Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

15. březen 2019, den kdy děti převzaly zodpovědnost za své rodiče

 
pátek, 15. března 2019, 11:21

V pátek 15. března se v Praze odehrál protestní pochod za boj proti klimatickým změnám. Čím je však tento protest tak výjimečný? Organizace se chopily děti...

Dle vzoru Grety Thunbergové, asi nejznámější mladé Švédky dnešní doby, dnes po celém světě organizují mladí studenti protesty za boj proti klimatickým změnám. Dávají tak výchovnou lekci všem dospělým, kteří jakoby nechápali, v jakých podmínkách jednou jejich děti budou muset žít.

Jen za poslední rok sledujeme stovky důkazů zhoršování dopadů klimatických změn po celém světě. Za polárním kruhem jsme v roce 2018 naměřili nejvyšší teploty od dob měření, Švédsko bylo v plamenech, Řecko zažilo nejhorší požáry za poslední desetiletí, v Maďarsku vysychala Dunaj, v Česku jsme se “modlili k bohu deště” a můžeme pokračovat dál. Dle NASA celkové dopady klimatických změn jsou viditelné po celém světě a budou se neustále zhoršovat. Povodně, extrémní sucha, hurikány, zvyšování hladiny moří, vymírání druhů, nedostatek vody a velké negativní dopady na lidské životy jako je zhoršení životních podmínek, migrace, nemoci. Sci-fi? Ne. Je to realita našich dětí, které čím dál častěji zoufale prosí v ulicích za změnu scénáře tohoto nepovedeného děsivého filmu, ve kterém budou muset hrát.

Mottem těchto protestů se stala otázka „K čemu sedět ve školních lavicích, když dospělí a ti, kteří rozhodují o naší budoucnosti, nedělají nic pro to, abychom vůbec nějakou měli?“ S celým protestem začala právě 15letá Greta, která požadovala po švédské vládě, aby věnovala větší pozornost tomuto tématu. Každý den po dobu dvou týdnů místo ve škole seděla na dlažebních kostkách před parlamentem a rozdávala letáčky, na kterých bylo napsáno: “I am doing this because you adults are shitting on my future,” v překladu: “Tohle dělám proto, protože vy, dospělí, serete na mou budoucnost.”

Neuvěřitelná moudrost a odhodlanost této dívky ji vyzvedla až k nominaci na Nobelovu cenu míru. Zda ji nakonec získá, nebo ne, je otázkou, nicméně dopad jejích činů je viditelný po celém světě a mobilizace sta tisíců až milionů mladých studentů je toho důkazem.

Chcete i vy pomoct zlepšit budoucnost svým dětem? Přidejte se k protestům, které organizují a ukažte, že vám jejich budoucnost není lhostejná. Už se totiž není možné vymlouvat, že jsme o důsledcích našeho konání “nevěděli”. I k tomu vyzývají právě mladí studenti a organizátoři těchto protestů, kteří doufají, že tak přimějí vlády konat a ne pouze mluvit o boji proti klimatickým změnám.

Napsal Adéla Jiřičková | Foto Jakub Wittka
 


 

Kam dál?

Prostějovské zastupitelce někdo polil auto barvou. Zajímala se o...

pátek, 15. března 2019, 09:43

Své auto polité barvou našla dnes ráno prostějovská opoziční zastupitelka za Změnu pro Prostějov Hana Naiclerová. Za náhodu bych...

Problémové stroje odstavte, žádá vedení Boeingu

čtvrtek, 14. března 2019, 11:27

„Odstavte stroje 737 MAX.“ Tak zní jasný pokyn společnosti Boeing směrem k leteckým společnostem. Konstruktér tak reaguje na dvě...

Organizovaný doping – obcházení pravidel nebo nutnost doby?

středa, 13. března 2019, 12:34

V rakouském Seefeldu proběhla před nedávnem koordinovaná razie policistů, která odhalila rozsáhlý doping. Devět lidí bylo...

VIDEO: Policie na D11 nasadila do boje se zloději aut Audi A8

středa, 13. března 2019, 11:10

Dopravní policie Královéhradeckého kraje nasadila do provozu speciálně vybavené osobní vozidlo Audi A8 v civilním provedení....

 
 
 

O čem píšou další Drbny

KULTURNÍ TIPY: Epydemye vás nakazí skvělou energií

Hned zkraje týdne vás čeká příjemný koncert oblíbené folkové kapely. Kino láká na československé drama Skleněný pokoj.

Budějcká Drbna

ČRo: Švachula podle policistů paralyzoval systém veřejných zakázek. Na úplatcích si přišel na 8,8 milionu

Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli obvinění z korupce na radnici, si na úplatcích přišel téměř na 8,8 milionu korun, uvedl server iROZHLAS.cz s odkazem na usnesení státního zastupitelství, kterým obstavilo Švachulův majetek. Celkem si skupina obviněných při manipulování stavebními zakázkami Brna-střed rozdělila podle policie úplatky nejméně za 17,1 milionu korun a zapojeným firmám přihrála zakázky za 180 milionů.

Brněnská Drbna

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií Helin. Hledá se kompars

Produkční společnost Cinenord Company připravuje seriál Atlantic Crossing. Příběh norské korunní princezny Marty Švédské během druhé světové války se bude natáčet už příští týden v Liberci. A hledají se komparsisté.

Liberecká Drbna

Hledáme páníčka #129: Podívejte se na nejnovější přírůstky v okolních útulcích

Oliver, Tom a Dylen, trojce sympatických pejsků hledá nový domov. Oliver je pohodář, Tom je trošku temperamentní a Dylen hledá zkušeného páníčka. Každý z nich si zaslouží milující rodinu.

Olomoucká Drbna

Skiareály na Vysočině během sezony neprodělaly. Údržba stop stála statisíce

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině v letošní sezoně neprodělali. Peníze by jim měly zbýt na splátky úvěrů i na vylepšení techniky a zázemí pro návštěvníky. Díky přírodnímu sněhu si na své tentokrát přišli i běžkaři. Údržba stop stála statisíce, většinou ji platí obce. Některé chtějí o příspěvek požádat kraj.

Jihlavská Drbna

FOTO: Na stanici rychnovských hasičů byl slavnostně otevřen speciální výcvikový polygon

Dnes byl v Rychnově nad Kněžnou otevřen speciální výcvikový polygon pro hasiče. Zařízení bude určeno pro simulaci složitých zásahů, zejména těch v nebezpečném průmyslovém prostředí s velmi vysokými teplotami za masivního použití dýchací techniky a ochranných obleků.

Hradecká Drbna