Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

15. březen 2019, den kdy děti převzaly zodpovědnost za své rodiče

 
pátek, 15. března 2019, 11:21

V pátek 15. března se v Praze odehrál protestní pochod za boj proti klimatickým změnám. Čím je však tento protest tak výjimečný? Organizace se chopily děti...

Dle vzoru Grety Thunbergové, asi nejznámější mladé Švédky dnešní doby, dnes po celém světě organizují mladí studenti protesty za boj proti klimatickým změnám. Dávají tak výchovnou lekci všem dospělým, kteří jakoby nechápali, v jakých podmínkách jednou jejich děti budou muset žít.

Jen za poslední rok sledujeme stovky důkazů zhoršování dopadů klimatických změn po celém světě. Za polárním kruhem jsme v roce 2018 naměřili nejvyšší teploty od dob měření, Švédsko bylo v plamenech, Řecko zažilo nejhorší požáry za poslední desetiletí, v Maďarsku vysychala Dunaj, v Česku jsme se “modlili k bohu deště” a můžeme pokračovat dál. Dle NASA celkové dopady klimatických změn jsou viditelné po celém světě a budou se neustále zhoršovat. Povodně, extrémní sucha, hurikány, zvyšování hladiny moří, vymírání druhů, nedostatek vody a velké negativní dopady na lidské životy jako je zhoršení životních podmínek, migrace, nemoci. Sci-fi? Ne. Je to realita našich dětí, které čím dál častěji zoufale prosí v ulicích za změnu scénáře tohoto nepovedeného děsivého filmu, ve kterém budou muset hrát.

Mottem těchto protestů se stala otázka „K čemu sedět ve školních lavicích, když dospělí a ti, kteří rozhodují o naší budoucnosti, nedělají nic pro to, abychom vůbec nějakou měli?“ S celým protestem začala právě 15letá Greta, která požadovala po švédské vládě, aby věnovala větší pozornost tomuto tématu. Každý den po dobu dvou týdnů místo ve škole seděla na dlažebních kostkách před parlamentem a rozdávala letáčky, na kterých bylo napsáno: “I am doing this because you adults are shitting on my future,” v překladu: “Tohle dělám proto, protože vy, dospělí, serete na mou budoucnost.”

Neuvěřitelná moudrost a odhodlanost této dívky ji vyzvedla až k nominaci na Nobelovu cenu míru. Zda ji nakonec získá, nebo ne, je otázkou, nicméně dopad jejích činů je viditelný po celém světě a mobilizace sta tisíců až milionů mladých studentů je toho důkazem.

Chcete i vy pomoct zlepšit budoucnost svým dětem? Přidejte se k protestům, které organizují a ukažte, že vám jejich budoucnost není lhostejná. Už se totiž není možné vymlouvat, že jsme o důsledcích našeho konání “nevěděli”. I k tomu vyzývají právě mladí studenti a organizátoři těchto protestů, kteří doufají, že tak přimějí vlády konat a ne pouze mluvit o boji proti klimatickým změnám.

Napsal Adéla Jiřičková | Foto Jakub Wittka
 


 

Kam dál?

Policie obvinila 12 cizinců z převaděčství asijských migrantů

pátek, 15. března 2019, 11:06

Česká policie tento týden zadržela 12 občanů zemí bývalého Sovětského svazu a obvinila je z převaděčství. Stíhaným hrozí až...

Mladý kardiolog z Jihlavy trpí závažným onemocněním. Pomáhá mu...

pátek, 15. března 2019, 10:58

Dvaatřicetiletý Jakub Rychlík z Jihlavy je kardiolog a má dvě malé děti. Donedávna pomáhal prostřednictvím své práce druhým, a to...

Prostějovské zastupitelce někdo polil auto barvou. Zajímala se o...

pátek, 15. března 2019, 09:43

Své auto polité barvou našla dnes ráno prostějovská opoziční zastupitelka za Změnu pro Prostějov Hana Naiclerová. Za náhodu bych...

Zemřel oblíbený herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

čtvrtek, 14. března 2019, 17:20

Ve věku 86 let zemřel oblíbený český herec Stanislav Zindulka. Informaci o úmrtí herce oznámil ředitel pražského Činoherního...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Jihočeské muzeum chystá další Muzejní noc. Těšit se můžete i na kouzelníka

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích zve na tradiční a oblíbenou akci pro celou rodinu s bohatým doprovodným programem - Muzejní noc 2019. Další ročník se uskuteční v pátek 24. května od 17:00 do 22:00 hodin v hlavní historické budově Jihočeského muzea. Vstup na akci je zdarma.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Nový týden přinese zase déšť

Pondělí s sebou přinese ochlazení. Přes den bude deštivo, zatažené nebe se nezmění ani večer.

Brněnská Drbna

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů pomalu končí. Pozvolna se bude oteplovat, nejvyšší denní teploty se mají příští týden pohybovat kolem dvaceti stupňů. I poslední květnový týden a v první polovině června by se teploty měly pohybovat kolem hodnot obvyklých pro toto období roku. Tento týden má ještě hodně pršet, někde i vydatně. V dalších týdnech bude srážek míň.

Liberecká Drbna

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Dnes bude zataženo, odpoledne se přeženou bouřky

Zpočátku zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Od jihovýchodu postupně oblačno, přechodně i polojasno a místy přeháňky, odpoledne ojediněle i bouřky. Večer ustávání přeháněk a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 18 až 21 °C, na horách 11 až 15 °C. Slabý, postupně mírný jižní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí. Mějte fajn pondělí!

Olomoucká Drbna

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Na většině Vysočiny bude pršet. Teploměr ukáže sedmnáct stupňů

Dnes to vypadá na den bez sluníčka. Bude totiž zataženo s deštěm, během dne postupně oblačno, na většině území s přeháňkami, místy s bouřkou. Srážky budou místy vydatnější.

Jihlavská Drbna

POČASÍ NA PONDĚLÍ: Zataženo a déšť

Zataženo až oblačno, postupně od jihovýchodu na celém území déšť nebo přeháňky, místy i bouřky.

Hradecká Drbna