Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

 
pátek, 24. května 2019, 14:43

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

S tím, jak konkrétně bydlí, je v průměru zcela spokojený každý pátý Čech (20, 4 %). Největší spokojenost s bydlením panuje na Liberecku, kde téměř třetina respondentů odpověděla, že je zcela spokojena (27,5 %), následované Ústeckem (25,3 %) a středními Čechami (24,6 %). Nejspokojenější jsou pak lidé žijící v obcích do 1 000 obyvatel, 29 % z nich. V hlavním městě je s bydlením zcela spokojených lidí nejméně, pouze 15 % Pražanů. ”Do jisté míry je to dáno tím, že se kvůli narůstajícím cenám musí lidé v hlavním městě smiřovat s velkou řadou kompromisů a nenaplňují tak své představy o vysněném bydlení. Právě v Praze ceny rostou nejvýrazněji – cena za metr čtvereční již přesáhla stotisícovou hranici – a dosáhnout na hypotéku je zde i přes vyšší průměrné platy paradoxně nejkomplikovanější,” podotýká David Mencl, ředitel Ekonomických staveb. 

O výzkumu
Online výzkum probíhal v průběhu srpna 2018 s využitím panelů respondentů společnosti IPSOS Populace.cz na vzorku 1000 respondentů. Navazuje na dotazování z předloňského dubna.

Jak vypadají české domácnosti?

V hlavním městě je největší podíl těch, kteří žijí sami (16, 9 %). Jen s partnerem nebo partnerkou žijí nejčastěji lidé z Libereckého kraje (42, 5 %), domácnosti složené z dospělých a dětí pak nejčastěji najdeme na Vysočině (43.8 %). U svých rodičů žijí lidé nejčastěji z Moravskoslezského kraje (23,9 %). “I v tomto případě hrají svou roli narůstající náklady na bydlení, které mladým lidem zhoršují možnosti vlastního bydlení. To se projevuje jak déletrvajícím dočasným soužitím, tak tím dlouhodobým – poslední dobou si všímáme narůstající poptávky po dvougeneračním bydlení,” doplňuje David Mecl. Spolubydlení, které patří mezi další přechodné způsoby bydlení, je pak z celé republiky nejrozšířenější v Pardubickém kraji (3.8 %).

O společnosti Ekonomické stavby, a. s.
Společnost Ekonomické stavby jsou předním stavitelem zděných rodinných domů. Každoročně dokončuje stovky domů v České republice, Polsku, Slovenské republice a nově také v Německu. Společnost byla založena v roce 1998, vyniká svými mimořádnými programy služeb a certifikací kvality normou ISO 9001. V čele společnosti stojí David Mencl. Více na www.ekonomicke-stavby.cz.

Kolik Češi platí za bydlení?

Nejméně vydají za bydlení v Pardubickém kraji, kde se s náklady za bydlení včetně energií do 6 tisíc korun měsíčně vejde téměř polovina obyvatel (46,2 %). O něco více pak platí lidé žijící v Karlovarském kraji, kde více jak třetina (34,5 %) dá za bydlení 8 tisíc korun měsíčně a pětina (20,7 %) pak až 10 tisíc korun měsíčně. Nejvíce stojí střecha nad hlavou Pražany, kde téměř desetina obyvatel hlavního města dá za bydlení až 20 tisíc korun měsíčně. Kolem 12 tisíc korun se pak pohybují náklady také na Vysočině nebo Královéhradecku (14,6 %).

Touží Češi po vlastním bydlení?

Vlastní bydlení je obecně nejdůležitější pro pro lidi v obcích pod 1 000 obyvatel, konkrétně pro 72 %. Z hlediska jednotlivých regionů po nákupu vlastní nemovitosti nejvíce touží lidé v Jihomoravském kraji (73 %). V nejkratším časovém horizontu, do jednoho roku, si vlastní byt nebo dům chtějí pořídit na Liberecku – 30 % z těch, kdo plánují bydlení ve vlastním. Po pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví naopak příliš netouží v Olomouckém kraji, kde se tak vyjádřila téměř polovina respondentů (48 %) – převažujícím důvodem je nedostatek finančních prostředků.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100...

pátek, 24. května 2019, 13:18

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun...

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

čtvrtek, 23. května 2019, 15:48

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s...

Fanoušci Ostravy po finále poháru napadli rozhodčího

čtvrtek, 23. května 2019, 10:37

Fanoušci Ostravy po porážce ve finále fotbalového poháru se Slavií napadli videorozhodčího Petra Antoníčka. Podle zápisu o utkání...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje,...

středa, 22. května 2019, 15:23

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Pyrotechnika na stadionech má být přestupkem až za padesát tisíc korun

Pokutami od 10 tisíc korun do 50 tisíc korun (sto tisíc korun v případě opakovaného přestupku) navrhuje ministerstvo vnitra postihovat použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

Budějcká Drbna

TIPY NA VÍKEND: Tattoo Grand Prix na výstavišti, PSH na Flédě, party v šalině, vůně guláše v Líšni nebo cinkající skleničky s vínem na Svoboďáku

Neslyšíte něco vrčet? To si tatéři ze všech koutů republiky i světa žhaví své strojky, aby mohli nastoupit v plné polní na víkendový festival na Brněnském výstavišti Tattoo Grand Prix! Že vás jehly děsí a raději byste něco dobrého? Tak to vaše kroky nasměrujeme do Líšně na Guláš Fest! Zapít se pořádný talíř voňavé omáčky s masem stavte na náměstí Svobody. Tam se již dnes otevírají stánky s burčákem a vínem mnohých značek, barev i chutí. A chybět nebude ani pořádná party. Dnešním dnem zahajuje turné legendární české seskupení PSH s Vladimirem 518, Orionem a DJ Mikem T. Hodit bokem si můžete přijít také přímo do party šaliny na hudbu od Malalata. Tento víkend prostě bude stát za to!

Brněnská Drbna

Od pondělí si můžete podat žádost o kotlíkovou dotaci

Pokud si chcete požádat o dotaci na výměnu starých kotlů za nové, od pondělí máte příležitost. Kraj by mohl vyhovět až 1400 žadatelům.

Liberecká Drbna

Do zaparkované dodávky se během pěti minut dostal zloděj. Odnesl si téměř třicet tisíc a platební karty

Řidiče stálo pár minut nepřítomnosti, u nepříliš dobře zabezpečeného auta, celkem vysokou částku.

Olomoucká Drbna

Hledaná čtrnáctiletá dívka byla nalezena na zastávce na Pávovské ulici. Putovala do zařízení pro mládež

Na zastávce městské hromadné dopravy na Pávovské ulici v Jihlavě stála ve středu 18. září po 15. hodině čtrnáctiletá dívka z Prahy. Jak později policisté zjistili, bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání.

Jihlavská Drbna

Hradec málem ztratil čtyřgólový náskok! V infarktovém utkání zvítězil Mountfield 6:5

Hradečtí hokejisté vybojovali první domácí vítězství v letošním ročníku hokejové extraligy. Doma zdolali Plzeň o jeden gól, ačkoliv v utkání vedli hned o čtyři góly! Plzeň sice dokázala snížit na rozdíl jediného gólu, ale nakonec se Hradec raduje z vítězství 6:5.

Hradecká Drbna