích míst, nová střecha nebo chladící technologie.

Brněnská Drbna

Oprava silnice mezi Dobranovem a Heřmaničkami komplikuje dopravu

V polovině července odstartovala rekonstrukce silnice třetí třídy č. 2621 vedoucí mezi Dobranovem a Heřmaničkami na Českolipsku. Rekonstrukce je rozplánována do tří etap a potrvá až do konce srpna.

Liberecká Drbna

Řidič dodávky dostal na mokré silnici v zatáčce smyk a skončil v příkopu. Jeho spolujezdec byl se zraněním převezen do nemocnice

Dvaadvacetiletý řidič dodávky Mercedes-Benz v pátek před šestnáctou hodinou havaroval u obce Vlkoš.

Olomoucká Drbna

ČeřínekFest 2019 očima policie: Žena nabourala pět aut, zraněný muž skončil v nemocnici

Stovky lidí v pátek 19. července navštívily dalších z hudebních festivalů, který se na Jihlavsku koná každé léto. Řeč je o ČeřínekFestu. Tato akce zaměstnala také policisty, kteří museli řešit hned několik incidentů.

Jihlavská Drbna

FOTO, VIDEO: Pašerák léků ujížděl na kolečkových bruslích. Batoh hodil do lesa

Kuriózní případ řešili celníci na Trutnovsku u statní hranice s Polskem. Dopadli tam sedmatřicetiletého muže ujíždějícího na kolečkových bruslích, který pašoval z Polska léky s obsahem pseudoefedrinu určené pro výrobu pervitinu. Našli u něj také injekční stříkačky a látky připomínající hašiš a pervitin. Celníci si muže na kolečkových bruslích s napěchovaným batohem na zádech všimli večer na silnici poblíž hranic.

Hradecká Drbna