Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zachraňuje koně před jatkama. Místo salámu je čeká Druhá šance

 
pátek, 7. června 2019, 13:18

Druhá šance. Příznačný název spolku, který opravdu dává druhou šanci… Šanci na šťastný život pro ex-dostihové koně. Ester Rišková se rozhodla pomoci koním, které toho už v životě moc nečekalo a nabídnout jim místo smrti láskyplné prostředí v Lindavě.

Ester měla vždycky ke koním blízko. Od malička na nich jezdila, jenže pak přišel úraz. „Na koně jsem tehdy zanevřela a až do vejšky jsem na koně nesedla,“ vzpomíná Ester Rišková. K založení Domova pro ex-dostihové koně jí dovedly osudy koní.

Místo dovolený kůň se zlomenou duší

Vše začalo s kobylou anglického plnokrevníka Relací. „Tehdy jsem bydlela v Praze. Na facebooku jsem uviděla příspěvek, že hledají člověka pro agresivní, zlou kobylu, která na sebe nenechá sáhnout. A ta mi úplně učarovala,“ vypráví Ester. Sáhla tehdy po plechovce na čaj, kde šetřila na dovču, slovo dalo slovo a místo pobytu u moře si pořídila koně.

Relaci zachránila život. Doslova ji sebrala hrobníkovi z lopaty. „Měla po dostihové kariéře a majitel v ní neviděl žádný smysl, protože nezabřezla. A prej když si jí do konce týdne nikdo nevezme, půjde na jatka.“ Jen dostat podvyživenou a ztrápenou kobylu do přívěsu bylo neskutečný.

Financovat šest koní není žádná sranda. Zvlášť když každý potřebuje individuální péči a má různé zdravotní problémy. Všechno platí Ester a její přítel z vlastní kapsy. Chcete jim finančně přispět? Můžete jim poslat libovolnou částku na transparentní účet 5629644359/0800.

„Bylo hrozný vedro a trvalo nám to čtyři hodiny. Ale není se čemu divit. Když jí majitel nakládal naposledy, nacpal jí sedativy a dovnitř jí prostě namlátil lopatou,“ popisuje Ester život zachráněného koně. Teď už se má Relace dobře. S dalšími pěti koni si užívá čerstvé a svěží trávy a té nejlepší péče.

A jak se dostala Ester i s koňmi do Lindavy? „Když už jsme se s přítelem starali celkem o čtyři koně, kterým jsme platili ustájení, což byla darda, začali jsme koukat po nějakým statku s pozemkama a tohle místo jsme si zamilovali,“ říká majitelka spolku Druhá šance.

Z jedné šichty do druhý, a tak pořád do kola

Aktuálně zde mají šest koní. Každého s originálním příběhem. O moc víc už jich ale přijmout nemůžou, i když zájemců je mnoho. „Denně vidím různé příspěvky o koních, kteří lidé nabízejí. Buď jsou ve špatném zdravotním stavu nebo jsou na tom blbě psychicky. Často mi i píšou lidé, že ví o koni, který by potřeboval pomoci. Víc jak osm koní ale bohužel mít nemůžeme, už bychom to neufinancovali,“ vysvětluje Ester.

Zajímají vás osudy jednotlivých koní? Tak jukněte na stránku Druhé šance a můžete sem po domluvě přijet. A třeba dovést koňům něco na dobrého na zub.

Sama pracuje na zkrácený úvazek jako pečovatelka. Veškerý čas i peníze jdou právě koním. Ráno vstane, obstará všechny koníky, spěchá do práce a odpoledne nanovo. „Někteří jsou hodně hubení a dostávají i oběd. Ani mě nemůže napadnout, že bych po práci někam jela, protože už tu stojí nastoupení.“

Jak je možný, že lidé, kteří mají s koněm dlouholetý vztah, o něj ztratí zájem ve chvíli, kdy přestane plnit jejich ambice? Podle Exter je pro někoho kůň prostě jen mašina. „Lidi jsou různý. A pro někoho je to jen závodní stroj nebo vidina zisku z hříbat. A když už jim kůň k ničemu není, tak ho pošlou na jatka,“ popisuje Rišková. Každý kůň v Druhé šanci má za sebou dlouhý příběh plný karambolů a často i smutku. V Lindavě se všem dostává dobré péče, lásky a pozornosti. A tak tu mohou v klidu dožít. Chcete vědět víc? Tak sem zajeďte.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Ruské dezinformační kanály na YouTube prý dobře vydělávají

pátek, 7. června 2019, 13:09

Ruskem sponzorované kanály šířící na platformě YouTube dezinformace zaznamenávají miliardy zhlédnutí a generují milionové...

Forbes: Nejvlivnější Češkou je eurokomisařka Jourová

čtvrtek, 6. června 2019, 13:05

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes eurokomisařka Věra Jourová. Na druhé pozici se umístila pražská vrchní státní...

FOTO/VIDEO: V Budějcích začal sochařský festival, sochy tiskne i robot

čtvrtek, 6. června 2019, 10:48

Nápis Budějovice tiskl včera formou 3D tisku robot na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Začal tak 12. ročník...

Senátoři odmítli snahu uznat okupanty z roku 1968 za veterány

středa, 5. června 2019, 15:35

Ústavní činitelé by podle senátorů ze zahraničního výboru měli odmítnout ruskou snahu uznat zákonem účastníky sovětské okupace...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

BĚHÁME S DEJVEM: Jak začít?

Všude samí běžci, co na tom běhání všichni vidí? Že bych to zkusil/a taky? Rád/s bych, jen nevím jak začít... Tyto otázky si už položilo mnoho lidí. A proto jsme si pro vás připravili běžecký seriál, ve kterém se vám Budějčák David Vaš pokusí na tyto (ale i další) otázky odpovědět. Své si zde najde začínající, ale i pokročilý běžec.

Budějcká Drbna

Na brněnské výstavě psů žena doslova uvařila své dvě fenky v autě. Jedna z nich pobyt v zavřeném vozidle nepřežila

Na sobotní výstavě psů Intercanis nechala žena své dvě vystavované fenky labradora zamčené v autě a odešla. Psi se v uzavřeném vozidle doslova uvařili. Jedna ze samic labradora pobyt v autě nepřežila, druhá bojuje o život. Žena je podezřelá z týrání zvířat.

Brněnská Drbna

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

Liberecká Drbna

Vandal přes noc poničil zaparkované auto. Rozbil zpětná zrcátka, světla a vytvořil rýhy a důlky

V noci z pátku na sobotu se neznámý vandal přikradl k autu, které bylo zaparkové v Prostějově a poškodil ho.

Olomoucká Drbna

Tříletá Nelinka z Batelova bojuje s nádorovým onemocněním. Zasáhlo to celou její rodinu

Burkittův syndrom. Tuto diagnózu si před více než rokem musela vyslechnout rodina Mackových z Batelova na Jihlavsku. Toto nádorové onemocnění vznikající z lymfatické tkáně postihlo jejich tříletou dceru Nelinku. Za sebou má operaci a také sérii chemoterapií.

Jihlavská Drbna

Náchodská nemocnice má nový ultrazvuk a rentgen. Magnetická rezonance stále chybí

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v minulých dnech otevřela nová pracoviště pro rentgen a ultrazvuk. Investice přišla na 18 milionů korun, z nichž část hradila dotace z evropského programu IROP. V opakovaném tendru nyní nemocnice hledá dodavatele magnetické rezonance, hodnota zakázky je asi 51 milionů korun.

Hradecká Drbna