Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

 
sobota, 16. února 2019, 09:25

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Spotřebitel uzavírá přepravní smlouvu s provozovatelem skiareálu zakoupením jízdního dokladu a nastoupením na lanovku či vlek nebo vstupem do označeného prostoru, kterým je zpravidla prostor za turnikety. Od dané chvíle se na návštěvníky i provozovatele vztahují pravidla obsažená v přepravním řádu, tarifu nebo ve smluvních přepravních podmínkách či i jinak nazvaném dokumentu.

„Pokud si chcete v klidu užít lyžování a nechcete být v případě jakýchkoli nečekaných situací nemile překvapeni, prostudujte si přepravní podmínky daného areálu ještě před zakoupením jízdenky,“ doporučuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Většina českých skiareálů má výňatky z těchto dokumentů dostupné na svých webových stránkách. Jejich plné znění pak provozovatelé zveřejňují na místech určených pro kontakt s cestujícími.

Podle vyhlášky ministerstva dopravy existují jízdenky na jednotlivou jízdu a jízdenky časové opravňující k více jednotlivým jízdám. Jízdenky na jednotlivou jízdu musí obsahovat označení dopravce, nástupní a cílovou stanici, výši a druh jízdného, označení případné slevy, platnost a další údaje. Časové jízdenky musí kromě těchto náležitostí navíc obsahovat údaje o druhu jízdenky a o držiteli.

Jednotlivé lyžařské areály mají různé přepravní podmínky a mnohdy v nich lze najít téměř cokoliv. Jednodenní či vícedenní skipasy jsou podle nich téměř vždy nepřenosné. Za držitele skipasu se zpravidla považuje osoba, která jako první vstoupí s časovou jízdenkou do vymezeného přepravního prostoru, kde je vyfocena. Tímto lyžařské areály bojují proti půjčování či přeprodávání skipasů. Byť legislativa tak jednoznačná není, na tuto variantu nezbývá lyžaři než přistoupit, pokud chce jezdit a nic jiného vlekař neumožňuje.

U celosezónního skipasu je za držitele považována osoba, která si jej zakoupí a při jeho koupi je i vyfocena. Provozovatel někdy od držitelů požaduje ještě uvedení jména, bydliště, data narození, telefonního čísla nebo e-mailového kontaktu.

Výjimkou z nepřenositelnosti jízdního dokladu jsou například střídavé skipasy. Ty jsou sice o něco dražší než „obyčejné“ skipasy, ale umožňují užívání dvěma osobami v rámci doby platnosti skipasu. Jinde je možné využít takzvané rodinné jízdné, které umožňuje využívání skipasu střídavě jedním i druhým rodičem.

Různě bývá upravena i možnost reklamace či náhrady jízdného. „Někde můžete požadovat vrácení jízdného nebo jeho poměrné části v případě, že došlo k výluce alespoň 50 % lanovek a vleků po dobu více než 90 minut. Jinde se jízdné nahrazuje v případě současného zastavení všech lanovek trvající déle než tři hodiny. Některé areály vám vrátí peníze, jiné vám dají poukaz,“ říká Lukáš Zelený.

Mnohdy areály poskytují náhradu jízdného i v případech, kdy se držitel skipasu zraní při lyžování či u vícedenních a sezonních skipasů onemocní. Jako důkaz vyžadují potvrzení od lékaře nebo lékařskou zprávu. Přepravci si někdy vymiňují, že za oprávněné zranění uznají jen takové, ke kterému došlo v jejich skiareálu.

A na co máte nárok v případě ztráty, odcizení či poškození skipasu? Lyžařské areály zpravidla umožňují vydání náhradní karty za manipulační poplatek. Ale záleží na tom, kde a na jak dlouhou dobu jste si skipas koupili. Někde se při ztrátě nebo poškození jízdenky zakoupené na pokladně náhrada jízdného neposkytuje. Pokud ovšem zakoupíte jízdenku prostřednictvím samoobslužného obchodního místa, vydají vám náhradní kartu po případném ověření e-mailu potvrzujícího nákup za manipulační poplatek. Při ztrátě sezónní karty zaplatíte v některých skiareálech za vystavení duplikátu až 2000 korun.

