pondělí 26. října 2020 Erik

Na několika místech ČR se konají technoparty, zatím bez problémů

Na několika místech republiky se o tomto víkendu konají technoparty. Asi největší je u obce Uhy na Kladensku, které se účastní více než tisíc lidí. Další akce jsou v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku a v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie na žádné z nich zatím problémy nezaznamenala.

Ve středních Čechách policisté od pátečního dopoledne dohlížejí na technoparty u obce Uhy na Kladensku. Akce se koná na soukromém pozemku, pořadatel má splněnou ohlašovací povinnost. Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa řekl, že policisté zatím nezaznamenali narušení veřejného pořádku ani jiné problémy a nemuseli zasahovat. "Neděje se tam nic, je tam pořád klid," dodal Truxa.

Technoparty se koná od pátku také v Kyjicích u Jirkova na Chomutovsku. "Je to každoroční akce, která se tam koná pravidelně. Je povolená, je tam řádně pronajatý pozemek. Neděje se tam nic nelegálního," uvedl regionální mluvčí policie Daniel Vítek. Kolik je na akci účastníků, neví.

Technoparty se od dnešního večera bude konat i v Dolní Řasnici na Liberecku. Policie zatím žádné problémy nezaznamenala, podle údajů na facebookovém profilu pořadatelů by se akce mělo zúčastnit asi 30 lidí.

Na konci dubna se i v předchozích letech v Česku konaly technoparty Czarotek, organizátoři je svolávali obvykle na sociálních sítích. Pořadatelé Czarotek free party na facebooku uvedli, že letos nebude jeden velký teknival, ale bude více menších akcí po celé republice. "Děje se tak z mnoha důvodů, z nichž jedním je i nová vyhláška, která umožňuje policii okamžitě zrušit konání freeparty a pokutovat nejen soundsystémy, ale i účastníky," uvedli na facebooku. Na tento víkend je na jejich seznamu deset akcí.

České obce musely v předchozích letech často řešit problémy s technoparty. Lidé si obvykle stěžovali na příliš hlasitou hudbu či nepořádek, který po sobě účastníci akce nechávali. Ministerstvo vnitra letos v březnu zveřejnilo vzorovou vyhlášku, která má starostům usnadnit řešení problémů spojených s technoparty. Dokument mimo jiné stanovil povinnosti organizátorů a nově také účastníků těchto akcí. Pokud obec vyhlášku podle ministerského vzoru schválí, jasně tím stanoví, která osoba je považována za organizátora technoparty a jaké má povinnosti.

Loni se například na přelomu dubna a května účastnilo akce Czarotek Free Party u Krásné Studánky na Liberecku 7000 lidí. Některé technoparty v minulosti ukončil až zásah policie. Nejznámější je případ technoparty CzechTek, na kterou se v létě 2005 sjelo asi 5000 lidí nedaleko Mlýnce na Tachovsku.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky tekno, techno, hudba, Policie ČR

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.