Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dostala pokutu, protože jí jízdenka o minutu nestačila. Možná ale o peníze nepřišla nadobro

 
čtvrtek, 31. ledna 2019, 10:51

Paní Marie cestovala v pondělí ráno libereckou autobusovou linkou číslo 12, která jezdí mezi Broumovskou a Letnou. Při cestě jí kontrolovala revizorka a udělila jí pokutu. Žena se ovšem brání tím, že jízdenka neměla platnost pouze minutu a navíc měl spoj zpoždění. Případ nyní řeší Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ).

Podobné případy sice nejsou prý ojedinělé, tento se ale rychle rozšířil mezi veřejnost, a to prostřednictvím sociálních sítí, na které cestující uveřejnila fotografii jízdenky i udělené pokuty. Tu si ovšem Marie nenechala líbit a případ předala k prošetření ředitelství Dopravního podniku.

„Jela jsem autobusem a chtěla vystoupit na zastávce Stračí. Revizorka mi chtěla při kontrole udělit pokutu, ačkoli tehdy mi lístek ještě stačil,“ vypráví Marie. Údajně navíc nebyla jediná, kdo se v autobuse ocitl v podobně sporné situaci. „Ten samý problém měla ještě jedna paní, ale ta si to nenechala líbit,“ popisuje.

Marie si jízdenku s platností 40 minut označila v 9:34. Její platnost tak končila v 10:14. Sazební přirážku od revizorky dostala s časem 10:15.

Jelikož během řešení situace dojel autobus na zastávku, kam paní Marie měla namířeno, požádala i revizorku o vystoupení. Nakonec pokutu ve výši 600 korun uhradila, obrátila se ale na DMPLJ. „Nejde mi ani tak o peníze, ale tohle je šikana. Navíc čas na stvrzence napsala až venku,“ dodává Marie.

Podobné případy nejsou výjimečné

Takovými případy se zabývá Dopravní podnik po celý rok. „Ročně prošetřujeme tisíce nejrůznějších podnětů. Velmi podobný tomuto jsme naposledy řešili v Jablonci nad Nisou. Událost byla řešena ve prospěch cestujícího,“ popisuje tisková mluvčí DMPLJ Martina Poršová. Ta mimo jiné upozorňuje, že každý cestující nástupem do vozidla uzavírá vlastně s Dopravním podnikem smlouvu a musí dodržovat Smluvní a přepravní podmínky. Zároveň má ale zákazník právo službu reklamovat.

Paní Marie se navíc ohrazuje tím, že autobus měl 3 minuty zpoždění, kdyby přijel včas, ke konfliktu s revizorkou by nemuselo dojít. „Samozřejmě se nyní případu věnujeme. Dohledávají se údaje z GPS případně z dispečinku, které porovnáme s jízdním řádem daného spoje,“ vysvětluje mluvčí.

Na sociálních sítích nenechal příspěvek lidi chladné. Některé doslova pobouřil. „To snad není pravda!!!“ komentoval Petr. „Tohle se mi taky stalo. Bus zaseklej v Pavlovicích a propadla mi jízdenka, taky tohle zkoušeli, ale vyhádala jsem si to,“ sdělila pod příspěvkem svoji zkušenost Lucie. Někteří ale hájili i postup revizorky. „Revizáci za to nemůžou. Je to normální práce. Když vám dojde voucher byť o den, taky není platný. Jako u všeho. Došla trvanlivost jízdenku, cvaknu novou, a je to. S revizákama to nemá nic společného. Tako jsou podmínky přepravy MHD,“ napsala Magdaléna.

Někdy smůla, jindy vypočítavost cestujících

Přestože žádná časová tolerance při kontrole neexistuje, měla cestující právo obrátit se na vedení společnosti, přesně jak to udělala. Do 30 dnů dostane výsledek šetření. Při samotné kontrole měla údajně dvě možnosti, jak zareagovat. „Pokud cestující dostane za takový případ pokutu, může ji zaplatit na místě nebo sepsat záznam a osobně přijít zaplatit na přepážku přepravní kontroly. Zde v takových „nejasných“ případech, může písemně požádat vedení společnosti o přezkoumání přirážky k jízdnému,“ komentuje Poršová.

