Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

15. březen 2019, den kdy děti převzaly zodpovědnost za své rodiče

 
pátek, 15. března 2019, 11:21

V pátek 15. března se v Praze odehrál protestní pochod za boj proti klimatickým změnám. Čím je však tento protest tak výjimečný? Organizace se chopily děti...

Dle vzoru Grety Thunbergové, asi nejznámější mladé Švédky dnešní doby, dnes po celém světě organizují mladí studenti protesty za boj proti klimatickým změnám. Dávají tak výchovnou lekci všem dospělým, kteří jakoby nechápali, v jakých podmínkách jednou jejich děti budou muset žít.

Jen za poslední rok sledujeme stovky důkazů zhoršování dopadů klimatických změn po celém světě. Za polárním kruhem jsme v roce 2018 naměřili nejvyšší teploty od dob měření, Švédsko bylo v plamenech, Řecko zažilo nejhorší požáry za poslední desetiletí, v Maďarsku vysychala Dunaj, v Česku jsme se “modlili k bohu deště” a můžeme pokračovat dál. Dle NASA celkové dopady klimatických změn jsou viditelné po celém světě a budou se neustále zhoršovat. Povodně, extrémní sucha, hurikány, zvyšování hladiny moří, vymírání druhů, nedostatek vody a velké negativní dopady na lidské životy jako je zhoršení životních podmínek, migrace, nemoci. Sci-fi? Ne. Je to realita našich dětí, které čím dál častěji zoufale prosí v ulicích za změnu scénáře tohoto nepovedeného děsivého filmu, ve kterém budou muset hrát.

Mottem těchto protestů se stala otázka „K čemu sedět ve školních lavicích, když dospělí a ti, kteří rozhodují o naší budoucnosti, nedělají nic pro to, abychom vůbec nějakou měli?“ S celým protestem začala právě 15letá Greta, která požadovala po švédské vládě, aby věnovala větší pozornost tomuto tématu. Každý den po dobu dvou týdnů místo ve škole seděla na dlažebních kostkách před parlamentem a rozdávala letáčky, na kterých bylo napsáno: “I am doing this because you adults are shitting on my future,” v překladu: “Tohle dělám proto, protože vy, dospělí, serete na mou budoucnost.”

Neuvěřitelná moudrost a odhodlanost této dívky ji vyzvedla až k nominaci na Nobelovu cenu míru. Zda ji nakonec získá, nebo ne, je otázkou, nicméně dopad jejích činů je viditelný po celém světě a mobilizace sta tisíců až milionů mladých studentů je toho důkazem.

Chcete i vy pomoct zlepšit budoucnost svým dětem? Přidejte se k protestům, které organizují a ukažte, že vám jejich budoucnost není lhostejná. Už se totiž není možné vymlouvat, že jsme o důsledcích našeho konání “nevěděli”. I k tomu vyzývají právě mladí studenti a organizátoři těchto protestů, kteří doufají, že tak přimějí vlády konat a ne pouze mluvit o boji proti klimatickým změnám.

Napsal Adéla Jiřičková | Foto Jakub Wittka
 


 

Kam dál?

Policie obvinila 12 cizinců z převaděčství asijských migrantů

pátek, 15. března 2019, 11:06

Česká policie tento týden zadržela 12 občanů zemí bývalého Sovětského svazu a obvinila je z převaděčství. Stíhaným hrozí až...

Mladý kardiolog z Jihlavy trpí závažným onemocněním. Pomáhá mu...

pátek, 15. března 2019, 10:58

Dvaatřicetiletý Jakub Rychlík z Jihlavy je kardiolog a má dvě malé děti. Donedávna pomáhal prostřednictvím své práce druhým, a to...

Prostějovské zastupitelce někdo polil auto barvou. Zajímala se o...

pátek, 15. března 2019, 09:43

Své auto polité barvou našla dnes ráno prostějovská opoziční zastupitelka za Změnu pro Prostějov Hana Naiclerová. Za náhodu bych...

Zemřel oblíbený herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

čtvrtek, 14. března 2019, 17:20

Ve věku 86 let zemřel oblíbený český herec Stanislav Zindulka. Informaci o úmrtí herce oznámil ředitel pražského Činoherního...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Na Českokrumlovsku se stala dopravní nehoda, řidič zůstal zaklíněný v autě

Dopravní policisté řešili dnes ráno dopravní nehodu, která se stala u obce Chvalšiny. Řidič zřejmě z náhlé zdravotní indispozice neovládl své auto a narazil do dopravního značení na levé straně komunikace a následně přední částí do plotu u základní školy. Auto skončilo na střeše a řidič v něm zůstal zaklíněný.

Budějcká Drbna

Město zahájilo kampaň k novému systému rezidentního parkování. Změny začnou platit 30. září

Brno spustilo ve středu 21. srpna kampaň k vylepšenému systému rezidentního parkování. Ten začne platit 30. září. Zatím funguje web, na kterém lidé najdou potřebné informace k parkování. Nový systém má být především přehlednější, jednodušší a hlavně levnější.

Brněnská Drbna

FOTO: Malý chlapec spadl do šest metrů hluboké studny. Jako zázrakem vyvázl prakticky bez zranění

Spíš jen odřeniny utrpěl osmiletý chlapec, který dopoledne ve Víchové nad Jizerou spadl do šest metrů hluboké studny. Záchranáři ho pro jistotu převezli do jilemnické nemocnice.

Liberecká Drbna

Muž zaparkoval své kolo v ulici Lazecká. O deset minut později už kolo nenašel

Neznámý zloděj ve středu ukradl pánské kolo značky CROSS TRAIL DISC. Majitel kolo po jedenácté hodině dopoledne uzamkl lankovým zámkem před jednou z budov v ulici Lazecká v Olomouci.

Olomoucká Drbna

Žádný troškař. Zloděj sebral z garáže rodinného domu sedm kol, škoda je 300 tisíc

Škodu za bezmála 300 tisíc korun způsobil pro policisty zatím neznámý zloděj, který ve středu 21. srpna v obci na Havlíčkobrodsku v době od deváté hodiny do 13:30 ukradl z garáže rodinného domu hned sedm jízdních kol. Po dopadení mu hrozí až pět let ve vězení.

Jihlavská Drbna

Výhra s příchutí zlata! Junioři ovládli turnaj i bez největších hvězd

Junioři hokejového Hradce ovládli turnaj hejtmanky Karlovarského kraje. Pověsili si tak zlaté medaile na krk, když ve finále porazili německý Kolín.

Hradecká Drbna