Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

MAĎARSKO: Studium genderu pryč a „tradiční“ hodnoty zpět, aneb co je vlastně tak moc špatně v dnešním světě?

 
úterý, 12. března 2019, 11:14

Asi největší nedávnou připomínkou problematiky genderu, se stalo rozhodnutí maďarské vlády z října 2018 oficiálně zrušit genderová studia, tedy obor, který zkoumá kulturně vzniklé rozdíly mezi muži a ženami. Výuku oboru zakázal dekret vlády Viktora Orbána a genderová studia tedy již nefigurují na seznamu schválených magisterských oborů veřejných univerzit.

Jednání vlády zvedlo vlnu kritiky ze strany akademiků po celé Evropě a zároveň je tento krok mnohými viděn jako jeden z dalších útoků na demokracii v Maďarsku. Zákaz navíc přišel měsíc poté, co evropský parlament hlasoval o potrestání premiéra Orbána za napadání demokratických institucí v Maďarsku, včetně tisku a akademické obce. Ovšem je zrušení genderových studií skutečně takový problém? A je to ukazatel většího problému v rámci Evropy?

Začneme-li s problémem zrušení genderových studií v Maďarsku, oficiální odůvodnění je jednoduché. Dle šéfa úřadu vlády, Gergela Gulyáse je důvod ke zrušení oboru především ideologický. „Maďarská vláda je jasně přesvědčena, že lidé se rodí buď jako muži, nebo jako ženy. V životě si pak vedou podle svého uvážení co nejlépe, ale kromě toho maďarský stát nechce utrácet veřejné prostředky na vzdělávání v tomto oboru.“ Zároveň dodal, že o obor je malý zájem. Zástupci univerzit ale krok vlády kritizují a považují ho za nepřípustné zasahování do akademických svobod.

Kriticky se k situaci staví i Andrea Pető, profesorka na katedře genderových studií na Středoevropské univerzitě v Budapešti, a doktorka věd v Maďarské akademii věd (MTA). Dle jejího názoru tyto kroky odpovídají obecné křížové výpravě, kterou vláda vede proti vědě, akademii, a také proti výuce kritického myšlení a znalostí. S tímto názorem se ztotožňuje také Blanka Nyklová, doktorka ze Sociologického ústavu Akademie Věd ČR a Genderové expertní komory ČR. Dle jejího názoru jsou univerzity místem, kde se vyvíjí současné myšlení společnosti a vědění a vzdělání na nich získané je vnímáno jako nadřazené například informacím na internetu. Univerzita i obory, které se na ní vyučují, tedy mají vysokou symbolickou hodnotu, kterou zrušením danému oboru upíráme,” dodala Nyklová.Pouhé“ zrušení oboru se tak stává součástí většího obrázku.

Od roku 2008 se dle Pető stal gender „symbolickým lepidlem,“ tedy něčím, co spojuje lidi s pocity nejistoty ohledně světa kolem nich, které poté směřují na otázku rovnosti. Často se však nemusí jednat pouze o otázku rovnosti žen a můžu, ale celkově o problematiku liberalismu, liberálních hodnot a demokracie. „Anti-genderové hnutí je nacionalistická neokonzervativní reakce na krizi globálního neoliberálního světového řádu,“ zmínila Pető a dodala, že maďarská vláda je díky tomuto metaforickému lepidlu schopna utvořit širokou alianci spojením různých subjektů, které by v minulosti spolupráci nevyhledávaly. „Gender se stal symbolickým lepidlem, které je schopné spojit různé náboženské a politické síly, od fundamentalistických skupin až po fotbalové chuligány.“ Gender je tedy takový společný nepřítel, díky kterému vláda může získat podporu.

Každá čtvrtá žena v Maďarsku zažila fyzické násilí

Démonizace jakési “genderové ideologie” se navíc stala klíčovým rétorickým nástrojem při konstrukci nového pojetí „zdravého rozumu“ pro široké publikum, tedy toho, co je normální a legitimní a co již nikoliv. Vláda tedy utváří společenskou mobilizaci, která je založená na opozici vůči „genderové ideologii“ a paradigmatu lidských práv, které jsou již nějakou dobu předmětem relativního konsenzu v Evropě a Severní Americe. Představy o lidských právech a genderové rovnosti liberálních demokratických států se tudíž do jisté míry rozcházejí s představou maďarské vlády a společnosti, kterou pomocí tohoto tématu buduje.

Gender, česky také někdy rod, je pojem užívaný pro označení osobní identity a společenské role jedince ve vztahu k maskulinitě a feminitě. Gender jednotlivce v západní společnosti znamená, do jaké míry se daný člověk cítí být mužem či ženou, které pohlaví je mu okolím přisuzováno, a jaké chování a povahové rysy jsou od něj proto očekávány. Pojmem gender může ale být míněna pouze genderová identita jedince nebo pouze genderové stereotypy. Gender bývá někdy označován jako sociální pohlaví.

Pető však dodala, že vláda zároveň nabízí životaschopnou alternativu ke zmíněnému neoliberalistickému světu, ve kterém žijeme, a to zaměření na rodinu, národ a náboženské hodnoty. Vláda tak občanům slibuje jakousi bezpečnou komunitu jako náhradu za individualismus a atomizaci společnosti. Kde je ale háček?