Přestože většinou řeší tyto případy Dopravní podnik velmi citlivě a v naprosté většině ve prospěch cestujícího, někteří filutové se tímto způsobem chtějí obohatit. „Bohužel evidujeme také zvýšenou snahu některých cestujících i z těchto situací těžit,“ dodává mluvčí.

Napsal(a) Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Obžalovaní z vytunelování záložny Unibon byli zproštěni viny

čtvrtek, 31. ledna 2019, 09:54

Krajský soud v Ostravě dnes zprostil obžaloby podnikatele Daneše Zátorského a další dva muže obžalované z podílu na vytunelování...

Vyhublá a trpící zvířata i uhynulá kráva a prasata. Veterináři řeší...

středa, 30. ledna 2019, 18:38

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Královéhradeckého kraje provedli v úterý 29. ledna ve spolupráci s Policií ČR a...

Senátorský klub Senátor 21 připraví žalobu na prezidenta Zemana

středa, 30. ledna 2019, 12:38

Senátorský Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 připraví text žaloby na prezidenta Miloše Zemana za hrubé porušení ústavy....

Česká národní banka vydala další výroční dvacetikoruny. Na Lannovce...

středa, 30. ledna 2019, 12:31

Dlouhé fronty lidí mohli dnes ráno vidět Budějčáci před Českou národní bankou na Lannově třídě. U příležitosti 100. výročí měnové...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

V Jihočeském kraji přibylo v prvním čtvrtletí 68 obyvatel

V Jihočeském kraji v letošním prvním čtvrtletí přibylo 68 obyvatel, což znamená, že v regionu k 31. březnu žilo 642.201 lidí. O přírůstek se zasloužilo přistěhování. Jinak v kraji více lidí zemřelo, než se narodilo. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel Česka se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil zhruba o 3000 na téměř 10,653 milionu lidí. Za přírůstkem je opět hlavně přistěhovalectví z ciziny.

Budějcká Drbna

Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na korsaky

Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na korsaky - drobné lišky ze Střední Asie, které zoo pořídila. Do Brna dorazili z německého Heidelbergu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Brněnská Drbna

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

Cestující na autobusové lince mezi Libercem a Prahou společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či stevardky na palubě autobusu. Firmě se nedaří pozice stevardů obsazovat, uchazečů je málo. Na vybraných vnitrostátních linkách proto nahradí stevarda samoobslužný servis.

Liberecká Drbna

AKTUÁLNĚ: Hasiči zasahují u rozsáhlého požáru. Na Libavé hoří deset hektarů lesa

U rozsáhlého požáru ve vojenském prostoru Libavá zasahují jednotky ve třetím stupni požárního poplachu. Jedná se o opravdu náročný zásah v těžce dostupném terénu, nepřístupném pro dojezd cisteren, uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Olomoucká Drbna

Dvaatřicetiletý muž se vloupal do novostavby. Ukradl věci za zhruba dvacet tisíc korun

Nářadí, kabely, spotřebiče a další věci ukradl dvaatřicetiletý muž z novostavby v katastru obce Vícenice. Vloupáním se policisté zabývali od první poloviny dubna, nyní zloděje vypátrali.

Jihlavská Drbna

Zálohování PET lahví? Podle studie se jejich sběr nezvýší, spíš naopak

Zálohovat PET lahve nebo ne? Touto otázkou se zabývalo ministerstvo životního prostředí. Podle studie Centra ekonomických a tržních analýz zálohový systém nezaručí zvýšení sběru PET lahví na devadesát procent, ohrozí třídění ostatních druhů odpadů a nemotivuje spotřebitele, aby nepohazovali odpad v přírodě. Česko má podle analýzy jeden z nejlépe fungujících systémů na třídění obalů a případné zálohy ho ohrozí. Ministerstvo životního prostředí se proto zatím nepřiklání k povinnému zavedení záloh na PET lahve.

Hradecká Drbna