Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dostala pokutu, protože jí jízdenka o minutu nestačila. Možná ale o peníze nepřišla nadobro

 
čtvrtek, 31. ledna 2019, 10:51

Paní Marie cestovala v pondělí ráno libereckou autobusovou linkou číslo 12, která jezdí mezi Broumovskou a Letnou. Při cestě jí kontrolovala revizorka a udělila jí pokutu. Žena se ovšem brání tím, že jízdenka neměla platnost pouze minutu a navíc měl spoj zpoždění. Případ nyní řeší Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ).

Podobné případy sice nejsou prý ojedinělé, tento se ale rychle rozšířil mezi veřejnost, a to prostřednictvím sociálních sítí, na které cestující uveřejnila fotografii jízdenky i udělené pokuty. Tu si ovšem Marie nenechala líbit a případ předala k prošetření ředitelství Dopravního podniku.

„Jela jsem autobusem a chtěla vystoupit na zastávce Stračí. Revizorka mi chtěla při kontrole udělit pokutu, ačkoli tehdy mi lístek ještě stačil,“ vypráví Marie. Údajně navíc nebyla jediná, kdo se v autobuse ocitl v podobně sporné situaci. „Ten samý problém měla ještě jedna paní, ale ta si to nenechala líbit,“ popisuje.

Marie si jízdenku s platností 40 minut označila v 9:34. Její platnost tak končila v 10:14. Sazební přirážku od revizorky dostala s časem 10:15.

Jelikož během řešení situace dojel autobus na zastávku, kam paní Marie měla namířeno, požádala i revizorku o vystoupení. Nakonec pokutu ve výši 600 korun uhradila, obrátila se ale na DMPLJ. „Nejde mi ani tak o peníze, ale tohle je šikana. Navíc čas na stvrzence napsala až venku,“ dodává Marie.

Podobné případy nejsou výjimečné

Takovými případy se zabývá Dopravní podnik po celý rok. „Ročně prošetřujeme tisíce nejrůznějších podnětů. Velmi podobný tomuto jsme naposledy řešili v Jablonci nad Nisou. Událost byla řešena ve prospěch cestujícího,“ popisuje tisková mluvčí DMPLJ Martina Poršová. Ta mimo jiné upozorňuje, že každý cestující nástupem do vozidla uzavírá vlastně s Dopravním podnikem smlouvu a musí dodržovat Smluvní a přepravní podmínky. Zároveň má ale zákazník právo službu reklamovat.

Paní Marie se navíc ohrazuje tím, že autobus měl 3 minuty zpoždění, kdyby přijel včas, ke konfliktu s revizorkou by nemuselo dojít. „Samozřejmě se nyní případu věnujeme. Dohledávají se údaje z GPS případně z dispečinku, které porovnáme s jízdním řádem daného spoje,“ vysvětluje mluvčí.

Na sociálních sítích nenechal příspěvek lidi chladné. Některé doslova pobouřil. „To snad není pravda!!!“ komentoval Petr. „Tohle se mi taky stalo. Bus zaseklej v Pavlovicích a propadla mi jízdenka, taky tohle zkoušeli, ale vyhádala jsem si to,“ sdělila pod příspěvkem svoji zkušenost Lucie. Někteří ale hájili i postup revizorky. „Revizáci za to nemůžou. Je to normální práce. Když vám dojde voucher byť o den, taky není platný. Jako u všeho. Došla trvanlivost jízdenku, cvaknu novou, a je to. S revizákama to nemá nic společného. Tako jsou podmínky přepravy MHD,“ napsala Magdaléna.

Někdy smůla, jindy vypočítavost cestujících

Přestože žádná časová tolerance při kontrole neexistuje, měla cestující právo obrátit se na vedení společnosti, přesně jak to udělala. Do 30 dnů dostane výsledek šetření. Při samotné kontrole měla údajně dvě možnosti, jak zareagovat. „Pokud cestující dostane za takový případ pokutu, může ji zaplatit na místě nebo sepsat záznam a osobně přijít zaplatit na přepážku přepravní kontroly. Zde v takových „nejasných“ případech, může písemně požádat vedení společnosti o přezkoumání přirážky k jízdnému,“ komentuje Poršová.