Při vybírání lyžařského areálu a druhu skiapasu se vyplatí zvážit nejen délku a kvalitu sjezdovek, ale i přepravní podmínky a ceníky.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Štítky zima, skipas, sjezdovka, dtest,

 


 

Kam dál?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

sobota, 16. února 2019, 09:09

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani...

Za týrání skotu dostal chovatel z Trutnovska podmínku a 10 let nesmí...

pátek, 15. února 2019, 14:36

Okresní soud v Trutnově vynesl rozsudek nad chovatelem Vladimírem Čepelkou z Trutnovska, který týral svůj dobytek. Od soudu...

Jablonecké strážníky vede člen SPD Michal Švarc. Město vyhlásilo...

pátek, 15. února 2019, 12:07

V Jablonci nad Nisou hledají nového ředitele městské policie. Luboš Raisner, který ji vedl bezmála osm let, po dohodě kvůli...

Ministerstvo práce navrhne pro příští rok zvýšení starobních důchodů...

čtvrtek, 14. února 2019, 15:37

Ministerstvo práce navrhne pro příští rok zvýšení starobních důchodů v průměru o 900 korun. Chystá novelu, která by znovu zvýšila...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Ahoj Việt Nam je za dveřmi. Těšte se na vietnamské draky a jídlo

Druhý ročník kulturně gastronomického festivalu Ahoj Việt Nam se uskuteční již tuto sobotu na českobudějovickém náměstí. Přinášíme vám výběr toho nejlepšího z programu, ve kterém se to jen hemží tradičními kroji, tanci a jídlem! Zábavu si najde každý, malý i velký, a ještě se dozví něco o historii a kultuře Vietnamu.

Budějcká Drbna

Seniorská obálka pomáhá lidem už více než rok. Nápad, který se zrodil v Jihomoravském kraji teď překračuje hranice republiky

Seniorská obálka vznikla 11. června roku 2018 v rámci projektu Stárneme ve zdraví v Brně. Je nazývána také ICE kartou, podle mezinárodní zkratky „použít v případě nouze“ (z anglického In Case of Emergency). Pomáhá v situacích, kdy se její majitel dostane do tísně, ohrožení zdraví, nebo života. V České republice je ve více než dvou milionech domácností a od září se rozšířila i na Slovensko do Trnavy.

Brněnská Drbna

V Libereckém kraji se objevila žloutenka typu A, ochránit se můžete dobrou hygienou i očkováním

Město Frýdlant informovalo na svém webu o výskytu žloutenky typu A v Libereckém kraji. Tomuto onemocnění se také přezdívá nemoc špinavých rukou. Předejít nákaze můžete preventivním očkováním i kvalitní hygienou.

Liberecká Drbna

Řidiči vběhla před auto dvě divoká prasata. Došlo k nárazu a zvířata na místě uhynula

V sobotu večer jel mladý řidič Opelu po silnici v Hranicích, když mu najednou z pravé strany vběhla do cesty dvě divoká prasata.

Olomoucká Drbna

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.

Jihlavská Drbna

Výročí sametové revoluce připomene v Hradci téměř 20 akcí

Nadcházející 30. výročí sametové revoluce připomene ve stotisícovém Hradci Králové téměř 20 vzpomínkových a různých kulturních akcí. Oslavy výročí pádu komunismu začnou v úterý 17. září koncertem klasické hudby na Pivovarském náměstí u krajského úřadu. Hlavní událostí bude 16. listopadu akce Cesta ke svobodě. Její součástí bude slavnostní pojmenování nového náměstí Václava Havla. Název ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku.

Hradecká Drbna