Kontrastem k této snové společnosti se stává fakt, že vláda není konzistentní v mnoha svých přístupech. Dle Pető například maďarská vláda, jak již bylo zmíněno, podporuje tradiční křesťanské konzervativní hodnoty jako je rodina a důstojnost žen, avšak kvůli obchodním zájmům nezabraňuje komodifikaci ženských těl jako je například využívání fondů Evropské unie pro financování tzv. Sugar Daddy webových stránek. Maďarsko je navíc jednou ze zemí, která neratifikovala Úmluvu o prevenci potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, tzv. Istanbulskou úmluvu. Při tom dle průzkumů alespoň 28% žen ve věku 15 a více v Maďarsku zažilo fyzické či sexuální násilí.  

Smýšlení ohledně genderu, tedy o kulturně vzniklých rozdílech mezi muži a ženami, stejně jako potřeba výuky tohoto oboru, má dva proti sobě stojící tábory. Tyto tábory se zásadně liší v pohledu na potřebu rozvoje genderového tématu a jakou roli hraje v naší společnosti. Jisté však je, že konverzace o tomto tématu rozvíjí povědomí společnosti i jednotlivců o tom, co gender vlastně znamená. Například dle průzkumů pro-vládní maďarské organizace Századvég, 76% respondentů nikdy neslyšelo o genderu. Díky událostem z října 2018 se však dle Pető Maďarsko, země deseti milionů, stalo zemí deseti milionů genderových odborníků a každý má názor na seznam četby, výsledky učení, nebo postavení na trhu práce, které by muži či ženy měli mít. Toto téma se tak se všemi klady i zápory nevyhnutelně dostává do povědomí širší společnosti.

 


 

Kam dál?

Zemřela Aťka Janoušková, která dala hlas včelce Máje

neděle, 10. března 2019, 09:09

Ve věku 88 let zemřela herečka Aťka Janoušková, která dala hlas řadě postav z pohádek a večerníčků. Uvedl to dnes Český rozhlas -...

Faltýnka mají usvědčovat odposlechy z brněnských hotelů Holiday Inn...

sobota, 9. března 2019, 10:01

Nad místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem se stahují černá mračna. Alespoň tak to vypadá podle zjištění Práva, které...

Po razii na radnici Brna-středu bylo v noci obviněno devět lidí

pátek, 8. března 2019, 08:03

Kriminalisté obvinili v noci na dnešek devět lidí v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části Brno-střed. V tiskové...

Agrofert poslal Čapímu hnízdu na reklamu přes 270 milionů korun

čtvrtek, 7. března 2019, 10:50

Více než 272 milionů korun poslal v letech 2010 až 2013 Farmě Čapí hnízdo za reklamu koncern Agrofert. S odkazem na veřejné...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Série pokračuje. Motor nevyužil šanci na mečbol a poprvé podlehl Vsetínu

Motor nevyužil první šanci na mečbol, když ve středu večer na domácím ledě podlehl Vsetínu. Valaši tak udrželi naději a odvrátili čtvrtou prohru v řadě, která by znamenala konce série za stavu 4:0 pro Jihočechy. Motor začal dobře, když vedl 2:0. Jenže soupeř se nadechl k velkému obratu, když zápas dokázal otočit na stav 2:4. Snížit se ještě podařilo Václavu Karabáčkovi, ovšem to bylo ze strany domácích vše.

Budějcká Drbna

FOTOGALERIE: Smečku šelem nahradilo na Šilingráku hejno žraloků

Lidé mohou ode dneška na Šilingráku obdivovat hejno žraloků. Skulptury mořských paryb nahradily smečku šelem. Autorem je opět sochař Michal Gabriel, který tímto dílem dokončil sochařský cyklus Země – voda – vzduch. Sochy žraloků zůstanou na venkovní Galerii Šilingrák nejméně do konce roku.

Brněnská Drbna

Liberec má první bod. Boleslavi nedal šanci a nastřílel pět branek

Bílí Tygři vstoupili do čtvrtfinále play off nejlépe, jak mohli. Proti Mladé Boleslavi rozhodli třemi brankami už v první třetině. Skóre se nakonec zastavilo na stavu 5:1. Boleslav potopilo několik kuriózních gólů, Liberec bere první bod v sérii.

Liberecká Drbna

Regionální kolo soutěže Zlatý erb letos vyhrála Mohelnice a Lipová. Mají nejlepší web

V regionálním kole soutěže webových stránek a elektronických služeb Zlatý erb letos v Olomouckém kraji zvítězily Mohelnice na Šumpersku a obec Lipová-lázně na Jesenicku.

Olomoucká Drbna

Dukla na okraji propasti! Prohrála v Kladně 3:5 a k jejímu vyřazení schází jediný zápas

V nezáviděníhodné situaci se hokejová Dukla nachází. Prohrála totiž i čtvrtý semifinálový zápas a pokud si chce letos zahrát baráž, už nesmí prohrát. Přestože ve středu Jihlava po dvou třetinách vedla, nakonec Kladnu podlehla 3:5.

Jihlavská Drbna

Vlkům v Královéhradeckém kraji se daří, pravděpodobně jich bude přibývat

V severním pohraničí Královéhradeckého kraje a v přilehlé oblasti Polska žije ve dvou smečkách až patnáct vlků. Předpokládá se, že i letos na jaře vyvedou mladé. Pokud se vlkům bude dařit jako doposud, v příštích letech by se mohli usadit také v Orlických horách.

Hradecká Drbna