Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

STUDIE: Známky mohou zkreslovat šanci na přijetí na střední školu

 
pátek, 1. března 2019, 08:17

Školní známky mohou zkreslovat odhad šancí na přijetí dítěte ke studiu na střední nebo i vysokou školu. Zatímco se totiž u přijímacích zkoušek ověřují jen znalosti a rozumové schopnosti, ve známkách se promítá i sociální vyspělost žáků. Výsledky chlapců tak na vysvědčení často zhoršuje problematické chování, ačkoli mají jinak stejné vědomosti jako dívky. I z toho důvodu se jich pak třeba na gymnázia hlásí méně než děvčat. Vyplývá to ze závěrů studie o roli známek při vytváření vzdělávacích ambicí, kterou vypracovali vědci v Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).

Podle výsledků studie by se známkám na vysvědčení neměl připisovat příliš velký význam při rozhodování o dalším vzdělávání. "Bylo by vhodné posilovat povědomí o omezené vypovídající schopnosti známek na vysvědčení, protože známka na vysvědčení zohledňuje i sociálně-emoční schopnosti, přísnost známkování a subjektivní pohled učitele," doporučili autoři analýzy.

Právě to, že se do známek často promítá i chování dětí, zhoršuje podle studie zejména průměrné výsledky chlapců. Dívky se stejnými intelektuálními dovednostmi naopak dostávají v průměru lepší známky, protože rychleji vyspívají. To vede u části hochů k podceňování šancí na přijetí, a proto se jich hlásí méně na gymnázia. Například přihlášku na osmileté gymnázium si podle studie CloSE podalo o 3,4 procentního bodu víc děvčat.

Podíl dívek na osmiletých gymnáziích činí podle studie 53 procent studentů. Rozdíl v zastoupení obou pohlaví se ale s věkem ještě prohlubuje. Na šestiletých gymnáziích tvoří dívky 58 procent studujících a na čtyřletých 63 procent. Naopak ve středních školách s výučním listem dominují chlapci.

Autoři studie připustili, že kromě známkování chování může být důvodem vyššího zastoupení dívek na gymnáziích i jejich větší svědomitost, vytrvalost a pečlivější příprava na zkoušky. Z údajů Českého statistického úřadu například vyplývá, že ženy v současnosti častěji než muži dokončí vysokou školu. A ačkoli stále vydělávají citelně méně než muži, ovládají také častěji víc než dva cizí jazyky.

Podle studie ovšem mohou známky na vysvědčení zvětšovat i sociální rozdíly mezi bohatšími a chudšími. Zhoršují například šance na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Ačkoli totiž slabší známka neznamená vždy nižší šance na přijetí ke studiu, mohou mít rodiče i dítě dojem, že to tak je, a přihlášku ke zkouškám proto vůbec nepodají, domnívají se autoři studie.

K lepší představě o úrovni znalostních dovedností žáka by podle nich zřejmě mohl přispět systém celonárodních srovnávacích zkoušek. "Ale zavedení takového systému, který byl před mnoha lety zamýšlen, je spojeno i s výraznými systémovými riziky, jako je zavádění nevhodně koncipovaných a zavádějících žebříčků škol, přílišné soustředění výuky na testované znalosti a dovednosti a například motivaci k podvádění na straně učitelů a škol," uzavřeli.

Přihlášky k jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory mohou zájemci odevzdat nejpozději dnes. Letos se zkoušky uskuteční na čtyřletých oborech 12. a 15. dubna a na víceletých gymnáziích 16. a 17. dubna. Dva náhradní termíny budou v květnu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Moje vize nula. Projekt, který si klade jasný cíl

čtvrtek, 28. února 2019, 09:58

V roce 2018 Nadace pojišťovny Kooperativa vymyslela a následně iniciovala start projektu Moje vize nula. Projekt, který si klade...

Zemřel divadelní a filmový herec Jiří Pecha, bylo mu 74 let

čtvrtek, 28. února 2019, 09:46

Zemřel divadelní a filmový herec Jiří Pecha, bylo mu 74 let. Měl dlouhodobé zdravotní obtíže. Informaci o Pechově úmrtí zveřejnil...

Pozor na předem zaškrtnutá políčka při nákupu přes internet

středa, 27. února 2019, 14:47

Prodejci si v posledních letech navykli ke zboží objednanému přes internet připojovat další položky, které jsou automaticky...

Byť hráč z velkého světa šoubyznysu, nikdy to na sobě nedal znát,...

středa, 27. února 2019, 14:34

Včerejší zpráva o smrti herce Jiřího Pomeje šokovala celou republiku. Na rodáka z Budějc zavzpomínal současný mluvčí Jihočeského...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

První výhra! Dynamo veze tři body ze hřiště Slovácka

To se povedlo! Českobudějovické Dynamo poprvé po návratu bodovalo, když zvítězilo na hřišti Slovácka 2:0. Jihočeši tak uspěli v Uherském Hradišti po dlouhých dvanácti letech. Jedinou branku v prvním poločase obstaral v 17. minutě Lukáš Provod po centru Benjamina Čoliče. V závěru pojistil výhru po Provodově dobré práci Ivo Táborský.

Budějcká Drbna

Brněnské kapele shořela při cestě na koncert dodávka se všemi nástroji, kamarádi jim na pomoc založili sbírku

Členové brněnské kapely Acute Dose si v pátek na vlastní kůži zažili noční můru každého hudebníka. Při cestě na koncert jim nedaleko za Brnem za jízdy začalo hořet auto. Dodávku stihli odstavit na benzince, pak už jen sledovali, jak auto se všemi jejich nástroji pohlcují plameny. Prakticky záhy, co se o svou zkušenost kapela podělila, zvedla se mezi jejich přáteli a kolegy vlna solidarity. Na pomoc mladým muzikantům zřídili veřejný účet a na konci září se odehraje benefiční koncert.

Brněnská Drbna

Stezka korunami stromů. Zábava pro děti i dospělé v Krkonoších

Nevšední zážitky v přírodě, daleké výhledy, nespoutané dobrodružství a zábavu nabízí dětem i dospělým Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních nebo Herní krajina PecKa ve Velké Úpě. Tak neseďte v horkých letních dnech doma a vyjeďte se vyluftovat na čerstvý horský vzduch do Krkonoš.

Liberecká Drbna

Víkendová koupačka na Poděbradech a Plumlově? Podle hygieniků je voda stále v pořádku

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v Olomouckém kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků vyplývá, že voda štěrkopískových jezer Poděbrady u Olomouce i Plumlovské přehrady na Prostějovsku je v pořádku a nepředstavuje zdravotní riziko. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnila olomoucká krajská hygienické stanice

Olomoucká Drbna

Juniorky FBŠ Jihlava zazářily na prestižním mezinárodním turnaji, vybojovaly historický bronz

Vynikající stopu zanechal jihlavský mládežnický florbal na největším mezinárodním turnaji konaném v České republice. Juniorky FBŠ Jihlava se v nabité konkurenci probojovali až k bronzovým medailím, dobře si vedly i další tři celky, které jihlavský klub na Prague games vyslal.

Jihlavská Drbna

Hradecká knihovna je jedním z center kulturního dění ve městě

Městská knihovna v Hradci Králové patří k nejnavštěvovanějším kulturním zařízením ve stotisícovém městě. Ročně přijde do půjčoven, na akce a veřejný internet téměř 280 tisíc návštěvníků. Čtenářů je ale ve skutečnosti mnohem více, protože přes 60 procent registrovaných čtenářů si půjčuje i pro další členy rodiny či přátele.

Hradecká Drbna