Přestože většinou řeší tyto případy Dopravní podnik velmi citlivě a v naprosté většině ve prospěch cestujícího, někteří filutové se tímto způsobem chtějí obohatit. „Bohužel evidujeme také zvýšenou snahu některých cestujících i z těchto situací těžit,“ dodává mluvčí.

Napsal(a) Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Česká národní banka vydala další výroční dvacetikoruny. Na Lannovce...

středa, 30. ledna 2019, 12:31

Dlouhé fronty lidí mohli dnes ráno vidět Budějčáci před Českou národní bankou na Lannově třídě. U příležitosti 100. výročí měnové...

Liberecký kraj zasáhlo slabé zemětřesení. Původcem byl otřes v...

středa, 30. ledna 2019, 12:23

Krátce po čtrnácté hodině zasáhlo v úterý Liberecký kraj slabé zemětřesení. Původ otřesu byl v měděném dole v polském Lubinu, kde...

Týraných zvířat přibylo, nejhorší byl případ s dvěma sty zanedbanými...

úterý, 29. ledna 2019, 11:22

V loňském roce se zvýšil počet případů týraných zvířat, kterými se zabývala Státní veterinární správa. Lidé jsou ale i více...

Pražští radní projednají návrat tramvají na Václavské náměstí

pondělí, 28. ledna 2019, 07:56

Pražští radní dnes projednají plán výstavby tramvajové trati na Václavském náměstí. Koleje se mají vrátit do horní poloviny...

 
 
 

O čem píšou další Drbny

Nájezdy a sjezdy na dálnici D3 budou podle náměstka Knota hotové do roku 2022

Náměstek hejtmanky Josef Knot představil krajským zastupitelům harmonogram prací kolem dálnice D3. Podle něj budou nájezdy a sjezdy na dálnici hotové nejdéle do roku 2022. Ve stejné lhůtě by měl být dokončen také dálniční obchvat z Úsilného do Dolního Třebonína. Některé jeho části se ale stále nemohou stavět.

Budějcká Drbna

POČASÍ NA STŘEDU: Zřídka jasno až zataženo, ale jarní teploty trvají

Ve středu očekávají meteorologové většinou oblačno, místy přechodně i polojasno. Po přechodu studené fronty k nám bude proudit chladnější vzduch od západu až severozápadu.

Brněnská Drbna

Neznámý muž volal seniorce a chtěl vědět, kolik má doma peněz

Senioři se často stávají terčem všemožných podvodníků a zlodějů. Ti využívají zejména důvěřivosti a bezbrannosti starších lidí. Tento případ sice dopadl dobře, ale měl by být varováním pro ostatní.

Liberecká Drbna

Senior vjel rychle do zatáčky a dostal smyk. Porazil zděnou měřící stanici a způsobil škodu za více než sto tisíc

U obce Kolšov došlo včera okolo deváté hodiny ranní k dopravní nehodě. Dvaaosmdesátiletý řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy při průjezdu zatáčkou a dostal smyk.

Olomoucká Drbna

Na Vysočině zatím zmizelo od silnic prvních tříd 73 reklam

Na Vysočině zatím od silnic prvních tříd zmizelo 73 z celkových 182 reklamních zařízení, jejichž odstranění vyžaduje z bezpečnostních důvodů novela zákona o pozemních komunikacích. Mluvčí kraje Jitka Svatošová sdělila, že celkový počet nezahrnuje jen klasické billboardy, ale i další nepovolená reklamní zařízení, například reklamní plachty na plotech nebo mostech.

Jihlavská Drbna

Rozšíření rychnovské nemocnice za 400 milionů korun má roční zpoždění

Připravované rozšíření krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou za 400 milionů korun nabralo zhruba roční zpoždění. Projekt sice má od roku 2017 státní podporu v rámci budování průmyslové zóny Kvasiny - Solnice, ale ministerstvo zdravotnictví na investici dosud nevypsalo projektovou výzvu. Kraj tak zatím od státu žádné peníze na stavbu nemá. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Ministerstvo uvedlo, že na investici nemá ve svém rozpočtu peníze.

Hradecká Drbna