Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zachraňuje koně před jatkama. Místo salámu je čeká Druhá šance

 
pátek, 7. června 2019, 13:18

Druhá šance. Příznačný název spolku, který opravdu dává druhou šanci… Šanci na šťastný život pro ex-dostihové koně. Ester Rišková se rozhodla pomoci koním, které toho už v životě moc nečekalo a nabídnout jim místo smrti láskyplné prostředí v Lindavě.

Ester měla vždycky ke koním blízko. Od malička na nich jezdila, jenže pak přišel úraz. „Na koně jsem tehdy zanevřela a až do vejšky jsem na koně nesedla,“ vzpomíná Ester Rišková. K založení Domova pro ex-dostihové koně jí dovedly osudy koní.

Místo dovolený kůň se zlomenou duší

Vše začalo s kobylou anglického plnokrevníka Relací. „Tehdy jsem bydlela v Praze. Na facebooku jsem uviděla příspěvek, že hledají člověka pro agresivní, zlou kobylu, která na sebe nenechá sáhnout. A ta mi úplně učarovala,“ vypráví Ester. Sáhla tehdy po plechovce na čaj, kde šetřila na dovču, slovo dalo slovo a místo pobytu u moře si pořídila koně.

Relaci zachránila život. Doslova ji sebrala hrobníkovi z lopaty. „Měla po dostihové kariéře a majitel v ní neviděl žádný smysl, protože nezabřezla. A prej když si jí do konce týdne nikdo nevezme, půjde na jatka.“ Jen dostat podvyživenou a ztrápenou kobylu do přívěsu bylo neskutečný.

Financovat šest koní není žádná sranda. Zvlášť když každý potřebuje individuální péči a má různé zdravotní problémy. Všechno platí Ester a její přítel z vlastní kapsy. Chcete jim finančně přispět? Můžete jim poslat libovolnou částku na transparentní účet 5629644359/0800.

„Bylo hrozný vedro a trvalo nám to čtyři hodiny. Ale není se čemu divit. Když jí majitel nakládal naposledy, nacpal jí sedativy a dovnitř jí prostě namlátil lopatou,“ popisuje Ester život zachráněného koně. Teď už se má Relace dobře. S dalšími pěti koni si užívá čerstvé a svěží trávy a té nejlepší péče.

A jak se dostala Ester i s koňmi do Lindavy? „Když už jsme se s přítelem starali celkem o čtyři koně, kterým jsme platili ustájení, což byla darda, začali jsme koukat po nějakým statku s pozemkama a tohle místo jsme si zamilovali,“ říká majitelka spolku Druhá šance.

Z jedné šichty do druhý, a tak pořád do kola

Aktuálně zde mají šest koní. Každého s originálním příběhem. O moc víc už jich ale přijmout nemůžou, i když zájemců je mnoho. „Denně vidím různé příspěvky o koních, kteří lidé nabízejí. Buď jsou ve špatném zdravotním stavu nebo jsou na tom blbě psychicky. Často mi i píšou lidé, že ví o koni, který by potřeboval pomoci. Víc jak osm koní ale bohužel mít nemůžeme, už bychom to neufinancovali,“ vysvětluje Ester.

Zajímají vás osudy jednotlivých koní? Tak jukněte na stránku Druhé šance a můžete sem po domluvě přijet. A třeba dovést koňům něco na dobrého na zub.

