Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlci na Broumovsku zdecimovali světově unikátní stádo muflonů

 
středa, 6. března 2019, 10:22

Vlci na Broumovsku zdecimovali stádo světově unikátních muflonů. V okolí Machova v posledních měsících roztrhala vlčí smečka polovinu stáda, které čítalo přibližně osmdesát kusů.

„Našli jsme ulovené desítky kusů mufloní zvěře, berany, muflonky, mláďata," řekl hodspodář Mysliveckého sdružení Bor Machov Jiří Scholz a dodal. „Pro nás je to konec mysliveckého hospodaření. S muflony už vůbec nemáme jak hospodařit. Nemáme co lovit a chovat."

Vlci se na Broumovsku objevili již před třemi lety. „Co já vím, tak je tam jeden pár vlků a pak jsou tam dva jednotlivci. Další hlášení máme z polského parku, kde tvrdí, že tam je další pár s pěti mláďaty. Ty jsme ale neviděli,“ uvedl Jiří Scholz.

O tom, že muflony na Broumovsku likvidují vlci, prý není pochyb. „Podle pozorování, fotopastí a podle určitých znaků, je to evidentní," dodal.

Důležité je vymezit lokality, zní z řad myslivců

Podle Scholze i některých dalších myslivců je řešením vymezení teritoria nebo případná likvidace vlků. „Z mého pohledu to má jedno jediné řešení, ale nikdo o tom moc nechce slyšet. Je třeba nastavit lokality, kde člověk jako hospodář ustoupí a přenechá to vlkům. Musí se jim stanovit teritorium. V ostatních lokalitách by se musel nastavit nějaký způsob lovu,“ řekl Scholz. 

S tvrzením svého kolegy souhlasí i myslivec Petr Zima. „Nejsme pro radikální odstřel vlků. Je ale nutné vymezit lokality, kde vlk ano a kde ne,“ doplnil.

Stádo u Machova je světově unikátní

Unikátnost muflonů spočívala podle myslivců v hodnotě kvalitních trofejí. Kusy měly např. i silnou stavbu těla. „Někdy v osmdesátých letech běžel takový progam České myslivecké jednoty, ve kterém se dávali dohromady geneticky nejlepší jedinci a zařazovali se postupně po celé republice. K nám se dostala část této populace a my jsme s tím začali v devadesátých letech hospodařit,“ popsal začátky Scholz.

Ze stáda, které čítalo přibližně osmdesát muflonů, jich nyní u Machova pobíhá už asi jen třicet. Jedná se přitom prý o geneticky nejsilnější populaci na světě. „Samčí kusy dosahují nejvyšších bodových hodnocení trofejí ve světových tabulkách ve volné přírodě," uzavřel Zima

Napsal(a) Tomáš Vodička | Foto pixabay.com, Archiv MS Bor Machov
 


 

Kam dál?

Poslanci by mohli hlasovat o změnách v zavírání obchodů ve svátky

středa, 6. března 2019, 10:02

Sněmovna by dnes měla schvalovat nová pravidla pro soudní znalce a tlumočníky, která by měla podle vlády zkvalitnit jejich...

Neovlivní.cz: Policie prověřuje daňové úniky farmy Čapí hnízdo

středa, 6. března 2019, 07:44

Policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Serveru Neovlivní.cz to potvrdil mluvčí...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

úterý, 5. března 2019, 13:03

Mám rád staré, prvorepublikové reklamy. Krátké vtipné slogany prosvítaly za mého mládí z domovních fasád v českobudějovických...

Policisté potvrdili úmrtí chovatele, ve Zděchově ho napadl lev

úterý, 5. března 2019, 12:07

Policisté potvrdili úmrtí muže, kterého dnes ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev. Stalo se to v kotci uvnitř ve výběhu. Muž...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Kriminalisté vyšetřují podezřelé úmrtí na Táborsku, zadrželi tři osoby

Táborští kriminalisté prověřují podezřelé úmrtí osoby. Tělo bylo nalezeno v jedné z chatových oblastí u Tábora. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem zadrželi tři osoby. O dalším vyšetřování rozhodne až nařízená soudní pitva.

Budějcká Drbna

Nepozorná řidička se ohlédla po svém psovi a narazila do lampy

Pokud sedáte za volant, měli byste se věnovat plně řízení a situaci na silnici. Toto pravidlo porušila mladá řidička, která projížděla Slavkovem, a ohlédla se po svém psovi. Následně havarovala.

Brněnská Drbna

Rekonstrukce Kittelova domu je hotová, místo už vítá první turisty

Lidé, kteří zamíří do Pěnčín na Jablonecku, mohou poprvé navštívit zrekonstruovaný dům, kde žil léčitel Eleazar Kittel. Obnovit celý dům stálo roky úsilí a zhruba 50 milionů korun. Nyní nabízí náhled do života této historické osobnosti i historie lidového umění a léčitelství.

Liberecká Drbna

Na Horním náměstí v Olomouci si dnes připomeneme události 21. srpna 1968 a 1969

Olomouc se připojí k celorepublikové akci, díky které si lidé připomenou události 21. srpna 1968 a 1969. Setkání začne v pět hodin odpoledne před Sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Olomoucká Drbna

Léto na jihlavském urgentu: Pády z kol, popáleniny, řezné rány. Přibývá alergií na hmyzí bodnutí

Do konce letních prázdnin zbývá už jen několik dní. Během nich řada lidí musela vyhledat také služby urgentního příjmu jihlavské nemocnice. Zdravotníci často řeší alergické reakce po bodnutí hmyzem, stejně jako pády z kol, koloběžek nebo popáleniny od rozdělaného ohně.

Jihlavská Drbna

Selekce musela nastat. V kádru Hradce končí tři hráči

Kádr hokejového Mountfieldu byl příliš široký na to, aby s takovým týmem mohl vstoupit do extraligy. Klub se rozloučil s prvním trojlístkem hráčů.

Hradecká Drbna