pátek 25. září 2020 Zlata

Hradecký krajský soud rozhodl 8 z 29 žalob čínských křesťanů

Krajský soud v Hradci Králové dosud rozhodl osm z 29 žalob čínských křesťanů na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení mezinárodní právní ochrany. První žaloby obdržel loni 8. března. Všechny rozhodnuté žaloby jsou u pardubické pobočky krajského soudu. V jednom případě byla žaloba úspěšná, řekl mluvčí soudu Jan Kulhánek. Číňané chtějí získat v ČR azyl, tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře.

„Sedm žalob bylo zamítnuto, jedné bylo vyhověno, to znamená, že bylo zrušeno rozhodnutí ministerstva o neudělení azylu a věc byla vrácena ministerstvu k dalšímu řízení. Všechny rozhodnuté žaloby jsou na pobočce krajského soudu v Pardubicích," řekl Kulhánek. Z 29 žalob bylo 18 podaných na pracoviště v Hradci Králové a 11 na pobočku v Pardubicích.

Server iRozhlas.cz o víkendu uvedl,že žaloba, která uspěla u pardubické pobočky krajského soudu, je v ČR druhou úspěšnou žalobou proti rozhodnutí ministerstva; loni dal jiné čínské křesťance za pravdu soud v Ostravě.

Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, Čína, soud, menšiny, církve, Královéhradecký kraj

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.