Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

 
čtvrtek, 23. května 2019, 15:48

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.

Veřejná debata na téma budoucnost jablonecké přehrady odhalila, co se místním v bezprostředním okolí vodní plochy líbí a co by chtěli změnit. „Během let vznikla celá řada různých koncepcí a dokumentů, které se zabývaly změnami u přehrady. Většina z nich ale nikdy nebyla realizována,“ komentoval náměstek primátora Jakub Chuchlík.

Vedení města se proto pokusilo všechny dokumenty posbírat a zaměřit se na jednotlivé nápady. O aktuální náměty požádalo místní. „Zajímá nás názor zdejších občanů. Proto jsme uspořádali debatu. Ptali jsme se ale i lidí přímo u přehrady. Během léta bychom rádi vytvořili jednotný aktuální dokument o možných změnách u přehrady,“ informoval radní Petr Klápště. První projekty by se dle odhadu mohly začít realizovat příští rok.

Nekonečný příběh. . . záchody

Právě téma toalet bylo při debatě mnohokrát různě skloňováno. Podle místních je jich málo, jejich stav je naprosto tristní a navíc jsou otevřené jen sezónně. Celý okruh okolo nádrže má přitom okolo pěti kilometrů. Pokud se vám tak mimo koupací sezónu zachce si odskočit, čelíte nemalému problému. 

Další negativa vidí Jablonečáci třeba v nedostatku odpadkových košů, rychlou jízdu cyklistů nebo výmoly a pařezy kolem dvojky a trojky.

Záchody jako takové souvisí s celkovým zázemím pro zdejší aktivity a samozřejmě letní koupání. Místní by u přehrady rádi viděli převlékárny, sprchy i místo, kde by si lidé mohli odložit cennosti. „Lidé se nemají kde převléknout. Zároveň si musí všechno nechat bez dozoru na břehu,“ uvedl Luboš Moravec, který je provozovatelem Slunečních lázní. Tomu chybí třeba i místo, kde by lidé mohli v blízkosti vodní plochy tábořit. „Bylo by fajn, kdyby lidé mohli někde tábořit, něco si ugrilovat,“ komentoval.

Trnem v oku jsou lidem i zdejší stánky. „Kultura stánků jako taková není moc dobrá. Je pár opravdu hezkých, ale to jsou většinou ty, které lidé vlastní a investují do svého,“ stěžoval si hrázný Jiří Chmelař. Podle některých lidí by mohlo pomoci upravit nájemní smlouvy.

Workoutové hřiště i úplně nová ulice

Sešly se desítky námětů, jak okolí přehrady vylepšit, některé se týkají rozšíření aktivit. Mezi nápady byla skluzavka do vody, půjčovna lodiček i šlapadel, rozšíření ploch na beachvolejbal nebo úplně nové hřiště s posilovacími prvky.  „Ráda bych někde u přehrady viděla workoutové hřiště, jako je třeba na Proseči,“ řekla zdejší obyvatelka Krista. Ta by uvítala i oficiálně vyhlášené místo pro nudisty.

Přírodu i Slunka, ty Jablonečáci milují

Že je potřeba na mšenské přehradě provést hodně změn, je jasné. Ostatně negativ bylo mnohonásobně více než pozitiv. Přesto se ale našlo pár věcí, kterých si zdejší obyvatelé váží a co dělá z jablonecké přehrady pro mnohé z nich srdeční záležitost. Určitě to je příroda a celkový ráz zdejší lokality. Lidé si pochvalují i dostatek laviček a dopustit nedají ani na Sluneční lázně.

„Sluneční lázně jsou skvělým místem. Kromě samotného stavu jsou na pěkným místě, je tam hezký výhled, posezení i dobrý přístupy k vodě,“ argumentoval jeden ze zdejších obyvatel. Určitě by si ale budova zasloužila rekonstrukci. „Pokud zde má stát nová budova, měla by být úplně stejně natočená. Tak to totiž bylo dobře vymyšlené. Slunce tam svítí celé odpoledne a mnoho lidí rádo při posezení sleduje západ slunce,“ dodal provozovatel Slunek.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Město Jablonec nad Nisou
 


 

Kam dál?

Fanoušci Ostravy po finále poháru napadli rozhodčího

čtvrtek, 23. května 2019, 10:37

Fanoušci Ostravy po porážce ve finále fotbalového poháru se Slavií napadli videorozhodčího Petra Antoníčka. Podle zápisu o utkání...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje,...

středa, 22. května 2019, 15:23

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to...

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

středa, 22. května 2019, 15:10

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v...

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

úterý, 21. května 2019, 17:38

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Město by mělo příští rok za provoz letiště zaplatit 72 milionů korun. Částka je podle koalice neúnosná

Budějce by měly příští rok platit na provoz letiště v Plané 72 milionů korun. Je to téměř o 50 milionů korun více než letos. Radniční koalici se zdá navýšení částky neúnosné, a proto o ní chce jednat s Jihočeským krajem. Primátor Jiří Svoboda nevyloučil, že by město mohlo akciovou společnost opustit.

Budějcká Drbna

FOTO/VIDEO: V Hodoníně u Kunštátu zpřístupnili památník romského holokaustu

Muzeum romské kultury dnes zpřístupnilo Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, kde býval za války tzv. cikánský tábor. Otevření se uskutečnilo při příležitosti pietního shromáždění k uctění památky obětí holokaustu. Ředitelka muzea Jana Horváthová ČTK řekla, že začínají také tři výstavy. Nabídnou archeologické nálezy z bývalého tábora v Letech na Písecku, studentské práce na téma holokaustu nebo výstavu o genocidě.

Brněnská Drbna

Jablonecká ODS by ráda za primátora Jiřího Čeřovského a chce vyjednávat o nové koalici

V Jablonci se nyní řeší, co bude dál. Zatímco primátor Milan Kroupa sdělil, že o vytvoření nové koalice nestojí, strana ODS, která volby vyhrála, chce o nové koalici vyjednávat.

Liberecká Drbna

Seniorka zavolala policii, protože si myslela, že jí někdo vykradl byt. Podle strážníků měla vidiny

Včera večer vyjížděli olomoučtí strážníci do jednoho z bytových domů na Nové Ulici na oznámení seniorky o tom, že u ní v bytě došlo ke krádeži elektrospotřebičů ze strany jejich rodinných příslušníků.

Olomoucká Drbna

Sedmnáctiletý chlapec se asi nemohl dočkat řidičáku, usedl proto za volant. Chytili ho policisté

Policisté prováděli v neděli 18. srpna v Dobroníně kontroly řidičů. Zastavili také osobní auto značky Peugeot. Překvapením bylo, když zjistili, že jeho řidiči je teprve sedmnáct let.

Jihlavská Drbna

Nemocnice v Trutnově si pořídila magnetickou rezonanci za téměř 40 miliónů

Magnetickou rezonanci pro krajskou Oblastní nemocnici Náchod dodá společnost Siemens Healthcare za 39,9 milionu korun s DPH. Součástí ceny je i 8,5 milionu korun za pozáruční servis. Pacientům by rezonance měla začít sloužit v lednu příštího roku. Řekl to první náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS). Dodavatele rezonance nemocnice vybrala ve třetím tendru, předchozí dvě soutěže nemocnice z různých důvodů zrušila.

Hradecká Drbna