Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Více života, méně aut. Tak vypadají vize nového náměstí v Budějcích

 
pondělí, 27. května 2019, 13:26

Budějcké náměstí je největší okružní křižovatkou ve městě. Podle odhadů si tudy mnoho aut denně jen krátí cestu. Jak by vypadalo, kdyby se doprava na něm jen částečně omezila, přidaly by se pěší zóny, místa k posezení a více zeleně? Podívejte se sami.

O nové podobě centra se diskutuje delší dobu. Mluvilo se o něm i na nedávném zasedán komisí Rady města, na kterém byl představen poměrně podrobný návrh, jak by se mohlo náměstí a okolní ulice proměnit. Projekt představili budějčtí podnikatelé., kteří se problematikou zabývají už delší dobu. Hlavním cílem je snížit množství aut a otevřít centrum lidem.

Náměstí Přemysla Otakara II. 

Nová podoba náměstí by měla část plochy určené pro dopravu a parkování přenechat ve prospěch chodců a cyklistů. Tím by podle návrhu vznikla velká plocha umožňující široké korso, zvětšení prostoru pro předzahrádky, které by se mohly posunout dál od fasád domů a nezakrývaly by tak pohled na historické domy. Zároveň by se velkou částí mohly podílet na zeleni na náměstí.

Nemělo by jít o žádná drastická omezení řidičů. Polovina náměstí by zůstala pro auta a parkování. Podle návrhu by se totiž počet parkovacích míst zmenšil jen minimálně. 

Krajinská ulice

Podobný osud by mohl čekat i Krajinskou ulici. Ta by měla být primárně určena pro pěší. Upravit by se měl povrch, prostor pro předzahrádky, zeleň, lavičky, odpadkové koše nebo kolostavy. Celková úprava by měla zvýšit atraktivitu centra města jak pro místní, tak i pro turisty.

Napsal(a) Elmira Talířová | Foto archiv
 


 

Kam dál?

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

neděle, 26. května 2019, 13:37

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo....

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

neděle, 26. května 2019, 13:25

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým...

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou....

sobota, 25. května 2019, 10:17

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více...

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

sobota, 25. května 2019, 09:31

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

BĚHÁME S DEJVEM: Jak začít?

Všude samí běžci, co na tom běhání všichni vidí? Že bych to zkusil/a taky? Rád/s bych, jen nevím jak začít... Tyto otázky si už položilo mnoho lidí. A proto jsme si pro vás připravili běžecký seriál, ve kterém se vám Budějčák David Vaš pokusí na tyto (ale i další) otázky odpovědět. Své si zde najde začínající, ale i pokročilý běžec.

Budějcká Drbna

Na brněnské výstavě psů žena doslova uvařila své dvě fenky v autě. Jedna z nich pobyt v zavřeném vozidle nepřežila

Na sobotní výstavě psů Intercanis nechala žena své dvě vystavované fenky labradora zamčené v autě a odešla. Psi se v uzavřeném vozidle doslova uvařili. Jedna ze samic labradora pobyt v autě nepřežila, druhá bojuje o život. Žena je podezřelá z týrání zvířat.

Brněnská Drbna

Bogatyňa změnila územní plán a umožnila rozšíření dolu Turów. Kraj ani ministerstvo nic netušilo

Liberecký kraj se chystá napadnout změnu územního plánu polské Bogatyně. Město na konci května umožnilo mimo jiné rozšíření hnědouhelného dolu Turów o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou. Liberecký kraj podal prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP) námitky proti plánované změně územního plánu, doručeny byly zřejmě pozdě. Teď se musí kraj proti rozhodnutí odvolat k Dolnoslezskému vojvodství. MŽP chce postupovat stejně.

Liberecká Drbna

Zloděj vypáčil dveře obchodu a ukradl z něj cigarety a tabák za desítky tisíc korun

V pátek se do obchodu v obci Lipová vloupal neznámý zloděj, který způsobil škodu za 83 tisíc korun.

Olomoucká Drbna

Tříletá Nelinka z Batelova bojuje s nádorovým onemocněním. Zasáhlo to celou její rodinu

Burkittův syndrom. Tuto diagnózu si před více než rokem musela vyslechnout rodina Mackových z Batelova na Jihlavsku. Toto nádorové onemocnění vznikající z lymfatické tkáně postihlo jejich tříletou dceru Nelinku. Za sebou má operaci a také sérii chemoterapií.

Jihlavská Drbna

Náchodská nemocnice má nový ultrazvuk a rentgen. Magnetická rezonance stále chybí

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v minulých dnech otevřela nová pracoviště pro rentgen a ultrazvuk. Investice přišla na 18 milionů korun, z nichž část hradila dotace z evropského programu IROP. V opakovaném tendru nyní nemocnice hledá dodavatele magnetické rezonance, hodnota zakázky je asi 51 milionů korun.

Hradecká Drbna