Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

 
čtvrtek, 23. května 2019, 15:48

Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky místních na procházku maminky s kočárkem, celé rodiny i kamarádi. Milují ji běžci, inlajnisté i pejskaři. Ve zdejší lokalitě je ale stále co vylepšovat a město šlo s nápady přímo za místními.

Veřejná debata na téma budoucnost jablonecké přehrady odhalila, co se místním v bezprostředním okolí vodní plochy líbí a co by chtěli změnit. „Během let vznikla celá řada různých koncepcí a dokumentů, které se zabývaly změnami u přehrady. Většina z nich ale nikdy nebyla realizována,“ komentoval náměstek primátora Jakub Chuchlík.

Vedení města se proto pokusilo všechny dokumenty posbírat a zaměřit se na jednotlivé nápady. O aktuální náměty požádalo místní. „Zajímá nás názor zdejších občanů. Proto jsme uspořádali debatu. Ptali jsme se ale i lidí přímo u přehrady. Během léta bychom rádi vytvořili jednotný aktuální dokument o možných změnách u přehrady,“ informoval radní Petr Klápště. První projekty by se dle odhadu mohly začít realizovat příští rok.

Nekonečný příběh. . . záchody

Právě téma toalet bylo při debatě mnohokrát různě skloňováno. Podle místních je jich málo, jejich stav je naprosto tristní a navíc jsou otevřené jen sezónně. Celý okruh okolo nádrže má přitom okolo pěti kilometrů. Pokud se vám tak mimo koupací sezónu zachce si odskočit, čelíte nemalému problému. 

Další negativa vidí Jablonečáci třeba v nedostatku odpadkových košů, rychlou jízdu cyklistů nebo výmoly a pařezy kolem dvojky a trojky.

Záchody jako takové souvisí s celkovým zázemím pro zdejší aktivity a samozřejmě letní koupání. Místní by u přehrady rádi viděli převlékárny, sprchy i místo, kde by si lidé mohli odložit cennosti. „Lidé se nemají kde převléknout. Zároveň si musí všechno nechat bez dozoru na břehu,“ uvedl Luboš Moravec, který je provozovatelem Slunečních lázní. Tomu chybí třeba i místo, kde by lidé mohli v blízkosti vodní plochy tábořit. „Bylo by fajn, kdyby lidé mohli někde tábořit, něco si ugrilovat,“ komentoval.

Trnem v oku jsou lidem i zdejší stánky. „Kultura stánků jako taková není moc dobrá. Je pár opravdu hezkých, ale to jsou většinou ty, které lidé vlastní a investují do svého,“ stěžoval si hrázný Jiří Chmelař. Podle některých lidí by mohlo pomoci upravit nájemní smlouvy.

Workoutové hřiště i úplně nová ulice

Sešly se desítky námětů, jak okolí přehrady vylepšit, některé se týkají rozšíření aktivit. Mezi nápady byla skluzavka do vody, půjčovna lodiček i šlapadel, rozšíření ploch na beachvolejbal nebo úplně nové hřiště s posilovacími prvky.  „Ráda bych někde u přehrady viděla workoutové hřiště, jako je třeba na Proseči,“ řekla zdejší obyvatelka Krista. Ta by uvítala i oficiálně vyhlášené místo pro nudisty.

Přírodu i Slunka, ty Jablonečáci milují

Že je potřeba na mšenské přehradě provést hodně změn, je jasné. Ostatně negativ bylo mnohonásobně více než pozitiv. Přesto se ale našlo pár věcí, kterých si zdejší obyvatelé váží a co dělá z jablonecké přehrady pro mnohé z nich srdeční záležitost. Určitě to je příroda a celkový ráz zdejší lokality. Lidé si pochvalují i dostatek laviček a dopustit nedají ani na Sluneční lázně.

„Sluneční lázně jsou skvělým místem. Kromě samotného stavu jsou na pěkným místě, je tam hezký výhled, posezení i dobrý přístupy k vodě,“ argumentoval jeden ze zdejších obyvatel. Určitě by si ale budova zasloužila rekonstrukci. „Pokud zde má stát nová budova, měla by být úplně stejně natočená. Tak to totiž bylo dobře vymyšlené. Slunce tam svítí celé odpoledne a mnoho lidí rádo při posezení sleduje západ slunce,“ dodal provozovatel Slunek.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Město Jablonec nad Nisou
 


 

Kam dál?

Fanoušci Ostravy po finále poháru napadli rozhodčího

čtvrtek, 23. května 2019, 10:37

Fanoušci Ostravy po porážce ve finále fotbalového poháru se Slavií napadli videorozhodčího Petra Antoníčka. Podle zápisu o utkání...

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje,...

středa, 22. května 2019, 15:23

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to...

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

středa, 22. května 2019, 15:10

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v...

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

úterý, 21. května 2019, 17:38

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

BĚHÁME S DEJVEM: Jak začít?

Všude samí běžci, co na tom běhání všichni vidí? Že bych to zkusil/a taky? Rád/s bych, jen nevím jak začít... Tyto otázky si už položilo mnoho lidí. A proto jsme si pro vás připravili běžecký seriál, ve kterém se vám Budějčák David Vaš pokusí na tyto (ale i další) otázky odpovědět. Své si zde najde začínající, ale i pokročilý běžec.

Budějcká Drbna

Provoz českolipské nemocnice bude v sobotu výrazně omezen

V sobotu bude v českolipské nemocnici probíhat výměna vysokonapěťového vypínače v trafostanici. Důvodem je jeho havarijní stav.

Liberecká Drbna

Zloděj vypáčil dveře obchodu a ukradl z něj cigarety a tabák za desítky tisíc korun

V pátek se do obchodu v obci Lipová vloupal neznámý zloděj, který způsobil škodu za 83 tisíc korun.

Olomoucká Drbna

Tříletá Nelinka z Batelova bojuje s nádorovým onemocněním. Zasáhlo to celou její rodinu

Burkittův syndrom. Tuto diagnózu si před více než rokem musela vyslechnout rodina Mackových z Batelova na Jihlavsku. Toto nádorové onemocnění vznikající z lymfatické tkáně postihlo jejich tříletou dceru Nelinku. Za sebou má operaci a také sérii chemoterapií.

Jihlavská Drbna

Náchodská nemocnice má nový ultrazvuk a rentgen. Magnetická rezonance stále chybí

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v minulých dnech otevřela nová pracoviště pro rentgen a ultrazvuk. Investice přišla na 18 milionů korun, z nichž část hradila dotace z evropského programu IROP. V opakovaném tendru nyní nemocnice hledá dodavatele magnetické rezonance, hodnota zakázky je asi 51 milionů korun.

Hradecká Drbna