Sama pracuje na zkrácený úvazek jako pečovatelka. Veškerý čas i peníze jdou právě koním. Ráno vstane, obstará všechny koníky, spěchá do práce a odpoledne nanovo. „Někteří jsou hodně hubení a dostávají i oběd. Ani mě nemůže napadnout, že bych po práci někam jela, protože už tu stojí nastoupení.“

Jak je možný, že lidé, kteří mají s koněm dlouholetý vztah, o něj ztratí zájem ve chvíli, kdy přestane plnit jejich ambice? Podle Exter je pro někoho kůň prostě jen mašina. „Lidi jsou různý. A pro někoho je to jen závodní stroj nebo vidina zisku z hříbat. A když už jim kůň k ničemu není, tak ho pošlou na jatka,“ popisuje Rišková. Každý kůň v Druhé šanci má za sebou dlouhý příběh plný karambolů a často i smutku. V Lindavě se všem dostává dobré péče, lásky a pozornosti. A tak tu mohou v klidu dožít. Chcete vědět víc? Tak sem zajeďte.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Ruské dezinformační kanály na YouTube prý dobře vydělávají

pátek, 7. června 2019, 13:09

Ruskem sponzorované kanály šířící na platformě YouTube dezinformace zaznamenávají miliardy zhlédnutí a generují milionové...

Forbes: Nejvlivnější Češkou je eurokomisařka Jourová

čtvrtek, 6. června 2019, 13:05

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes eurokomisařka Věra Jourová. Na druhé pozici se umístila pražská vrchní státní...

FOTO/VIDEO: V Budějcích začal sochařský festival, sochy tiskne i robot

čtvrtek, 6. června 2019, 10:48

Nápis Budějovice tiskl včera formou 3D tisku robot na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Začal tak 12. ročník...

Senátoři odmítli snahu uznat okupanty z roku 1968 za veterány

středa, 5. června 2019, 15:35

Ústavní činitelé by podle senátorů ze zahraničního výboru měli odmítnout ruskou snahu uznat zákonem účastníky sovětské okupace...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

VIDEO: Reaktorový sál Temelínu vypadá jako nedobytná pevnost

„Půjčte mi občanský průkaz. Až vám řeknu, tady si naskenujete dlaň. Musíte tlačit do všech těch kolíků.“ Tak začíná naše návštěva Jaderné elektrárny Temelín. Vypadá, jako nedobytná pevnost. Přísná pravidla platí pro všechny, a tak před vstupem do areálu čeká stejný proces každého z naší skupiny.

Budějcká Drbna

Města chystají k výročí sametové revoluce mince i Lennonovu zeď, Špilberk ozáří trikolora

Města v Jihomoravském kraji chystají k letošnímu 30. výročí sametové revoluce vzpomínkové akty, výstavy, koncerty, speciální mince i Lennonovu zeď svobody, kam budou moct lidé napsat vzkazy. ČTK to zjistila od mluvčích radnic. Sametová revoluce v listopadu a prosinci roku 1989 vedla k pádu komunistického režimu.

Brněnská Drbna

Na jablonecké radnici je nová pamětní deska, připomíná architekta Karla Wintera

Ve vestibulu jablonecké radnice je nové pamětní deska věnována architektu Karlu Winterovi. Vytvořena byla z kamene a bronzu.

Liberecká Drbna

V přerovském metalšrotu hořelo nákladní auto. Požár způsobil škodu za tři miliony

V Přerově, místní části Velká Dlážka došlo včera před devatenáctou hodinou k požáru nákladního auta. K incidentu došlo v areálu metalšrotu.

Olomoucká Drbna

D1 bude v noci u Velkého Meziříčí kvůli opravě nadjezdu na šest hodin zcela neprůjezdná

Dálnice D1 bude v noci na neděli u Velkého Meziříčí na šest hodin zcela neprůjezdná. Důvodem je rekonstrukce nadjezdu vedoucího k rozhledně a sjezdovce na Fajtově kopci. Kompletní obousměrná uzavírka potrvá od půlnoci do nedělních 6:00.

Jihlavská Drbna

FOTO: Převrácený návěs kamiónu u Nového Bydžova omezil provoz

Profesionální hasiči z Nového Bydžova byli vysláni k dopravní nehodě nákladního vozidla s přívěsem. Při události došlo k převrácení návěsu do pole, tahač zůstal stát na silnici.

Hradecká Drbna