úterý 12. listopadu 2019 Benedikt

Ptákem pro rok 2019 je hrdlička, symbol lásky a změn v životním prostředí

Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj... Hrdličku divokou opěvoval již Karel Hynek Mácha. Pro letošek ji navíc Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila jako ptáka roku.

Ornitologové tak chtějí upozornit na změny v krajině, které mají za následek mimo jiné i úbytek vhodného prostředí, právě například pro tento druh. Přestože hrdlička bývala hojně rozšířeným ptákem nejen v Evropě, ale i severní Africe i Japonsku, nyní její počty ubývají.

„Hrdlička rychle z přírody mizí. Vidět tohoto ptáka na vlastní oči je tak čím dál větší vzácnost,“ uvádí ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Za úbytkem hrdličky podle ornitologů stojí zejména intenzivní hospodaření. Hrdlička totiž ke svému životu potřebuje křoviny, louky a remízky. Bez těch nemá ideální místo pro hnízdění. 

Podle informací České společnosti ornitologické je v současné době v Česku okolo 40 až 80 tisíc párů hrdličky.

Navíc, jak udává zemědělský specialista ČSO Václav Zámečník, potřebuje tento pták přístup k vodě, a ten komplikuje sucho i odvodňování mokřadů. Dalším faktorem negativně ovlivňující výskyt hrdličky je nedostatek potravy. „Hrdlička se živí semeny, kvůli používání herbicidů ale má problémy s nacházením dostatku vhodné potravy,“ říká Zámečník.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky hrdlička, Česká ornitologická společnost, pták roku, životní prostředí

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.